Vyzkoušejte levandulovou limonádou proti úzkosti a bolestem hlavy

levandulová10Levandule je nejen krásnou voňavou květinou, ale také velmi léčivou a prospěšnou bylinkou. Její silice má antibakteriální a antiseptické účinky, které se používají v řadě přípravků k léčení ran a kožní vyrážky. Účinně působí při léčbě antispastických (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a zažívacích potížích, při problémech se spánkem, podporuje relaxaci a uvolnění organismu po namáhavém dni, při bolestech hlavy, migréně, škrábání v krku, kašli a dalších neduzích. V kosmetice se využívá ke zklidnění a regeneraci pokožky.

Usušená voňavá levandule svázaná do kytice poslouží v domácnosti jako pěkná dekorace na stole, nasypané kvítky do bavlněného sáčku v posteli vás bude příjemně ladit pro pohodovou noc a v prádelníku nejenže příjemně provoní jeho obsah, ale současně bude odpuzovat moly.

Miluji levanduli a nyní je čas její sklizně, kterou jsem dnes absolvovala a provoněla tak nejen sebe, ale celý dům. Hned jsem využila její kvítky k přípravě lahodné limonády, o jejíž recept se s vámi dnes podělím.

Mnoho lidí trpí úzkostmi, jež jsou dle průzkumů celosvětově třetím nejčastějším psychickým problémem a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když zmíním, že určitě každý z nás již poznal, jak nás dokáže potrápit i bolest hlavy. Současná medicína může pomoci, obzvláště v těžších případech, léky však nejsou pro mnohé z nás řešením. Vždy se nejdříve snažím řešit věci přírodní cestou a to se v případech úzkosti a bolestech hlavy dá zvládnout právě lahodnou levandulovou limonádou, která krásně uvolní, zklidní a naladí vaše smysly na příjemno.

Účinky levandule:

 • uklidnění psychiky a sklidnění nervového systému
 • nespavost
 • nervová slabost
 • návaly krve do hlavy a bolesti hlavy
 • třesavka
 • migréna
 • hysterie, hysterické záchvaty
 • nadýmání, plynatost, flatulence
 • astma
 • žaludeční kolika
 • jaterní potíže
 • žlučníkové potíže
 • katar průdušek, zánět průdušek, bronchitida
 • chřipka
 • angína
 • vřídky v dutině ústní
 • ochrnutí jazyka a zajíkání se
 • bolesti svalů (po namožení apod.)
 • úrazy
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vykloubení kloubu s bolestmi
 • natržení svalu (reptura svalu) s bolestmi
 • zánět nervu (neuritida)
 • kožní vředy
 • infikované rány
 • povrchové záněty kůže
 • prokrvení kůže

 

Také levandulový olej je báječný a jeho výroba namočením květů zcela ponořených do oleje a nechaných v temnu 2 týdny je velmi jednoduchá. Jedná se o jeden z nejjemnějších esenciálních olejů a zároveň je velmi účinný. Levandulový olej má chemicky složitou strukturu s více než 150 aktivními složkami, což vysvětluje jeho účinnost při nejrůznějších zdravotních potížích. Má úžasné protizánětlivé, protiplísňové, antidepresivní, antiseptické, antibakteriální, antimikrobiální, protikřečové, analgetické, detoxikační, hypotenzní a sedativní vlastnosti.

Jedna floridská studie popisuje účinek levandulového oleje, který snížil frekvenci tepu a tlumil úzkost studentům čekajícím na náročný test. V nemocničním prostředí působí levandulová aromaterapie příznivě na snížení předoperačního stresu, kdy dokonce předčila účinností masáže nebo dokonce odpočinek. Bylo prokázáno, že pomáhá proti  depresím, nespavosti a zmírňuje porodní bolesti. A neoficiální důkazy naznačují, že levandulový olej prospívá také lidem s bolestmi hlavy, kocovinou, zácpou a ulevuje od bolesti.

levandulová7Ještě před klinickým výzkumem levandule se zkoumaly účinky čichání levandule. Anxiolytický efekt (efekt odstraňující nebo snižující úzkost a duševní napětí) čichání levandule byl prokázán v několika malých a středních klinických výzkumech (viz zdroje 1-8 pod článkem). Účinnost aromaterapie levandulí je přisuzována psychologickým účinkům vůně v kombinaci s fyziologickými účinky těkavých olejů v limbickém systému (zdroj 9). Pro uklidňující účinky levandulového oleje a jeho jednotlivých složek byla levandule hojně užívána už tradiční medicínou. Čichání levandulového oleje snižuje úzkost a depresi (měřeno podle Hamiltonovy škály) a zlepšuje náladu.

