Očista kloubů

bobkovy listAsi každého občas bolí záda nebo klouby a ruku na srdce, byly doby, kdy jsme solili více a možná období větší chuti solit ještě někdy přijde. Nadbytek soli, který tělo ihned nezpracuje, uloží do kloubů a ty pak po čase bolí, vysychají a tuhnou. Jak odlehčit kloubům a našemu pohybu těla, abychom se opět omladili? Odpovědí je bobkový list.

 

Recept na výluh:

Vaříme asi 5 gramů bobkového listu ve 3 dcl vody (10 minut) a minimálně 3–4 hodiny (lépe však přes noc) louhujeme (nejlépe v termosce).

Odvar přecedíme a pijeme malými doušky během 12 hodin. Pokud bychom vypili vše najednou, mohlo by dojít ke krvácení! Proceduru opakujeme po třech dnech, pak po týdnu a během prvního roku každé čtvrtletí. Celkově budeme potřebovat asi 30 gramů bobkového listu. Později, podle potřeby, provádíme očistu kloubů jednou ročně, ale vždy po dokonalé očistě střev. Jinak se staré kaly a jedovaté usazeniny ve střevě rozpustí dříve než soli v kloubech a při dodržování vegetariánské stravy může dojít k alergiím, kopřivce či svědění kůže.

Pečlivě provedená kůra vyplaví z kloubů sůl, zbaví nás mnohaletých bolestí a únavy kloubů. Mnoho pacientů si touto metodou vyléčilo osteochondrózu či infekční polyartritidu a lékaři většinou jen konstatovali: „Asi došlo k nějaké chybě v diagnóze.“

Jiný recept na očistu kloubů doporučuje pít uvedený odvar z bobkového listu (podobné účinky prý má i odvar z listu brusnice) dva týdny nepřetržitě, 3krát denně asi třetinu sklenice čtvrt hodiny před jídlem.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zejména první den očisty kloubů dochází k bouřlivému procesu v celém organizmu. Proto je dobré skončit s pitím odvaru tak kolem 20 hodiny a před spaním si udělat klystýr. I přesto mne v noci probudila bolest v krku a mohutné vylučování hustého, zpočátku nahnědlého hlenu z průdušek a z nosu. Navíc mne bolely zádové svaly. Tato reakce je vyvolána spojitostí imunitního systému ve střevě s imunitními buňkami v krku a v hlavě. Při silném vylučování solí a dalšího odpadu z těla se na čas sliznice střeva zahltí a tím se aktivizují obranné buňky v mandlích, nosních dutinách i v průduškách. Účinek je stejný jako při nachlazení, pouze s tím rozdílem, že druhý den se cítíte fit. Důležité je při této proceduře jíst hlavně ovoce a lehká jídla. Vůbec nejlepší při všech očistných krocích je tzv. alternativní půst, kdy pijete jen ovocné šťávy a vodu, případně urinoterapie, která účinky očisty umocní.

Kromě úlevy v kloubech a páteři má tato kůra další velice zajímavý vedlejší efekt: výrazné posílení libida a erekce. Málo známá příhoda ze života Julia Caesara vypráví, že když stárnoucí císař, unavený boji s intrikami, zase jednou zklamal, strhla mu mladá a nenasytná Kleopatra z hlavy vavřínový věnec a hodila mu jej pod nohy se slovy: Spař si to na čaj! Takže účinky vavřínového listu, který my tak nepoeticky nazýváme bobkový, byly známé už ve starém Egyptě. Mnozí naši dědečkové si zase zpívali písničku: Pijte pivo s bobkem, jezte bedrník, nebudete stonat, nebudete mřít!

Bedrník obecný, lat. Pimpinella, roste hlavně na lukách a je příbuzný kopru, kmínu a anýzu. Více o bylinkách v článku Jedlé rostliny – podrobný přehled.

Jestliže cítíte ztuhlost, drhnutí, praskání či už snad bolesti kloubů, vyzkoušejte tuto přírodní kůru, která mě osobně velmi pomáhá.

