Báječné avokádové kuličky aneb co s mandlovou drtí

avokádové kuličky1Ti z vás, kteří dělají domácí mandlové mléko, často nevědí, jak lze mandlová drť vzniklá přecezením mléka využít a občas jí i vyhodí. To je velká škoda, neboť i po vyrobení mléka je mandlová drť cenná svými živinami a použití je celá řada. Můžete ji přidávat do kaší, smoothies, zahustit s ní pomazánky, přidat jí do placek nebo domácího chleba, do polévky či dresingu na salát nebo z ní, spolu dalšími ingrediencemi vytvořit báječné avokádové kuličky, které jsou zdravé, rychle hotové a slané. Ti, kteří mandlové mléko nedělají, mohou tento recept vyzkoušet také, s přidáním na jemno rozdrcených mandlí.

Popravdě řečeno se tento recept stal jedním z mých oblíbených v poslední době a tak ho doporučuji k vyzkoušení i vám. Určitě nebudete litovat! Hodí se skvěle jako pohoštění pro návštěvy, jako snídaně nebo svačina i sebou do krabičky, jako alternativa měkkých sýrů nebo jako slaná variace k sladkým dezertům.

Jsou raw, takže si zachovávají veškeré své cenné živiny a energii a stačí jich sníst pár, abyste se cítili zasyceni a chuťově velmi uspokojeni.

 

avokádové kuličky2Avokádo je skvělým zdrojem bílkovin a mono-nenasycených tuků, důležitých například pro správnou funkci srdce a velmi se doporučuje kojícím a těhotným ženám, vegetariánům a veganům, lidem trpícím únavou nebo pro rekonvalescenci a celkové posílení organismu. Obsahuje důležité látky, jako jsou například karoteny a vitamin E, silné antioxidanty, které podporují regeneraci buněk, zbavují tělo toxinů a mají velmi kladný vliv na stav naší pleti a vlasů.

Avokádo obsahuje také vitamin C a vitaminy skupiny B, zejména pyridoxin – B6 a thiamin – B1. Z minerálních látek v něm pak najdeme např. měď, důležitou pro krvetborbu, metabolismus cukrů a naše mentální zdraví a draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak a udržuje naše srdce v kondici.
Avokádo také snižuje hladinu inzulinu, pomáhá s hubnutím a povzbuzuje náš mozek.

 

Také mandle, vlašské ořechy a semínka (sezam, lněné semínko) jsou bohaté na mono a polynenasycené tuky a esenciální mastné kyseliny (omega 3 a omega 6 ). Ti jsou skvělými pomocníky na ochranu proti srdečním onemocněním (snižují špatný cholesterol, snižují zánět a regulují krevní srážlivost), dobrých pro vývoj mozku a nervového systému a mnoho dalšího.

Novodobé studie prokázaly, že hrst sladkých mandlí denně redukuje obezitu, diabetes a srdeční komplikace tím, že postupně potlačují chutě na jídlo a udržují cholesterol pod kontrolou.

Sezam příznivě ovlivňuje kvalitu kostní tkáně (pomoc při osteoporóze), tvorbu krve (chudokrevnost), plodnost (zvýšení množství a kvality spermií), kvalitu vlasového porostu a sluchu. Je skvělým pomocníkem v prevenci a léčbě zácpy a také při léčbě suchého kašle. Doporučuji ho ženám v menopauze, projevující se návaly horka a pocení, nespavostí, bušením srdce a slabostí. Má život prodlužující účinek.

Lněné semínko je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin a tudíž působí protizánětlivě, má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, podporuje imunitu, kontroluje tlak v krevních cestách, kloubech a očích, upravuje nervové přenosy ovlivňující náladu, poruchy emocí a pozornosti (deprese, mentální choroby, nutkavé stavy,..), příznivě ovlivňuje plodnost, podporuje strukturu pleti a vlasů a plní úlohu primárního zdroje energie pro svaly.

Vlašské ořechy velmi doporučuji při poruchách nervové soustavy, při angině pektoris, při podváze, vysokém krevním tlaku, vysokém cholesterolu, při problémech s cévami, diabetu, sexuálních problémech a neplodnosti, na podporu činnosti mozku, na snížení srážlivosti krve a rizika infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Rajčata podporují tvorbu hemoglobinu, působí preventivně proti infekcím, posilují srdce, povzbuzují tvorbu hormonů, podporují spánek, zlepšují náladu, starají se o zdravou pokožku, odstraňují zácpu, mají protirakovinné účinky (obsahují důležité antioxidanty).

Takže bye bye deprese, únavo a podrážděnosti, jdeme na to!

 

Ingredience:

  • avokádové kuličky1 zralé avokádo
  • 5-6 lžic mandlové drti nebo na jemno nasekaných mandlí
  • 3 lžíce vlašských ořechů (drcených)
  • 2-3 rajčata, velmi jemně nakrájená (bez bubáka)
  • 1 lžíce lněných semínek (lehce rozmixovaných)
  • 2-3 lžíce citronové šťávy
  • špetka mořské soli
  • čerstvě mletý pepř
  • sezamová semínka na pokrytí

Postup:

Nejdříve si v mixéru rozdrďte vlašské ořechy a lněná semínka na jemno.

Pak smíchejte všechny ingredience v misce (s výjimkou sezamových semínek) pomocí vidličky.

Poté ze směsi lžící tvořte drobné kuličky, které vyválejte v sezamových semínkách.

Hotové kuličky dejte na talíř a do lednice trochu ztuhnout na dobu zhruba 15-20 minut.

 

Tip:

Pokud se vám nechce dělat s kuličkami, můžete směs natřít na chléb nebo placky a posypat semínky, ozdobit ořechy nebo půlkami hroznového vína a máte skvělou pomazánku na sandwich.

Dobrou zdravou chuť!

 

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami, zásadotvornou stravu a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Alert: Content is protected !!