 

Uvedu vám několik příkladů vybraných klinických testů týkajících se levandulové aromaterapie a níže k nim naleznete originální zdroje:

Mudr. Dunn a jeho kolegové prokázali anxiolytické účinky levandulového oleje při aromaterapii u pacientů na jednotkách intenzivní péče. Pacienti se účastnili alespoň jednoho aromaterapeutického sezení, kde jim byl podán 1% levandulový olej. Významné anxiolytické účinky byly zaznamenány po prvním sezení. Druhé a třetí sezení už nebylo tak účinné jako v prvním sezení. (zdroj 2)

Mudr. Alaoui-Ismaili a spolupracovníci zjistili, že vůně levandule působí na pacienty příjemně a vytváří příznivé změny autonomního nervového systému. (zdroj 11)

Mudr. Tysoe a jeho kolegové použili aromalampy s levandulovým olejem a vyzkoušeli je na personálu v nemocnici. Značný počet respondentů (85%) věří, že levandulové aroma zlepšilo pracovní prostředí. (zdroj 12)

Mudr. Lewith a jeho kolegové zkoumali účinky levandulové aromaterapie na depresivní nálady a úzkosti u pacientek léčených chronickou hemodialýzou. Účinky aromaterapie byly měřeny pomocí Hamiltonovy stupnice deprese (HAMD) a Hamiltonovy stupnice úzkosti (HAMA). Levandulová vůně výrazně snížila průměrné skóre HAMA, což poukazuje na účinný, neinvazivní prostředek pro léčbu úzkosti u pacientů na hemodialýze. (zdroj 13)

Levandulová aromaterapie, ať už s masáží nebo bez, může také snížit vnímání bolesti a potřebu konvenčních analgetik u dospělých a dětí, ačkoli je potřeba provést další odborné studie. (zdroj 15)

 

A po krátkém úvodu do studií levandule již zpět do kuchyně a k obyčejným věcem.

 

Recept na léčivou levandulovou limonádu

levandulová8Ingredience:

 • 5 šálků vody
 • ¼ šálku sušených kvítků levandule
 • šťáva z 6 citrónů
 • šálek domácího medu
 • kvítky levandule na ozdobu

 

Postup:

Levanduli spaříme 0,5l vroucí vody a necháme odstát do zchladnutí na teplejší pokojovou teplotu, max 42°C. Zhruba 20 minut.

Přidáme med a dobře promícháme.

Přidáme citrónovou šťávu a zbývající vodu a opět dobře promícháme.

Nakonec dáme limonádu vychladit do lednice.

 

Tip 1: Kdo chce může limonádu přecedit, já ji však nechávám i s kvítky.

Tip 2: Vegani mohou místo medu přidat agáve sirup nebo jiné preferované sladidlo.

Tip 3: V horkých dnech můžete místo 2 šálků z 5, což odpovídá ekvivalentu zbytku vody v receptu, která se přidává do výluhu na závěr, přidat led nebo tříšť.

 

Další způsoby využití levandule proti bolesti hlavy a úzkosti:

 1. Přidejte 5 – 6 kapek levandulového esenciálního oleje do koupele. Tato koupel vás nejen příjemně naladí, ale pomůže vám i se suchou pokožkou.
 2. Rozprašte v místnosti, ve které budete pracovat, do vzduchu 10 – 12 kapek levandulového oleje pro snížení stresu a lepší koncentraci.
 3. Přidejte 2 kapky na 30 ml bio olivového nebo mandlového oleje a získáte tělový olej se všemi výhodami účinku levandule, který zlepší vaší pokožku, zrelaxuje mysl, bude působit jako repelent a pomůže vám lépe spát.

 

Vyzkoušejte také lahodné protizánětlivé heřmánkové latté s příměsí levandule, které působí proti bolesti, na uvolnění svalů a celkovou pohodu.

 

Reference:
1.Buckle J. Aromatherapy. Nurs Times. 1993
2. Dunn C, Sleep J, Collett D. Sensing an improvement: An experimental study to evaluate the use of aromatherapy massage and periods of rest in an intensive care unit
3. Hardy M, Kirk-Smith MD, Stretch DD. Replacement of drug treatment for insomnia by ambient odour.
4. Hudson R. Nursing: the value of lavender for rest and activity in the elderly patient. Complement Ther Med.1996
5. Wolfe N, Herzberg J. Can aromatherapy oils promote sleep in severely demented patients? Int J Geriatr Psychiatry. 1996
6. Itai T, Amayasu H, Kuribayashi M et al. Psychological effects of aromatherapy on chronic haemodialysis patients. Psychiatry & Clin Neurosci. 2000
7. Louis M, Kowalski SD. Use of aromatherapy with hospice patients to decrease pain, anxiety, and depression and to promote an increased sense of well-being. Am J Hosp Palliat Care. 2002
8. Lehrner J, Marwinski G, Lehr S, Johren P, Deecke L. Ambient odors of orange and lavender reduce anxiety and improve mood in a dental office. Physiol Behav. 2005
9. Xu F, Uebaba K, Ogawa H, et al. Pharmaco-physio-psychologic effect of Ayurvedic oil-dripping treatment using an essential oil from Lavendula angustifolia. J Altern Complement Med. 2008
10. Walsh E, Wilson C. Complementary therapies in long-stay neurology in-patients settings. Nurs Stand. 1999
11. Alaoui-Ismaïli O, Vernet-Maury E, Dittmar A, Delhomme G, Chanel J. Odor hedonics: connection with emotional response estimated by autonomic parameters. Chem Senses. 1997
12. Tysoe P. The effect on staff of essential oil burners in extended care settings. Int J Nurs Pract. 2000
13. Diego MA, Jones NA, Field T, et al. Aromatherapy positively affects mood, EEG patterns of alertness, and math computations. Int J Neurosci. 1998
14. Lewith GT, Godfrey AD, Prescott P. A single-blind, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula angustifolia, as a treatment for mild insomnia. J Altern Complement Med. 2005
15. Buckle J. Use of aromatherapy as a complementary treatment for chronic pain. Altern Ther Health Med 1999

Klidnou mysl a rozzářené buňky!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.