Trávicí soustava

travicisystemMnohé z nás občas trápí bolesti ozývající se různě v těle, ale málokdo si ještě ze školy pamatuje uložení a funkce jednotlivých orgánů. Abychom svému tělu mohli lépe porozumět a vyléčit ho, měli bychom ho znát. Zde nabízím podrobný přehled trávicí soustavy i s duchovními pohledy na jednotlivé orgány a léčivými afirmacemi.

 

Funkcí trávicí soustavy je příjem a zpracování potravy rozštěpením enzymy, vstřebávání živin a jejich přeměna v játrech, odstranění některých odpadů z krve a jejich vyloučení žlučí. Trávení potravy na duchovní úrovni také znamená přijímání, analyzování a vstřebávání životních podnětů a zážitků a vylučování přežitých poznatků. Kvalita trávení je přímým zrcadlem kvality naší nálady, tedy života. Zájmem o způsob výživy a fungování trávení roste zájem o poznání smyslu života a jeho kvality.

 

Trávicí soustavu rozdělujeme na několik částí:

 • Hlavový a hrudní oddíl tvoří dutina ústní, hltan a jícen. Hlavními příčinami nemocí této horní části trávicího traktu z pohledu duše jsou nadměrná rozumová kritičnost, absence lásky ke kritizovanému, existenční strachy a neschopnost přijmout některé jevy života.
 • Břišní a pánevní oddíl se skládá ze žaludku, jater, slinivky břišní a tenkého střeva. Hlavní duchovní příčiny onemocnění jater a žlučníku jsou neschopnost vyváženého zpracování dějů vnějšího světa a hněv jako reakce nepřiměřená skutečnosti – pravdě.
 • Oddíly tlustého střeva tvoří slepé střevo, vzestupný, příčný, sestupný a esovitý tračník a konečník. Hlavní duchovní příčiny onemocnění této dolní části trávícího aparátu je hmotná a duchovní lakota, nepružnost v životě, snaha zalíbit se za cenu ztráty sama sebe a materiální přivázanost.

 

Stavba trávicí trubice

Trávicí trubice tvoří průchod od dutiny ústní, přes dutinu hrudní, břišní až do pánevní.

Stěnu trávicí trubice tvoří:

 • Sliznice – v tenkém střevě vytváří klky
 • Podslizniční vazivo – řídké vazivo s uzlíky mízní tkáně
 • Hladká svalovina
 • Pobřišnice
 • Drobné žlázky, uloženy přímo ve stěně trubice
 • Samostatné žlázy: příušní, podčelistní a podjazyková slinná žláza, slinivka břišní a játra.

 

Ústní dutina

zuby a organyJe začátkem trávicí soustavy a funguje pro příjem potravy, její senzorickou analýzu chutí, mechanické zpracování zuby, promíchání potravy jazykem a zvlhčení slinami.

 • Chrup

Zuby vyrůstají z čelistí a v úplném chrupu je jich 32. Část ukrytá v dásni se nazývá kořen, viditelná část je korunka a rozhraní kořenu a korunky se nazývá krček. Jsou obrazem naší a životní síly. Kdo má špatné zuby, má obtíže se vyjadřovat, chybí mu také schopnost do něčeho se pustit, tzv. zakousnout, něčím se prokousat, vybít svou agresi. Skřípání zubů je projevem bezmocné agrese. Zubní protéza symbolizuje předstírání vitality navenek.

 

Každý zub má také svou souvislost s vnitřními orgány:

 • Horní zuby:
  1. Ledviny, žlázy, slepé střevo
  2. Ledviny, močový měchýř, mízní uzliny
  3. Játra, žlučník, páteř
  4. Dýchací ústrojí, páteř, mozek, žlázy
  5. Dýchací ústrojí, páteř, žlázy, klouby
  6. Slezina, slinivka břišní, žaludek
  7. Tlusté střevo, hltan, jícen, slezina
  8. Tlusté střevo, tenké střevo, srdce

 

 • Spodní zuby:
  1. Ledviny, močový měchýř, žlázy
  2. Ledviny, močový měchýř, žlázy
  3. Slezina, nadledviny, slinivka břišní
  4. Játra, žlučník, slinivka břišní, páteř
  5. Žaludek, dvanácterník, tlusté střevo
  6. Dýchací ústrojí, brzlík, mozek, tlusté střevo
  7. Tlusté střevo, klouby, páteř
  8  Slezina, krevní oběh, srdce

 

 • Sliny

Sliny utváří z 99% voda a zbytkově malé množství solí, hlen, který usnadňuje klouzání potravy v jícnu, enzym lysozym, který má mírné desinfekční účinky a slinná amyláza (ptyalin), která je enzymem štěpícím škrob – cukr a také glykogen (polysacharid), na jednodušší , tzv. „sladký“ sacharid maltózu. Denně se v ústech vytvoří zhruba 1 až 1,5 litru slin.

