8 důvodů, proč nemá hodně neveganů rádo vegany

nastvany muzAť už jsme vegetariáni, vegani, vitariáni, makrobiotici nebo jíme komerčním způsobem, jistě kolem nás za život prosvištěly věty, které se otíraly tu o jeden, tu o jiný stravovací směr a jejich stoupence. Je to přirozené, neboť většina lidí se bojí změny, má ráda své zajeté koleje, bojí se věřit sama sobě, je líná přemýšlet nebo programově předává zodpovědnost za sebe jiným lidem, stejně tak jako jsou mnozí svobodní experimentátoři, kteří se nebojí vystoupit z určité krabičky, mají snahu se sami vyléčit z nemocí, chtějí dělat pro své tělo to, o čem si myslí, že je pro ně v danou chvíli nejlepší, respektují své životní etapy nebo jim zkrátka určitý typ jídla nechutná nebo nedělá dobře.

 

Je pravda, že znám mnoho nekomerčně se stravujících lidí, kteří se cítí být nadřazení těm, kteří jedí tak, jak se na našem území jedlo celá léta, tedy všechno a mají tendence stále někoho poučovat, přesvědčovat a dokáží být kvůli tomu, co dávají do úst pěkně ostří, uzkoprsí až agresivní. Stejně tak dokáží být velmi militantní lidé, tzv. masožravci, kteří opovrhují vším novým a zesměšňují jakoukoli snahu se někam změnou stravy posunout. Pomiňme tyto skupinky lidí a připomeňme si, o čem je veganství především.

Podle mého názoru je hlavně o mírumilovnosti se sebou a se vším živým, tedy se zvířaty, rostlinami, celou planetou, ostatní lidi jakéhokoli životního stylu nevyjímaje. Je to životní filosofie, která neobnáší jen to, co budu jíst, ale hlavně to, jak žiji – jak bydlím, jak cestuji, co nosím za oblečení a doplňky, jaké jsou mé koníčky, … jak smýšlím a jak se chovám.

I když sama nerozděluji lidi na nevegany a vegany a je mi úplně jedno, co kdo jí, rozhodla jsem se zde, pro zobrazení absurdnosti a možná i něčí obveselení, uvést pár přístupů k životu, které mnozí vegané zažívají a které mohou některé nevegany dráždit, protože je nechápou a tak k nim mají stále mnoho žárlivých připomínek.

 

Vegané…

1. Váží si své veganské diety, která jim přináší zdraví, sílu a kondici.

muz raw

 

„Kdo by potřeboval pít zelené nápoje a smoothies, aby byl zdravý? Copak nemohou přestat s tím zvedáním činek a cvičením a vychutnat si parádní steak k večeři jako každý normální člověk? Hipíci!“

 

 

2. Milují zvířata.

„Není to nechutné? Pečování o zvířata a boj za jejich práva? No tak, proberte se. Jak by mohli pečovat o krávy lépe než Louis Vuitton!? K čertu s těmi moralisty.“

 

3. Mnozí z nich vypadají mladší a krásnější než kdy předtím.

„Podívejte se na ně na zelenožrouty, jak si stále míchají smoothies, chroupou do zblbnutí saláty a cpou se semínky. Copak chtějí žít navždy? K čemu?“

 

4. Záleží jim na planetě Zemi.

krava

 

„Omezení skleníkových plynů, masivního znečištění vod a vzduchu, eroze půdy, kácení deštných pralesů a všudypřítomná kontaminace…koho zajímají tyhle nesmysly? Jo jasně, vegany!“

 

 

5. Nejsou líní zajímat se o své jídlo a s láskou si ho připravit.

„Určitě podvádějí a nejí jen vegansky. Že by si připravovali skvělé zákusky, sušenky, chlebíčky a ostatní jídlo bez použití mléka, vajec, másla, sýra, …? Nesmysl!“

 

6. Nebojí se být sami sebou.

„Jsou tak nároční. Proč si nemohou užít slaninu s vejci jako normální lidé, vždyť na tom většina z nás vyrostla a jsme v pohodě? Vegani musí mít stále něco extra. V restauraci dělají povyk s tím, že tohle do jídla nechtějí, tohle chtějí zvlášť, tohohle více, tamto místo tohohle toho. Uff! Už se konečně zařaďte.“

 

7. Je pro ně důležité, co dávají svému tělu, neboť to je doslova tvoří.

vegan srdce

 

Jsou to rozfrfňanci a snobové, kteří utrácejí veškeré své peníze za veganské kvalitní jídlo. Povyšují se nad ostatními a stále se snaží někoho přesvědčit o své pravdě. Tak proč neprosadí nějaké dotace, aby byla zelenina levnější? Tohle nikam nevede.“

 

 

 

8. Už i věda a medicína jim dává za pravdu.

„Nejhorší nakonec. Vegani!“

 

Nástin neveganských komentářů je popsán spíše úsměvně a s nadsázkou, abych vypíchla obě polarity a rozhodně není útokem na ty, kteří jedí maso a mléčné výrobky, neboť i já sama v současné době maso občas jím – mé tělo má k tomu momentálně své důvody a navíc jsem prošla všemi fázemi stravování od všežravce až po vitariána.

