Desatero pro dlouhověkost

Elixír mládí nebyl bohužel dosud vynalezen a tak se musíme stále snažit sami. Vědci zjistili, že nejvíce ze všeho nám život zkracuje kouření – přibližně 10 let života, pak obezita -průměrně o 9 let a 3-4 roky nám ubírá stres. Z výzkumů vyplývá, že základním předpokladem pro kvalitně žitý vysoký věk je veselá mysl a vyvážená strava.

Když jsem pročítala články o dlouhověkosti, lidi, kteří se dožili nejdéle, spojovala jedna velká věc a tou je dobrosrdečnost. Každý měl jiné rituály, jedl dle své krajiny, někdo jedl čokoládu, jiný popíjel slivovici, někdo plaval v zimě v ledové vodě, jiný kouřil jako fabrika, ale všichni byli veselí a přející.

Takže základním předpokladem toho, že se dožijete dlouhá léta ve zdraví, je veselá mysl a pozitivita.

Desatero pro dlouhověkost

  • Vědci tvrdí, že méně stravy prodlužuje život.
  • Důležité je pít dostatek kvalitní vody, nejlépe pramenité.
  • Chodit bosky co nejčastěji.
  • Smát se co nejčastěji. Číst si večer anekdoty, veselé knihy a komedie. (Vyhýbat se zprávám). Záporné myšlenky ničí člověka, tudíž se koncentrovat na dobro v sobě i kolem sebe.
  • Otužovat se, koupat se venku i v chladnějších měsících.
  • Chodit do sauny a páry. Při špatné náladě do parní lázně.
  • Pravidelně cvičit, chodit ven do přírody.
  • Dávat si kontrastní sprchu (teplá, studená, teplá, studená).
  • Jíst vše, ale v malých dávkách – zlatá střední cesta, což je také Buddhovo učení.
  • Chtít žít a vést zdravý životní styl. Dvakrát denně si říkat, kolik chci žít let.

Životní styl našich předků byl plný fyzické práce, chuti pracovat, žít a rodit, být šťastný,
usměvavý, držet se tradic a po 40. roce života nastoupit na cestu duchovního sebezdokonalování. Snídali často kaši z ovsa (z celých zrn – oves bezpluchý) s ovocem nebo celožitný chléb s přepuštěným máslem a pili často obilné kávy – karo.

Něco na tom bylo. I když se nedožívali v rámci infekcí a plísní bez kvalitní medicíny vysokého věku, bezesporu byli šťastnější, vyváženější a drželi více při sobě, což je chránilo proti stresu vznikajícího ze soutěžení a chtivosti mít stále více.

Zajímavost:

Mužský klášter Nyingmapa Gangtey, vesnice Phobjika, Bhutan

I chudé, technicky jednodušší národy, vykazují vyšší míru štěstí, jako například himalájské království Bhután, kde panuje demokracie, je první zemí na světě, kde je zcela zakázán prodej tabákových výrobků a především Bhútáncům nejde o co nejvyšší hrubý domácí produkt (GDP) ale o veliké národní štěstí (GNH).

Snaha měřit úroveň pokroku holističtějšími metodami než je HDP, není vlastní pouze Bhútánu. OSN používá takzvaný Index lidského rozvoje (Human Development Index), který vychází z jasně kvantifikovatelných dat. Ačkoliv Bhútán se svým sto čtyřicátým prvním místem v tomto žebříčku příliš nechlubí, stydět se nemusí – je nejlepší ze zemí Jižní Asie. Další podobné škály jsou Indikátor skutečného rozvoje (GPI) a nebo kontroverzní Index šťastné planety (HPI),  podle jehož výsledků jsou nejšťastnější obyvatelé rozvojových zemí s autoritativními režimy. V žebříčku HPI Bhútán pravidelně exceluje.

12-ti denní meditace – poznejte své štěstí

Bod dlouhověkosti a stovek nemocí

Jak proměnit nepřízeň osudu ve svou sílu

Jak žít šťastný život?

Co nás činí nešťastnými?

Krásné a naplněné dny.

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami, zásadotvornou stravu a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Alert: Content is protected !!