 • Slinné žlázy ústí slinovody do ústní dutiny a rozdělujeme je na drobné, které vylučují větší množství hlenu a ve větším počtu hlavně na povrchu jazyka a velké párové (příušní, podčelistní a podjazykové), které vylučují nejvíce slin.

 

Hltan

hltanHltan je křižovatkou dýchacích a trávicích cest.

Ústní část hltanu představuje oblast kořene jazyka a měkkého patra, kde se nacházejí i patrové mandle, které jsou součástí mízního obranného systému. Měkké patro je sval a vazivo oddělující nos od úst, které vzadu končí čípkem. Svaly napomáhají například sání, tvorbě patrových hlásek (g, ch a podobně) a při polknutí vtlačují sousto do jícnu.

Hrtanová část je krátká a trubicovitá. Nachází se na rozhraní vstupu do jícnu a dýchací trubice. K zamezení vniknutí sousta do dýchací soustavy slouží hrtanová příklopka, která reaguje automaticky řízením prodlouženou míchou, proto při polykání nelze dýchat.

 • Nosohltan je nejširší místo hltanu, do kterého ústí nosní dutina, středoušní vývody (Eustachovy trubice) a nosní mandle.

 

Duchovní rovina problémů s hltanem a jícnem, jako je špatné polykání, představuje situace, které často dáváme polykat druhým a které zabíjejí jejich ducha. Svíráme je, utiskujeme a nedovolujeme jim dýchat ani v klidu jíst. Logickým vyústěním chybného lidského jednání jsou potom potíže s polykáním. Lidem uvnitř tvrdým nebo naopak tvrdostí trpícím mohou být jejich chyby nebo neschopnost vyvázat se z nepříjemné situace dány na vědomí zúžením hltanu nebo jícnu a nádory v nich.

 

Jícen

Jícen je 25-30 cm dlouhá trubice tvořená dvěma vrstvami hladkých svalů, která prostupuje bránicí až do žaludku a propojuje tak žaludek s hltanem. Je umístěna za průdušnicí blíže k páteři. Potrava sama by touto trubicí do žaludku nemohla projít proto jícen aktivně posunuje i tekutá sousta ke vstupu do žaludku rytmickým smršťováním svalů – peristaltikou. V jícnu může peristaltika probíhat nejen směrem do žaludku, ale i opačně, tzv. zvracením.

Potíže s jícnem nám říkají, že máme problém vypořádat se – spolknout události dne, vyrovnat se s problémy. Ten, kdo se nedokáže vyrovnat s problémy, tomu se „zaseknou“ v jícnu.

 

Žaludek

zaludekŽaludek je trávicí trubice rozšířená do vaku a je umístěn v levé horní části dutiny břišní. Jeho stěnu tvoří pružný kruhový svěrací sval, který se může roztáhnout až do objemu 2-3 litrů. Jeho hlavní funkcí je skladování potravy, její promíchání a zahájení trávení pomocí žaludečních šťáv.

Vstup jícnu do žaludku se jmenuje kardie neboli česlo, uzavřené hladkým svěračem, při jehož poškození vzlíná žaludeční šťáva do jícnu, tzv. pálení žáhy. Na něj navazuje vlastní tělo žaludku – corpus, které se nahoru vyklenuje v klenbu a dolů doprava se zužuje v trubicovitý konec pylorus, tzv. vrátník, který je výstupem ze žaludku do tenkého střeva, uzavřen hladkým svěračem.

 • Žaludeční stěna je sliznice složena z vrstev hladké svaloviny, která zajišťuje promíchání obsahu žaludku a válcovitého epitelu s trubicovitými žlázkami, které produkují denně až 2 litry žaludeční šťávy.
 • Žaludeční šťáva se skládá z vody, kyseliny chlorovodíkové, která disponuje silnými desinfekčními účinky, rozpouští šlachy, chrupavky a další pevné složky masité potravy a vytváří kyselé prostředí (pH 2 až 4). To aktivuje enzym pepsin, který zahajuje štěpení bílkovin. Hlen (mucin) se pak zachytává na vnitřní stěnu žaludku a chrání ji před poškozením, „poleptáním“ kyselinou a pepsinem.

