Podprsenky a ochablost prsou

zena1Některé ženy podprsenky milují, jiné je berou jako nutné společenské zlo a další je nosí jen kvůli tomu, aby neměly povadlá prsa. Ženám totiž bylo po velmi dlouhou dobu opakováno, že nošení dobré podprsenky může pomoci podpořit pevnost hrudi, ulevit od bolesti zad a že působí jako prevence povislých prsou. Nicméně dámy držte se, nová francouzská studie, která trvala celých patnáct let výzkumu ukazuje pravý opak – podprsenky pomáhají jen málo snížit bolesti zad a časem mohou dělat prsa povislejší a ochablejší než jejich nenošení.

Ženy, které odložily své podprsenky pro výzkum dle průběžných ročních měření dokazují, že mají o 7 milimetrů vypnutější prsa každý rok. Vědci také zjistili, že se ženám bez podprsenky zvedly bradavky a vybledly jim strie.

Vědecko – výzkumný pracovník profesor Jean – Denis Rouillon, expert sportovní vědy na univerzitě v Besançonu ve východní Francii tvrdí, že „podprsenky jsou falešnou nutností“.

„Lékařsky, fyziologicky, anatomicky – prsa nezískávají žádnou výhodu z odpírané gravitace, “ řekl Rouillon. „Naopak, s podprsenkou se stávají povadlejší.“

Rouillon a jeho tým strávil roky měřením změn v prsou 330 žen, pomocí jednoduchého logaritmického pravítka a posuvného měřítka a to v Centre Hospitalier Universitaire v Besançonu, kde prováděl svůj výzkum.

Zjistil, že neexistuje žádný důkaz o tom, že podprsenky pomáhají zmírnit bolesti zad. Místo toho shledal, že podpora hrudníku naopak může způsobovat problémy.

 

prádloPodle The Connexion zjištění naznačují, že prsa získávají větší pevnost v případě, že žena nenosí žádnou podprsenku. Výzkumníci vysvětlují, že podprsenky omezují růst podporující prsní tkáně, takže prsa chřadnout a degradují rychleji.

Některé z žen, které se zúčastnily studie profesora Rouillona potvrdily, že nenošení podprsenky jim pomohlo zmírnit jejich bolesti zad.

Capucine, 28 – letá žena, účastnice studie profesora Rouillona doslova přísahá, že po dvou letech nenošení podprsenky jsou výsledky výše popsané skutečné a že se jí velmi ulevilo. Do deníku France Info doslova řekla: „Existuje několik výhod nenošení podprsenky: snadněji se mi dýchá, chodím rovněji, jsem uvolněnější a sebevědomější a mám menší bolesti v zádech.“

Nicméně Rouillon říká, že výsledky neznamenají, že všechny ženy by měly vyhodit své podprsenky.

„Byl bych opatrný k tomu radit všem ženám přestat nosit jejich podprsenky, neboť vybrané ženy do výzkumu nebyly komplexním reprezentativním vzorkem populace.“ řekl Rouillon, podle The Connexion.

Zatímco jeho první výsledky potvrdily jeho hypotézu, že „podprsenky jsou falešnou nutností“, on střízlivě říká, že ženy, které nosí podprsenku dlouhou dobu – celý život, by nezískaly žádnou výhodu z jejího náhlého odložení. Nejspíš má na mysli ženy starší.

 

Názor a reálný přístup k tématu nošení či nenošení podprsenky nechť si učiní každá žena sama za sebe dle svého sebe-vědomí a míry nespoutanosti. Za mě musím říci, že toto téma a celý výstup ze studie mne pobavil a vzhledem k tomu, že ho vymyslel a vedl muž, chápu jeho výsledek 🙂

Na druhou stranu cítím, že na argumentech pro nenošení podprsenky u zdravých žen je kus pravdy, protože ukládání prsou do celodenní neaktivní polohy je nemůže nikterak posílit, naopak je s věkem nečinnost oslabí. Na místě je respekt, neboť je to záležitost velmi individuální a je otázkou nejen společenského postavení, zvyku a věku, ale hlavně zdraví a velikosti prsou.