 

ℒℴνℯ ❤ Mia ☮

AUTOR: MIA WEISSOVÁ, ZDROJ: KNIHA SÁM SOBĚ DOKTOREM, JIŘÍ CINGROŠ, FOTO: GOOGLE.COM, WWW.SLUNECNYZIVOT.CZ

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě pokud bude připojeno jméno autora, aktivní odkaz na slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka. Díky! Mia

 

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami, zásadotvornou stravu a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci. Díky.

91 komentářů
 1. Chtěla bych napsat svou zkušenost s kůrou z bobkového listu. Přečetla jsem si spousty zpráv a žádné nebyly negativní.
  Mně zjistili zvýšenou kyselinu močovou v krvi a po vypití jedné dávky jsem nemohla v noci spát bolestí a ráno jsem zjistila
  otoky na kloubech obou rukou a ty mi po 1,5 měsíci nezmizely. Nedoporučuji . Syn mojí kamarádky skončil při Dg
  revm. artritidy v kombinaci s dnou v nemocnici s velkými bolestmi. Není to recept pro všechny.
  Pospíšilová P.

 2. Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak odměřím 5 gramů bobkového listu nebo kolik je to lístků??? Děkuji.

 3. Dobrý den CHtěla jsem se zeptat ,zda je možné touto kůrou odstranit bolest paty.děkuji za odpověd Dana

 4. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je tuto ocistnou kůru podstoupit i v době kojení? Dcera má 4 měsíce a pouze kojim. Dekuji a hezký zbytek dne.

  1. Dobrý den Dagmar,

   v žádném případě nedoporučuji! Uvolněné soli a usazeniny by šly miminku do mléka.

   Michaela

 5. Čajem z bobkového listu čistím klouby asi šest let,je mi 69 let a věřím,že díky tomu, můj organismus je úžasně očištěn a dokonale funguje. Lida

  1. Chtěla jsem se zeptat jak připravujete čaj a kolikrát denně pijete,
   klouby se mají čistit po očistě střev-to jste také absolvovala?DĚKUJI ELENA

 6. dobry den, když budu pridavat bobkovy list při vareni do jidla bude to mit také alespoň male ucinky? manzel by ho totiž v caji nevypil.

 7. Dobrý večer,,,natrhala som si v chorvátsky vavrín a neviem či ho môžem používať,,niekto mi vravel v ci nie je jedovatyyyy,ako to zistím? Trhala som ho niekomu na poli :-P,, ďakujem za odpoved

  1. Dobrý den Zlatko,

   no nevím, co jste si natrhala, takže vám nemohu odpovědět. Každopádně v tomto receptu použijte bobkový list, stojí pár korun.

   Michaela

 8. Dobrý den, mám na vás dotaz ohledně kúry na klouby z bobkového listu. 15 let užívám Warfarin na ředění krve, protože jsem měl několikrát embolii.
  Chtěl bych vědět jestli tato kúra je pro mne vhodná. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   to vám bohužel neřeknu, neboť nejsem lékař a neznám další účinky Warfarinu kromě ředění krve. Poraďte se s lékařem.

   Michaela

 9. Dobrý den, je mě 48 let a očistu kloubů zkouším spíše preventivně, zatím žádnými bolestmi netrpím. Odvar je celkem chutný, pil jsem ho podle návodu ale bouřlivou reakci organismu jsem nepozorovat, vůbec nic. Přitom si myslím, že klouby budu mít také zanesené, navíc se živím prací stěhováka a nijak je nešetřím. Dle mého názoru se jedná o klasickou bylinnou léčbu, vhodnou spíše jako doplněk klasické za pomoci medikamentů. Příliš nevěřím intenzitě účinků, kterou zmiňujete.

  1. Každý jsme různý, takže zažíváme i různé reakce. Je dobře, že jste žádné bouřlivější neměl, znám pár lidí, co je měli, ale po nich cítili velkou úlevu.

   Michaela

 10. Želatinu ne, jsem vegetarián. Ale je-li nějaká vege-alternativa, sem s ní. 🙂 Vavřín asi vyzkouším.

 11. Dobrý den,
  velmi zajímavý článek. Od malička mi loupou klouby, téměř všechny, ale nebolí. Dle ortopeda jsou v pořádku. Myslíte, že by mi mohl pomoct vavřín? (A naprosto stejné loupání v kloubech má syn, 3 roky, tomu to samozřejmě dávat nebudu,jen pro zajímavost).