Stagnace energie žaludku se projevuje špatným trávením, nevolností, diskomfortem v oblasti břicha, chronickým zánětem hltanu a refluxem žaludečních šťáv.

Štěpení přijaté stravy v žaludku a dvanácterníku zrcadlí analýzu životních zkušeností. Jestliže je někdo nadměrně analyzuje a navíc se sžíravou energií, která prozrazuje nedostatek lásky k analyzovanému, vytváří si předpoklad pro překyselení žaludku a žaludeční vřed. Ne nadarmo se říká: „Zchladit si na někom žáhu“. Kdo nemůže trávit, má málo žaludečních a slinivkových šťáv, v duchu odmítá životní události analyzovat, vyhodnotit a hlavně poučit se z nich. Většinou tak dělá proto, že by objevil něco, co by si nezdůvodnil. Proto se říká: „Leží mu něco v žaludku. Nemůžu něco strávit. Nemůžu to spolknout. Nemám na to žaludek“. Zdravý žaludek máme, když vše kolem vnímáme jako nás obohacující zkoušku naší lidskosti. Stále je nutné stavět se k problémům čelem a řešit je jejich postupným zpracováváním. Je na místě zmírnit neschopnost a nevůli přijímat kritiku, zpracovat ji, strávit a opustit. Uvědoměním, že vše, co k nám přichází je to nejlepší pro nás a můžeme se skrze to posunout nám uleví nejen na žaludku.

Problémy se žaludkem můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti střední části nosu a u horního rtu, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky.

Léčivá afirmace pro žaludek: Procházím životem bez problémů. 

 

Tenké střevo

tenkestrevoTenké střevo je 3 až 5 m dlouhá trubice v podobě kliček, která je zavěšená v dutině břišní. Celou trubici pokrývá okružní a podélná svalovina, která zajišťuje rytmické smršťování a prodlužování střeva a tím promíchává a posouvá střevní obsah.  Střevní stěna vylučuje tekutinu, která neutralizuje kyselý obsah ze žaludku a obsahuje menší množství enzymů.

 

 

Tvoří tři plynule spojené úseky:

 • dvanáct(er)ník navazuje na žaludek, ústí do něj vývody žlučových cest a slinivky a obsahuje nejvíce trávicích šťáv – žluči, která emulguje tuk, který je pak střevní lipázou a lipázou slinivky břišní rozštěpen. Jeho vnitřní povrch je zvětšený pomocí klků (drobné prstovité výběžky, které zvětšují vstřebávací plochu na řádově stovky m2)
 • lačník představuje nejdelší úsek, ve kterém dochází k hlavnímu štěpení potravy a největší absorbci živin.
 • kyčelník je dokončením absorpce většiny živin

Tenké střevo má vnější podobu a podobnou úlohu jako mozek. Odpovídá vědomému analytickému myšlení. Mozek tráví vjemy na nehmotné úrovni, tenké střevo tráví vjemy na úrovni hmotné. Lidé trpící potížemi tenkého střeva mají proto většinou sklon přehnaně analyzovat a kritizovat, hnáni existenčním strachem. Nejčastějším symptomem chybné funkce tenkého střeva je průjem. Ten nám vždy říká, že máme strach a snažíme se něco zadržet. Učí nás, abychom povolili a nechali věcem volný průběh.

Problémy s tenkým střevem můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti uprostřed čela a u horního rtu, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky. Oslabený dvanáctník v oblasti koutků úst.

Léčivá afirmace pro tenké střevo: Přijímám a přizpůsobuji se všemu novému v klidu a s radostí.

 

Žluč

Vytváří se v játrech jako odpadní tekutina a shromažďuje se ve žlučníku. V případě potřeby je z něj vypuzována do žlučovodu, který ji peristaltikou transportuje do dvanáctníku.

Žluč je hustá zelenožlutá kapalina, skládající se z vody, hlenu, cholesterolu, bilirubinu a biliverdinu (žlutozelená barviva vzniklá rozpadem hemoglobinu) a soli žlučových kyselin, které emulgují tuky rozmělněním na malé kapénky cholesterolu a minerálních látek, což umožňuje jejich štěpení lipázami.

