Placenta jako strom života

mimiV úvahách nad tím, jak si vážíme fungování vlastního těla a přírody se dnes zastavím nad orgánem, který je nezbytně důležitý a přesto doslova v několika vteřinách pozbývá svou funkci a stává se „bezcenným“.  Je tomu, ale opravdu tak?

 

Placenta je orgán, který je uložen v děloze a plně rozvinutou funkci plní okolo 4. měsíce těhotenství.  V průběhu těhotenství vytváří a uchovává placenta hormony a mnoho dalších živin, které vyživují dítě a udržují těhotenství. Některé z hormonů se v těle normálně nevyskytují, ale jsou nezbytné pro zdravý průběh těhotenství.  Jako výsledek tvorby hormonů placentou, dochází ke snížení normální tvorby hormonů v těle. Při porodu tělo ztrácí produkci těchto hormonů a výživných látek tvořených placentou a dalších hodnotných látek v ní uložených. Je zároveň jeden z komunikačních kanálů mezi matkou a dítětem v podobě výživy, kyslíku a odvádění odpadních látek z těla dítěte. Na konci těhotenství váží placenta okolo 500 g a má oválný tvar o průměru 15-20 cm.

Funkce placenty je úzkostlivě sledována v těhotenství, kdy nás zajímají především průtoky placentou, tzn. jestli je dítě dostatečně vyživováno a má dostatek kyslíku.  Zpomalený vývoj dítěte, především přibírání na váze, může mít na svědomí právě nedostatečná funkce placenty. Další úzkostlivé sledování se děje při porodu. Jakýkoliv problém např. předčasné odloučení placenty by mělo pro miminko fatální následky. V momentě, kdy se dítě narodí na tento svět, se stává z pohledu naší medicíny bezcenná. Dítě je na světě a my čekáme, až se placenta odloučí a jsme netrpěliví a pomáháme si medikamenty, aby už to bylo za námi.

Musím říct, že tento rychlý posun v myšlení je pro mne velmi zvláštní. Něco, co mělo tak důležitou roli a funkci, se v momentě změní a je na ní nahlíženo jako bezcenný odpad. Některé ženy ani nesnesou pohled na ni. Jako by se nám pohled na krvavou placentu příčil. Co ale odmítáme? Byla naší součástí, vyživovala naše dítě…

 

strom placentaExistuje několik pohledů, které význam placenty dokládají i po jejím porodu. Z pohledu konstelací v případě, že je dítě předčasně od placenty odpojeno, tzn. je přerušen pupečník, nemohou proběhnout energetické změny a matka i dítě může mít pocit, že porod neskončil. Tento pocit si pak v sobě nesou a mohou mít problém své dítě „pustit“. V konstelacích se pracuje i s projevením úcty a uznání místa v rámci systému a i zde by se dalo mluvit o placentě. Jiná teorie tvrdí, že v momentě, kdy má žena „problém“ s odloučením placenty jedná se o možnost jejího vnitřního léčení anebo má skrze placentu něco pochopit. Další možná alternativa je lotosový porod, kdy je dítě ponecháno ve spojení se svou placentou. Proces fyzického odpojení trvá zhruba 7-10 dní.

 

Co s placentou?

V některých kulturách je placenta rituálně zakopána a na jejím místě je zasazen strom jako projevení úcty a dokončení jednoho cyklu. Produkty z placenty se dříve hojně používaly v kosmetice, až strach z AIDS a jiných nemocí využití lidské placenty přerušil. Produkty z placent zvířat jsou ale hojně využívány pro jejich regenerační schopnost. V placentě jsou totiž obsaženy kmenové buňky, které mají potenciál se proměnit v jakoukoliv tkáň.  V dnešní době se objevují informace o blahodárných účincích konzumace placenty pro matku v podobě znovunastolení hormonální rovnováhy po porodu, rozvoji rychlejší laktace a k rychlejší regeneraci po porodu spojené se ztrátou krve, menší únavy a emočních výkyvů.

Způsobů, jak konzumovat placentu je několik. Může z ní být zhotovena tinktura, homeopatikum pro matku i dítě, v syrovém stavu nebo v podobě kapslí, kdy je placenta nejdříve zpracována (sušena za nízké teploty popř. dodáním bylin podle tradiční čínské medicíny).  Vědecké důkazy ze zahraničních zdrojů o benefitech konzumace placenty nejsou zcela spolehlivé, neboť vychází z dat firmy, která placentu zpracovává na zakázku, tudíž je zde zjevný komerční záměr. V našich podmínkách spadá placenta do zákona o pohřebnictví a musí být biologicky zpracována. Pokud se rozhodnete si svou placentu ponechat, ať už z jakýkoliv důvodů, můžete narazit na odpor porodnice, ale není to nemožné a někdy stačí jen odhodlání.

Viděli jste někdy placentu? Vypadá jako strom…  Strom života.

 

Autor: Petra Ann Kovařčíková
1 Komentář
  1. Naozaj krásny web. Tento článok mi hovorí z duše, dúfam, že sa dozijem takého porodu, že budem mocť placentu porodiť sama, bez „pomoci“, v pokoji a vezmem ju domov.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.