Možná, že je jaro a léto vhodnou příležitostí k tomu výzkum podpořit, mužské oko potěšit a udělat si na to svůj vlastní nový nebo staronový názor 😉

Přeji nám všem radost ze života a jeho pohybu – kdekoli…

 

endalldisease.com
Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

16 komentářů
 1. No, musím uznat, že jsem nikdy podprsenky zrovna nemilovala, brala jsem to jako „nutné zlo“, neustále jsem řešila nesedící podprsenku, ramínka mi dělaly pořád podlitiny. Později jsem začala nosit jen takové rádoby sportovní, pruh elastické látky a dvě lehké ramínka a to jen občas. A teď už rok nenosím žádnou a je mi nejlíp. 🙂 Ze začátku jsem teda měla pořád nějaké pocity, že na mě všichni čumí a že mi prsa moc skáčou.. 😀 ale pak jsem si zvykla. Ale taky mám pouze velikost B, u větších prsou to může být celkem problém..

 2. Chápu, že tímhle nesmyslným, rádoby výzkumem se zabývají muži. Opravdu, smysluplnna prace???? Pro mne žena bez podprsenky s prsy po břicho,je nechutna. Pokud má někdo mala prsa, je podprsenka zbytečna.

 3. No a kolik si dává zvětšit prsa silikony k vůli chlapům, přitom jsou ženy co by chtěly raději menší

 4. Ahoj holky, ženy, mně tento výzkum jen „doladil“ mé rozhodnutí odložit podprsenku úplně….s mými AA (i po 20 měsících kojení) a velkým obvodem jsem měla problém nějakou sehnat – bez kostic. Push up – ky mi přišli nepřirozené pod trikem. Navíc jsem zjistila, že v místě dotyku s pokožkou se mi tvořili puchýrky nebo to svědilo, takže – sundavám…..Jediná věc mi ale vadí – že jsou mi dost vidět bradavky, a to i přes tlustý svetr….což jsem vyřešila speciálními silikonovými nálepkami určenými právě na tohle, dají se sehnat na netu i v obchodech se spodním prádlem – ale musí se chvilku hledat, někde o nich ani neví…..Budu ráda za jakoukoliv radu jaké vychytávky ještě existují – tyto silikony jsou sice dobré, ale vydrží tak měsíc, pak se přilnavá vrstva vytrácí, resp.odlepuje a navíc se pod nimi i ten kousek kůže dost potí.

  1. pockaj, kym odlozis. tu je aj clanok, ktory vysiel v tej dobe, kedy sa objavil tento hoax… 😉
   ta studia neexistuje a pozdravujem Miu, ked si chce brat na svedomie taketo zachadzanie s informaciami a zavadzanie ludi, len preto, ze ma nejaky nazor na podprsenky…
   http://www.csicop.org/specialarticles/show/dont_burn_your_bra_for_science_just_yet

   nechapem, preco je take zlozite, si nieco overit, nez to napisem. uz len neexistencia relevantneho zdroja je velmi nezodpovedne sirenie tmarstva.

  2. Názor a reálný přístup k tématu nošení či nenošení podprsenky nechť si učiní každá žena sama za sebe dle svého sebe-vědomí a míry nespoutanosti. Za mě musím říci, že toto téma a celý výstup ze studie mne pobavil a vzhledem k tomu, že ho vymyslel a vedl muž, chápu jeho výsledek 🙂

  3. Milá Karino,

   myslím že si zbytečně kalíte mysl nesmysly…Bradavky jsou přirozené, pro mnoho mužů velmi přitažlivé a vemkoncem pokud je nemáte extrémně velké, tak je to naopak známka pevnosti a zdravého prsa. Mám velikost OOprd…jedničky nebo já nevim. Podprsenku jsem odložila někdy v 25 letech…je mi skoro 50 a už si nedovedu představit že bych jí měla nosit. Je to nádherně svobodné, neomezující, nic vás netlačí, nekouše, nesvědí.Každopádně jak říká paní Míša, je to o síle v nás, o vyrovnání se sama se sebou a přijetím svého těla. Vy jste vy s malými pevnými prsy a není to nikdy jiný, vy jste krásná s pevnými bradavkami a vy nepotřebujete žádné přelepky. Je to vaše tělo a vy jste těmi malými prsy nakojila svoje dítě. Tak jak jste, jste krásná a zdravá a to co si myslí lidé…to je přece nepodstatné. Žijte svůj život a nežijte ho podle představ ostatních, podle jejich úhlu pohledu…vnímejte to co je příjemné vám a neomezujte se se hloupými puritánskými dogmaty.
   Prostě vezměte triko a hurá ven…neste sama sebe na molo života bez omezování. Svoboda ducha je víc než náplasti !!!!