V symbolice žluč znamená agresi, což znamená, že žlučové kameny jsou zkamenělou agresí. Lidé mající problémy se žlučníkem se často vnitřně vztekají a rozčilují a zároveň nejsou schopni nebo nemohou svou zlost vyjádřit. Nejčastěji kameny trpí vdané ženy, které neustále přizpůsobují svoji energii – potlačenou agresi rodině.

Problémy s žlučníkem můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti víček, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky.

Léčivá afirmace pro žlučník: Dávej a nic za to nechtěj… 

 

Slinivka břišní – pankreas

travici_soustava (1)Je asi 28 cm dlouhá nepárová žláza s vnitřní i vnější sekrecí, nacházející se za žaludkem,  jejíž vývod společně se žlučovodem ústí do dvanáctníku. Vnitřně sekretorickou část tvoří Langerhansovy ostrůvky produkující inzulín, který snižuje hladinu krevního cukru a umožňuje průnik cukrů do tkání, pro které je hlavním zdrojem energie. Zevně sekreční část je složena z nepravidelných lalůčků tvořených žlázovým epitelem, které mají na starosti produkci pankreatických šťáv – trávicích enzymů. Zhruba 1 litr této enzymatické šťávy za den odtéká do dvanáctníku, kde vzniká silně zásaditá reakce.

Složení pankreatické šťávy:

 • pankreatická amyláza štěpí škrob (polysacharid) na jednoduché cukry (monosacharid)
 • pankreatická lipáza aktivuje se žlučí a štěpí emulgované tuky tuky na glycerol a mastné kyseliny
 • tripsinový komplex pokračuje ve štěpení bílkovin (zahájené v žaludku pepsinem), jehož konečným produktem jsou aminokyseliny

Z duchovního hlediska slinivka představuje sladkost života. V případě, že máme sníženou schopnost slinivky produkovat inzulín, dojde k cukrovce. Diabetici tak často touží po sladkém, jako náhradě za sladká – nesplněná přání, která nejsou schopni přijmout a naplnit, neboť se nenaučili lásku dávat, ačkoli po ní velmi touží. Výsledkem je překyselení organismu a kyselost představuje agresi. Máme-li málo trávících enzymů slinivky, špatně vidíme v lidech to hezké. Začneme-li vnímat a přijímat to, jak nás svět i lidé kolem mají rádi a jsou k nám hodní, vše se začne samo upravovat.

Problémy se slinivkou můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti kolem kořene nosu, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky.

Léčivá afirmace pro slinivku: Můj život je sladký. 

 

Tlusté střevo

Měří přibližně 1,5m a navazuje na kyčelník (poslední úsek tenkého střeva). Uvnitř nemá klky, ale hlenové žlázky, které tvorbou hlenu zajišťují ochranu sliznice před poškozením při likvidaci zbytků. Tlusté střevo se pohybuje podobně jako tenké střevo, jen trávenina v něm zůstává asi 8-12 hodin. Na jeho začátku je kratičký úsek nefunkčního pozůstatku – slepého střeva s červovitým přívěskem neboli apendixem, známým častými záněty. Funkcí tlustého střeva je vstřebávání vody a některých solí a úprava zbytků pomocí střevních bakterií, které přeměňují zbytky na méně toxickou formu a tvoří např. vitamin B12 a vitamin K. Touto bakteriální přeměnou vznikají jedovaté plyny jako sirovodík, metan a mrtvolné plyny. Postupně vzniká stolice, složená z nestrávených a odpadních zbytků, kterou tělo reflexivně vypudí ven.

Tlusté střevo je složeno úseky:

 • vzestupný tračník – vede od slepého střeva šikmo vzhůru doprava
 • příčný tračník – vede zprava doleva
 • sestupný tračník – vede šikmo dolů směrem k pánvi
 • esovitá klička a konečník tvoří poslední úsek, zakončený řitním otvorem

Konečník je uzavřen dvěma svěrači – kruhovými svaly. Ten vnitřní je hladký, vůlí neovladatelný a při rostoucím tlaku se otevře. Vnější svěrač je příčně pruhovaný a umožňuje zadržení stolice vůlí až do vhodného okamžiku. Uvolnění tohoto svěrače spustí peristaltiku hladké svaloviny, vůlí neovladatelné, ve stěnách konečníku, která obsah konečníku vypudí ven.

