Sebevědomé mateřství aneb Žena matka

zena a diteK tomuto tématu sbírám materiály již několik let a zraje ve mně. V rámci  „studie“ jsem prošla setkáním s mnoha svými stinnými stránkami a zasutými strachy z minula. Výborným pomocníkem je na této cestě můj syn. Snad proto mám potřebu narušit – propíchnout tu „růžovou umělou bublinu mateřství“ plnou bludů, která je v mnohém limitující a nepravdivá.

 

Těhotenství a mateřství je proces.

Každá žena začíná svou cestu odjinud. Máme jiné zážitky, přesvědčení, pocházíme z různého zázemí a také si neseme spoustu předaných příběhů od našich matek, babiček a ostatních žen, co mateřství a těhotenství obnáší. Mnohé z nás mají již na samém počátku docela slušný „batoh“ se kterým otěhotní. Může se i stát, že  přestože si žena přeje otěhotnět v momentě, kdy se její přání stane skutečností je to pro ní šok a nastoupí různé obavy. Někdy je potřeba čas, aby se jen spojily představy, které si žena vytvořila o svém těhotenství s realitou toho, kde se právě nachází.

 

Přes sebe k tobě.

Těhotenství je pro mnohé ženy jedno z prvních období, kdy si uvědomí trochu více svoje tělo a jeho dary. Je to první období, kdy se jejich děloha dostane na výsluní, protože v ní je zabydleno dítě. V případě „komplikací“ provází ženy nepříjemný pocit, že jsou neschopné.  Jakékoliv problémy spojené s naším tělem se nás bytostně dotýkají, protože se váží k naší schopnosti donosit  a porodit novou lidskou bytost. Stejně tak i tyto „problémy“ mohou být ukazately témat k řešení a daly by se shrnout pod kolonku “to k těhotenství patří“. A samotný porod? Je jen málo témat, jestli vůbec nějaké, které vzbuzuje tolik emocí a skoro každý má na něj nějaký názor. Svědčí to o kolektivním traumatu, které si jako společnost neseme a o spoustě vnitřní bolesti. Není to tak dávno, kdy se o miminkách uvažovalo, že necítí bolest a malé zákroky se dělaly bez anestezie!  To, jakým způsobem proběhne samotný porod a jak moc se žena při něm cítí kompetentní, má obrovský vliv na její další vnímání sama sebe, pocitu kompetence v roli matky a ženy a ovlivní celou rodinu.

 

Mateřství. 

zena zenaŽena matka není jen usmívající se a dojímající se nad svým dítětem. Přesně takto je však žena mediálně zobrazovaná. Je to ale opravdu vše? Žena skrze mateřství v sobě potřebuje objevit i animálnost a divokost a právě tato složka mi přijde úplně společensky potlačená. Žena matka potřebuje mít dravost lvice, která ochrání svoje mládě okamžitě, když se k němu někdo s negativní myšlenkou jen přiblíží- nadneseně řečeno. Je to něco niterného, zdroj obrovské síly. Skrze mateřství můžeme v sobě právě tyto síly objevit. Máme možnost dostat se k něčemu primitivnímu a opravdovému v nás. V mnoha kulturách je archetyp ženy matky v příbězích spojován se získáním obrovské vnitřní síly a moudrosti, kterou žena díky nové roli přirozeně získá. Je tomu tak i u nás?

 

V dnešní době se můžeme rozhodnout pro mnoho způsobů, jakým vést naše dítě a jakou mu být matkou. Nedá se na to předem úplně připravit. Spolu se svým dítětem otevíráte příběh vlastního narození, dětství a nejen vy, ale i váš partner a potažmo celá rodina. Někdy mohou být tyto pocity zahlcující a nemusíme jim úplně rozumět. Skrze vlastní rodičovství dozráváme. Neexistují univerzální návody. Rodičovství je alchymie o hledání harmonie a rovnováhy mezi všemi členy rodiny. Dejte si čas a buďte věrní své esenci, tomu, kým jste. Už teď jste nejlepší ženou – matkou pro svoje dítě.  První kroky po této cestě mohou být nejisté  a můžete být zasypána množstvím rad, které spíše vaše sebevědomí nalomí než podpoří. Když ale ustanou rozjitřené emoce a objevíte v sobě ticho, tak víte, že vše vlastně víte.

 

Autor: Petra Ann Kovařčíková, foto: Pinterest, www.slunecnyzivot.cz

Pokud máte chuť sdílet článek na vašich stránkách, směle do toho, jen prosím o uvedení jména autora, případných zdrojů, odkazu na www.slunecnyzivot.cz a této poznámky.

1 Komentář
  1. Rada bych moc a moc podekovala za tento clanek i „Slunecny zivot“, ktery jsem objevila dnes „nahodou“…Jsem ve druhem mesici tehotenstvi a potykam se s urcitymi zdravotnimi problemy.
    Muj nejvetsi problem a bolest je vsak jakesi „odpojeni od Vyssi moci“, ochromeni strachem a propast mezi intuici, ktera byla vzdy mym nejvernejsim radcem…K nemilemu prekvapeni, v tomto pozehnanem stavu, jsem jako depresivni troska s pocity viny, jakezeto hrozne vlny vysilam miminku…Dnes rano jsem si vylozila Osho Zen Tarot…A pak prisel vas clanek a dalsi o znamenich…Dotklo se to hluboce me duse…Pocitila jsem to TICHO a potrebu PLYNOUT S PROUDEM…Je mi mnohem lepe…Diky VAM…Z celeho srdce dekuji..Sofie

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.