Jde o svobodu a proměnlivost. Ať si každý dělá, myslí a jí co chce, neboť je to jeho unikátní cesta s jeho vzestupy a pády a zkušenost každého z nás je nepřenosná. Ať se každý mění, proměňuje, objevuje, plyne s proudem svého aktuálního období a potřeb, neboť jedině tak můžeme zjistit, co je vlastně to aktuální naše a neustrneme v krabičce „Mám to takhle navždy. Tečka.“.

Vzdejme tedy boje a tlaky za určitý směr, ať si o něm můžeme myslet, že by mohl zachránit celý Vesmír. Tlak způsobuje jen víc tlaku a nikam to nevede. Respekt k ostatním začíná respektem k sobě samému a svým životním etapám a ten by měl být hybnou silou všech našich myšlenek, rozhodnutí a činů.

Nebojte se změnit názor na cokoli, je to součástí růstu. Nebojte se změnit cokoli tam a zase zpátky, není to selhání, ale posun k autentičnosti a svobodě toho, kým skutečně jsme. Dejte si prostor a objevujte nepoznané, žijte z plna srdce a odpadne neustálé řešení čehokoli.

Respekt vám – respekt nám všem.

 

❤ Michaela Mia ☮

Autor: Michaela Mia Weissová, foto: Pinterest, www.slunecnyzivot.cz

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno autora, zdroje, aktivní odkaz na www.slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka. Díky!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami, zásadotvornou stravu a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci. Díky.

22 komentářů
 1. Větší lži jsem dlouho neviděla. Ty pseudodůvody nemají nic společného s tím, proč reálně lidi nemají rádi vegany. Nemají je rádi proto, že se chovají jak vymaštěná sekta fanatiků, mají na svých webech spoustu výmyslů a chyb, všem nutí svůj styl života a nikdy nejsou ani náznakem schopni logicky zdůvodnit, proč je podle nich člověk býložravec, i když nemá ani čtyřdílný žaludek, ani nepojídá svůj trus, aby ho „zrecykloval“, ani se nepase 20+ hodin denně… Eskymáci a podobné severské národy, které jí téměř výhradně živočišnou stravu, pro ně radši jakože neexistují. 🙂 Stejně tak pro ně neexistuje ničení pralesů kvůli plantážím exotického ovoce a následný transport přes půl světa. No, ale hlavně že je to vege, že?
  BTW o kráva získává celých 12% bílkovin trávením vlastních střevních mikrobů – drobných živočichů!

 2. Mně sedí v létě vitarianska strava, ale jen velmi krátkou dobu vydržím u ní úplně.A klidně si dám s dětmi i něco nezdraveho.Nicméně, je třeba se držet toho, že syrové plody by měly tvořit 80% naši stravy -alespoň! Dám si i dobrý francouzský sýr a kvalitní víno, ale k snídani už zase raději smoothie. Člověk nesmí být otrokem své stravy, musí z ní mít radost.To je nejdůležitější.

 3. konečně nějaký rozumný komentář, jsem takovy ten vsechnozravec a nemam rada, ty co „snedli“ vsechnu moudrost sveta, kazdy at si ji, co chce 😉

 4. Zajmavé komentáře nejvíc mě doráží ty komentáře že všicí vegani jsou hubení a jsou náchilní na nemoci a jsou podráždění :DDDDD ja jsem vegan už nějaký ten pátek jím podle jídlníčku který mi dodává každý den potřebnou dávku všech živin co člověk potřebuje mám furt stejnou váhu na 185 cm 83 kg mám menší břuch který by se dal zpevnit aby to nevypadalo jako u pivasa 🙂 před veganstvím jsem měl každý 3 měsíce nějakou dementní nemoc poslední varování mého těla byla mononukleoze která mě odstavila fakt na dlouho. Od té doby co jsem vegan ani pitomou rýmu nemám když člověk nejí to co jíst má i ve veganské stravě tak je jasné že bude mít problémy první si něco zjistit pak konat 😉 přeji hezký den a děkuji za úsměvný článek

 5. Ve svém okolí znám několik vegetariánů a veganů a zjišťuji, že jsou chorobně vyhublí, přecitlivělí a občas se musí živit antidepresivi.Ani jejich imunita není v pořádku.Jsou náchylní k banálním onemocnění.Lidé jsou všežravci a potřebují vydatnější bílkovinu, než jim jsou schopny poskytnout luštěniny a jiné rostliny.Vegani si zadělávají na předčasnou osteoporézu.Maso stačí 2x tádně, když je doplňováno sýry , tvarohem a vejci.

  1. Ve svém okolí znám spoustu masožravců, kteří jsou nemocní, naštvaní, tlustí apod.
   Jinak i vegetarián může být tlustej:), to se pletete.
   Vidím to opačně než Vy, ale i kdyby vegetariánství škodilo, stejně nebudu zvířata jíst, protože jejich život je pro mě prostě důležitější než krátké potěšení mého žaludku.
   Např. kuřáci, opilci, tlusťoši si též zadělávají na pořádné zdravotní problémy a to nemají k tomu tak vážný a jasný etický důvod, jako je nezabíjení.
   Prostě svědomí mi to nedovolí a spousta veganských sportovců i lékařů jsou mi inspirací!

 6. Rozfrfňanci 😀 moc hezký…pěkně napsaný článek, mnoho lidí kteří se stravují jinak než většina se setkáváme s všelijakými narážkami a průpovídkami..bereme s humorem, mračit se na celý svět nejde 🙂

 7. Moc nechápu, jak může někdo psát odborně o stravě a přitom tvrdit, že jí maso ze zdravotních důvodů 😀