Na duchovní úrovni stolice symbolizuje akt dávání a tlusté střevo nevědomí. V tlustém střevě je vstřebávána hlavně voda a ta je symbolem pružnosti, ochoty přizpůsobení se, ochoty přijmout duchovní pravdu. Nedostatek životní energie v tlustém střevě, kolitida, je projevem odmítání pružnosti a vývoje v životě. Ve zhoubné formě je to úplné odmítání pravdy života. Také vše, co nemůžeme odpustit druhým ani sobě, se nachází v tlustém střevě – křivdy, neodpuštění, neústupné trvání na svém názoru.

Zácpa už je poruchou posledního úkonu – vylučování. Vyjevuje navenek nechuť k vydávání hmotného a nadměrnou šetrnost – lakotu. Je to už do tělesnosti pokleslá nechuť dávat a chtivost držet dosažené, stejně jako odmítání zbavit se starých nepotřebných myšlenek a programů uvíznutím v minulosti.

Zánětlivé onemocnění tlustého střeva spojené s krvavými, hlenovitými průjmy má co dočinění s obětováním vlastní osobnosti, svého osobního života za pomíjivé výhody nebo možnosti spoluprožít život někoho druhého. Snížená schopnost vybudovaní si vlastního postavení vůči druhým, což s sebou přináší i určitou osamělost a odpovědnost sám za sebe.

Problémy s tlustým střevem můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti spánků, bočních stran čela a u spodního rtu, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky.

Léčivá afirmace pro tlusté střevo: Snadno se zbavuji toho, co už nepotřebuji. Minulost je pryč a já jsem svobodný. 

 

Játra

jatraJátra jsou největší metabolickou žlázou těla, která váží asi 1,5 kg, umístěnou v pravé horní části břišní dutiny (podžebří), s relativně vysokou regenerační schopností.

 

 

Jsou rozdělena na několik laloků:

 • V jedné rýze mezi laloky je umístěn žlučník shromažďující a koncentrující žluč (asi 60 ml)
 • Dále v jaterní bráně nalezneme žlučovody, ústící do dvanáctníku
 • Játry též probíhají mízní vlásečnice

 

Funkcí jater je příjem živin z vrátnicové žíly, jejich zpracování, skladování (tuky, cukry, vitamíny) nebo vyslání do krevního oběhu, přeměna cukrů na glykogen, tvorba bílkovin krevní plazmy – srážení krve, rozklad bílkovin pro účely získání energie (vzniklý amoniak je přeměněn na močovinu), odbourávání některých toxinů (alkohol ap.)a odstraňování některých dalších odpadů a tvorba žluči (800-1000 ml za den).

Stagnace energie jater se projevuje příznaky, jako jsou napětí a bolesti šíje a krčních svalů, bolesti hlavy, břišní napětí, nepravidelná stolice, zácpa, sucho a hořko v ústech, u žen nepravidelná menstruace či premenstruační syndrom, napětí kolem žaludku a v podžebří.

Z hmotných funkcí jater lze jednoduše odvodit jejich duchovní rovinu. Je to hlavně všestrannost a vyváženost zpracování obrazu světa, hospodaření s rezervami duševních sil, vyciťování úměrnosti a závažnosti věcí a schopnost udržet si duševní rovnováhu. Játra ukazují kvalitu našeho vztahu ke světu a k lidem a to, jak moudře přijímáme dění kolem nás i jak dokážeme tolerovat nedostatky druhých. Jejich stav vypovídá o tom, zda umíme ustoupit jinému názoru i když ten náš je třeba blíže k pravdě. Činnost jater a žlučníku je spojena s hněvivostí, s přemrštěnou a na možnosti duševních rezerv se neohlížející reakcí. Hněv je nenávistí vedená reakce na něco, co bylo vyhodnoceno vytržením z kontextu souvislostí – pravdy a hněvající se člověk vidí jen jednu rovinu problému. Výsledkem je nepřiměřené vyprazdňování žlučníku při trávení potravy a jeho následná vyčerpanost. Přidá-li se kolísání složení žluči v důsledku kolísání životní energie v játrech, vznikají žlučové kameny. Různé typy a velikosti žlučníkových kamenů vznikají podle různých typů nadměrnosti a neúměrnosti chování.