 5. Hmmm já to měla zase težké v tom, že jsem měla 110 E, což už je taková velikost, kdy bez podrpsenky to bylo těžké. Aji jsme měla zdravotní problémy, bolest zad a krční páteře atd. Výběr v kamenných obchodech skoro nebyl ,takže jsme musela hledat podprsenky na netu a e-shopech. Pak jsem se už rozhodla pro modelaci prsou… resp. jejich zmenšení a dost mě to pomohlo. Bez podprsenky sice stále ani ranu, ale je to mnohem menší.

 6. Docela jsem tohle řešila, neboť jsem zvyklá chodit bez podprsenky, při své velikosti 75A.
  Mám ve skříni dvě pevné podprsenky, nosila jsem je před lety hlavně do práce, pravda, dekolt s nimi vypadal plněji, ale když jsem ji večer sundala, ta úleva!
  Teď už mám jen dvě sportovní podprsenky na běh a pod některá trička, kde to vypadá lépe s než bez.
  Ani po dvou letech kojení nepozoruju žádné velké změny v povislosti nebo tvaru a dává mi to smysl. Ačkoliv se ženské ňadro skládá převážně z tuku, je tam i sval a ten, pokud je podpírán, ochabuje. Ale věřím, že od určité velikosti už je podprsenka pomůckou a africké ženy nenosící podprsenku mají též značně povislá prsa (a časté kojení na to podle mě vliv nemá).

 7. Žila jsem bez podprsenky do přechodu (do 52 let, dvě odkojené děti) , byla jsem hubená, měla jsem B a bylo mi fain. S přechodem jsem přibrala na C a už to bez opory BAVLNĚNÉ podprsenky BEZ KOSTIC opravdu nejde. Takže si myslím, že od jisté váhy prsou je podprsenka dobrou oporou. Ze zdravotních důvodů nesmím běhat, takže sportovní podprsenky nemohu posoudit.

 8. probírala jsem nošení/nenošení s kamarádkou, zkušenou laktačníporadkyní požehnaného věku. nej varianta jsou netlačící elastické podprsenky bez kostic (obzvlášť bez kovových kostic – viz knihy p. Strunecké o jejich škodlivosti!).

 9. Odbornici zřejmě byli muži, se svýma Dčkama bez podprsenky nevydržím ani hodinu. Jejich samotná váha táhne vsechny ty žlázy směrem dolu ze to pekne boli. Dokonce mam i podprsenky na spaní a speciální na běhání. Chápu ze bych si mozna zvykla, ale více komfortní je účelová podprsenka. Muzu je tiše závidět holkam co maji Bčka a nosí krasne krajkove doplňky, které bohuzel pri Dčkach a více ztrácí funkčnost protoze krajky se natáhnou, ráminka pod tihou vytáhnout a peníze v nenávratnu. …

  1. V tomto ohledu plně souhlasim, jeslikož mám vel. košíčku G, tak představa dne bez podprsenky je spiše bolestivá než pohodlná,. A speciální podprsenka na sport je nebytnou nutností, jen tichá závist ženám s malými ňadry, co ji vážně nosit nemusí.

 10. Výsledky výzkumu potvrzuji. Kvůli bolestem zad jsem tento škrtící kus oděvu odložila alespoň doma. Ulevilo se i srdci…

  1. Proti ochabnutosti pŕs pomôžu bylinkové čajíky s minerálom KREMIK, ktoré posiľňujú tkanivá v prsníkoch :))
   ✿ Praslička roľná
   ✿ Zihlava dvojdoma
   ✿ Ihlica trnista
   ✿ Plucnik lekarsky
   ✿ Pýr plazivý
   ✿ Stavikrv vtáči

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..