Menopauza – poslední dar naší menstruace

zena staraPro některé z nás nebylo jednoduché, když se s první menstruací setkaly, pro jiné z nás není jednoduché se s ní rozloučit. Ať už se k vlastní menstruaci stavíme jakkoliv a i přestože se některým ženám nepodaří proniknout k veškerým darům, které v životě ženy přináší, její ztráta je většinou na jedné z úrovní „bolestivá“.  

Něco v nás se transformuje, stejně tak jako v rámci každého menstruačního cyklu a z našeho života odchází možnost mít děti. Schopnost početí je společensky oceňována a spojena s ženskou rolí.  Právě ztráta plodnosti může být spojena s pocitem méněcennosti, které se v tomto období může u žen objevit nebo přechodně zesílit.

Pro mnoho žen je to období, kdy je již jejich děti tolik nepotřebují a opouštějí rodinnou základu, mohou mít pocit tzv. prázdného hnízda. Menopauza přichází většinou postupně vynecháváním jednotlivých menstruačních cyklů. Společensky jsou ženy masírovány médii, že je to něco problematického a vybízeny k zahlazení projevů svého těla farmaceutickými preparáty. Z medicínského hlediska je menopauza nahlížena jako „choroba z nedostatku“, selhání systému a neschopnost reprodukce. I tuto oblast má medicína a věda „léčit“ a ovládat.  Se zvyšujícím se věkem žena v tomto období stráví i dvacet a více let.  Setkala jsem se i s krásným termínem „jaro druhé poloviny života“. I takto je možné toto období nazývat a vnímat.

Na vyhasínání nebo snižování funkce vaječníků zejména pokles produkce ženského hormonu estrogenu si tělo musí zvyknout a produkci estrogenu může převzít částečně tuková tkáň. K další důležité změně v období menopauzy dochází v rámci změny schopnosti vstřebávat vápník, který souvisí také s estrogenem. Snížení absorpce vápníku je dobré vzít v potaz a vápník doplňovat stravou. Ztráta vápníku v těle by se do budoucna opravdu mohla stát nepříjemnou komplikací v podobě odvápnění kostí a snazších zlomenin. Změny v hormonálním systému mohou měnit tak jako v průběhu menstruačního cyklu naše vnímání, náladu i celkové ladění a je potřeba se nimi sžít. Případné komplikace spojené s menopauzou je dobré řešit celostně a nahlédnout do souvislostí.

 

Poslední dar.

zena samankaToto období se dá vnímat také jako období, kdy má žena největší schopnost porozumět svojí síle a moudrosti. T. Slaytonová píše, že pokud žena příliv energie spojený s menopauzou obrátí dovnitř může mít nepříjemné příznaky v podobě návalů horka, deprese, změn nálad nebo pocitu neschopnosti najít svou novou vitální identitu. Dr. Borysenková vnímá tuto životní etapu jako období metamorfózy života. Žena v něm může proměnit svůj život podle orientace, kterou vyznává a uplatnit ho v každodenním životě. V mnoha kulturách teprve až nemenstruující žena se může stát šamankou. Keltské společenství nazíralo na dívky jako květiny, matky jako ovoce a staré ženy jako semena. Úlohou starých žen bylo zasít tato semena, ve kterých je vložena životní pravda a moudrost. Jaký krásný příměr.  Pokud žena přijme tuto životní etapu může se proměnit v období věrnosti sama sobě ve smyslu nesmlouvavosti. Ženy jakoby ví, co potřebují pro sebe a svůj blahobyt a už tak lehce nepřistoupí na kompromis.  Mohou být více pro sebe než v období, kdy měli malé děti a více vyhovovaly nárokům na ně kladených od okolí.

Každá životní změna chce čas a tato transformace je pro ženu neméně důležitá. Přijměte s láskou a pokorou i poslední dar své menstruace, svoji menopauzu. Způsob, jakým o menopauze smýšlíme a mluvíme nyní, může ovlivnit to, jakým způsobem se budeme cítit až vstoupí do našeho života. Možná máte přítelkyně nebo matky v menopauze a můžete jim předat i pozitivní rozměr této životní etapy jako pochodeň.

Být ženou je dar v každém věku a moudrých a vědomých žen není nikdy dost …

Pro Slunečný život napsala Petra Ann Kovařčíková
4 komentáře
  1. Dlouho jsem hledala někoho, kdo by mi dokázal pomoci s menopauzou, až jsem narazila na úžasnou redaktorku z magazínu http://pohledzeny.cz/ ,která mi vše objasnila a bylo znát, že si musela tímto procesem sama projít. Dostala jsem spoustu odpovědí a tipy, jak zmírnit negativní vlivy menopauzy.

  2. Mám 32 rokov, a od 26 rokov po endometrioze a operácii vaječníkov som bola už 2x V umelom prechode, žiaľ ten posledný aj zostal. Deti nemám… Ako prijať V takomto veku menopauzu? Kde vôbec nájsť ženu, ktorá by pochopila aký je to pocit? A to patrím medzi ženy ktoré na sebe pracujú, hľadajú, čítajú, skúšajú veci, o ktorých druhé ani nesnívalo, skrátka scifi… Ako sa potom vnímať ako žena?

  3. Menopauza, uměle navozená…další ze situací, skutečností se kterými se vyrovnává spousta žen léčících se z rakoviny prsu. Já také. Je toho víc – ztráta vlasů, po operaci ztráta prsu nebo jeho deformace, znecitlivění, uměle zablokovaná produkce estrogenu nebo odnětí dělohy a vaječníků. Jistě, co je to proti ohrožení života nemocí. Ale vyrovnat se s těmito ztrátami není úplně snadné. Většinou o tom nemluvíme. Ani na ženských stránkách se o tomhle tématu nepíše. A zrovna v těchto okamžicích by podpora sester, ujištění o zachování ženskosti, nějaký rituál by spoustě z nás pomohl v návratu k plnému a radostnému prožívání života a užívání si těla.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.