Játra onemocní, když je něčeho moc. Ať je hodně jídla, tuku v jídle, alkoholu apod., tedy rozlišování užitečného od škodlivého. Nemoci jater signalizují neschopnost vyváženě zpracovávat děje vnějšího světa. V pozadí se skrývají přehnané zvětšující se touhy, extrémně vysoké – z reality vytržené ideály a velké fantazie. Nepřiměřené zpracování životních událostí do reality světa přivodí dříve či později nemoc jater, tedy ztrátu životní energie a síly (libido, chuť k jídlu a pití, apod). Nemoci jater nás učí klidu, umírněnosti a přijímání Boží harmonie a rovnováhy.

Problémy s játry můžeme pozorovat i na obličeji v oblasti mezi obočím, projevující se jako pupínky, skvrny, vyrážky a vrásky.

Léčivá afirmace pro játra: Znám pouze lásku, klid a radost…

 

Poruchy trávicí soustavy

Zubní kaz je narušení skloviny působením bakterií, jejichž kyselé zplodiny odstraňují ze skloviny vápník a vzniklým otvorem pronikají do zubu.

Paradentóza je zánět sliznic a dalších měkkých tkání (dásní), které chrání kořen zubu. Krčky zubů se odhalují a pokračující zánět může vést až k úplnému uvolnění zubu z čelisti.

Žaludeční vředy je poškození žaludeční stěny kyselinou chlorovodíkovou a pepsinem. Hlavní příčinou je sice bakterie Helicobacter pylori, ale rozvoj poruchy je silně ovlivněn drážděním žaludku při nesprávné životosprávě jako je nepravidelné stravování, alkohol, kouření, hořká káva ap. Ze stejných příčin vznikají i vředy na vnitřním povrchu dvanáctníku.

Apendicitida je zánět červovitého přívěsku slepého střeva.

Průjmová onemocnění vznikají zrychlenou peristaltikou tlustého střeva a sníženým vstřebáváním vody (řídká stolice). Hlavní rizikem a příčinou případných úmrtí je dehydratace. Příčiny průjmu jsou chemická podráždění projímadly nebo hypertonickou tekutinou (např. slaná voda), nervové příčiny, přílišné pomnožení přirozené střevní mikroflóry (např. příliš velkou dávkou potravy bohaté na bílkoviny) nebo střevní infekce – virová či bakteriální jako např. salmonelóza, úplavice, cholera…

Hepatitida (zánět jater) se často projevuje „žloutenkou“, tedy zvýšením obsahu bilirubinu v těle, včetně kůže. Infekční formy jsou virového původu, někdy vedou k dlouhodobému poškození jaterní tkáně (cirhóza) – to však může být vyvoláno i chronickým zatížením jater toxickými látkami (např. alkoholem, drogami, apod.)

Žlučové kameny jsou usazeniny solí ve žlučníku. Při vylučování žluči, např. jako následek příjmu tučné potravy, se mohou uvolnit a uzavřít průchod žlučovodem, což vyvolá křečovité stahy jeho hladké svaloviny, které jsou velmi bolestivé = „žlučníkový záchvat“.

Nadváha je obrana útěkem a výraz neschopnosti řešit nashromážděné problémy s pocitem klidu a vědomím správnosti svého konání. Člověk utíká ke sladkostem a přemíře jídla z pocitu prázdnoty a potřeby lásky, potěšení, pohlazení, ukonejšení bolesti a zmírnění těžkosti života a jeho zkoušek. I ten kdo příliš nejí a přitom je obézní, podvědomě pociťuje nutnost ochrany a obrany před faktem, že život neodpovídá jeho tužbám. Klíčem k ideální váze je naučit se nejprve milovat svět takový, jaký je, naučit se chápat smysl životních zkoušek a věřit v krásu budoucích dní, pak teprve upravit jídelníček.

 

traveni brichoNemoc vzniká tam, kde je přeslechnuta naše duše, protože duše k nám promlouvá skrze tělo. Základem všech nemocí je tedy dlouhodobé popírání vlastní cesty, které vyvolává negativní emoce, ať si je uvědomujeme či nikoliv. Akutní silné negativní emoce jsou příčinou vzniku akutních zdravotních potíží a emočního stresu. Existuje několik základních skupin emocí, které ovlivňují biologické pochody v těle.

 • První skupinou jsou emoce zlosti, jako je hněv, nenávist, zuřivost, rozhořčení, popuzenost.
 • Druhá skupina je tvořena negacemi smutku jako žal, zoufalost, zármutek, sklíčenost, sebeobviňování, melancholie, pocit osamělosti.  Toto všechno je spojeno s depresí, sníženou imunitou a nízkým tlakem.
 • Třetí skupina je skupinou strachu s emocemi úzkosti, obav, nervozity, fóbií, zděšení, pochybností, podezíravost a paniky.

Všechny tyto emoce blokují tok energie v těle a tím vzniká nemoc.

 

Pro zachování zdraví těla i ducha je dobré vědomě pěstovat ctnosti na úkor neřestí.

Ctnosti jako jsou:

 • Pokora – skromnost, zdravá sebedůvěra, zdravé pochybování o sobě, zdravá sebekritičnost, sebereflexe
 • Štědrost – charita, velkorysost, ochota dávat, ochota pomoci, uskutečňovat šlechetné myšlenky nebo činy
 • Přejícnost – laskavost, vlídnost, lidskost, empatie, obdiv, soucit, přátelství bez předsudků, štědrost, dobrosrdečnost
 • Mírumilovnost – trpělivost, shovívavost, tolerantnost, odolnost, vyrovnanost, schopnost odpustit a snášet utrpení
 • Cudnost – zdrženlivost, bezúhonnost, prospěšnost, dosažení čistoty myšlenky a duše, mravní čistota
 • Střídmost – zdrženlivost, umírněnost, sebeovládání, sebekontrola zpětnou vazbou „držet se na uzdě“
 • Činorodost – úsilí, pracovitost, píle, přičinlivost, iniciativa, dobré hospodaření s časem a s myslí, kreativnost, houževnatost, vytrvalost

 

A vyvarovat se neřestem jako jsou:

 • Pýcha – nadměrná sebeláska, namyšlenost, zpupnost, nadutost, povýšenost, pohrdání druhými lidmi, nadměrná kritičnost
 • Lakota – hrabivost, nenasytnost, neochota se dělit, přehnané lpění na majetku, klanění se mamonu, nadměrné hromadění majetku
 • Závist – žárlivost, nezkrotná touha po cizím majetku a snaha získat ho i zavrženíhodným způsobem
 • Hněv – zlost, závist, nenávist, vztek, násilí, pomstychtivost, diskriminace, agresivita, vytváření si falešných předsudků
 • Zvrhlost – nekontrolovatelný chtíč, smilstvo, přemrštěná touha po sexuálním uspokojení či „přílišná láska k jiným“
 • Obžerství – nenasytnost, přejídání se, opíjení, nesmyslná nebo zbytečná přemíra spotřeby, holdování hazardu a drogám
 • Lenost – odmítání využívat potenciál svých schopností, neochota jednat či se starat, chybí sebereflexe

 

V mé knize „Jak vyléčit kvasinkovou infekci přírodně a navždy“, ve které se věnuji hlavně přemnoženým kvasinkám a bakteriální nerovnováze těla, která způsobuje mimo jiné také špatné trávení, nabízím ucelený program obnovy správného trávení a znovunastolení rovnováhy a zdraví.

Více informací ke zdraví najdete zde. 

Přeji nám všem odhodlání k vědomé práci se svými emocemi, stíny a limity, aby naše krásná milovaná těla mohla svítit zdravím, pohodou a radostí.

 

zdroje: Co nám tělo říka – Miroslav Hrabica, Duchovní příčiny nemocí, Rudiger Dahlke: nemoc jako symbol, alternamedica.cz, PODKLADY PRO SOŠ, MSZ.CZ, CELOSTNIMEDICINA.CZ
Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

4 komentáře
 1. Dobrý den, děkuji za skvělý článek – zajímaly mne hlavně střeva. Nechystáte i článek na léčbu propustnosti střev vnitřně tzn. stravou? Děkuji za odpověď 🙂

 2. Krásný, pravdivý a oduševnělý článek, který je vždy povzbuzující, motivující anebo poučný. Děkuji a přeji všem krásný den s úsměvem. ?

 3. Přesně tak to je..člověk si své nemoci dělá sám..i Já jsem hloupá a tvořím si své nemoci..snad se vzchopím a udělám,co je dobré pro mé tělo 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..