Jak si chránit štítnou žlázu + recept na posilující šťávu

Štítná žláza je hlavní kontrolní orgán, který kontroluje, jak tělo využívá energii a syntetizuje bílkoviny a určuje, jak citlivě váš organismus reaguje na ostatní hormony. K poškození funkce štítné žlázy, jako jsou hyperfunkce, hypofunkce, zánět, nezhoubné uzlíky a cysty, nikdy nedojde „jen tak“. Je to důsledek vysokých nároků současnosti, které hlavně ženám ničí tělesné i duševní zdraví, jako je například velmi aktivní život a nadměrné sportování, které nedovolí organismu skutečně naplno regenerovat a další vnější faktory, které rozebereme dále. Negativní roli hrají také volné radikály, které ve velkém množství vznikající především v důsledku chronického překyselení organismu, které vyvolává chronický zánět, který podráždí štítnou žlázu a vyvolá její disbalanci.

Poruchu funkce štítné lze odstranit přijetím zodpovědnosti za svůj zdravotní stav a aktivní uzdravování se namísto pasivního léčení se, péčí o svůj harmonický život, nasloucháním potřeb svého těla, včasnou a vhodnou přírodní léčbou (antioxidanty, super potraviny, cordyceps, koloidní minerály), ochotou měnit své destruktivní vzorce myšlení a přístup k sobě a k životu, odkyselování organismu a hlavně začít komunikovat, mluvit a prosazovat se.

 

Negativní faktory ovlivňující štítnou žlázu

Překyselení organismu

Chronické překyselení v souvislosti s volnými radikály organismus velmi poškozuje a je původcem vzniků zánětů, nezhoubných uzlíků, cyst a rakoviny kdekoli v těle.

V rámci prevence i léčby nejen onemocnění štítné žlázy, je dostat pod kontrolu pH moči, k jehož monitoringu vám pomohou selektivní indikátorové pH papírky. Měření ze začátku provádějte co nejčastěji a zapisujte se, co měření předcházelo (co jste jedli, jak jste se cítili, co jste prožívali – emoční přetlak). Psychická pohoda je pro léčbu a výsledné pH stejně důležitá jako jídelníček a přírodní doplňky.

Více o překyselení a jak ho účinně odstranit se dočtete v článcích:

Je překyselení organismu mýtus?

Odkyselení organismu stravou a vodou

Co je barometrem vaší psychické pohody? – podrobný návod

 

Pesticidy

Studie ukazují, že mnohé domácí čistící prostředky, hlavně ty s antimikrobiálními vlastnostmi či zahradní postřiky na plevel, snižují funkci štítné žlázy a zvyšují inzulínovou rezistenci.

Jiné studie zase zjistili, že 60% z dnes používaných pesticidů ovlivňují produkci hormonů štítné žlázy.

 

Sója a sójové výrobky

Fytoestrogeny nacházející se v sóji, snižují aktivitu enzymu štítné žlázy peroxidázy, který je zodpovědný za tvorbu dalších hormonů.

Sója dokáže narušit normální činnost štítné žlázy i tím, že snižuje tělesnou využitelnost jódu. Dělá to tak, že blokuje proces, při kterém se jód zabudovává do hormonů štítné žlázy.

 

Fluor

Studie zkoumající vliv fluoru na lidské zdraví potvrdily, že 2 až 5 mg fluoru denně, po dobu několika měsíců, dokázalo výrazně snížit funkci štítné žlázy.

Fluor se nachází v pitné vodě a v zubních pastách s fluorem, či ústních vodách.

Nedoporučuji vám takové zubní pasty a vody používat a doporučuji koupit si filtr na vodu.

 

Brom a bromidy

Brom je pro štítnou žlázu silně toxický.

Bohužel, dnes se nachází ve velkém množství domácích produktů – v čistících prostředcích, domácích elektrických spotřebičích, kobercích a nátěrech na nábytek, kde se využívá jako látka proti hoření (zpomalovače hoření).

 

Chloristany

Chloristany jsou soli kyseliny chloristé a jedná se o silná oxidační činidla.

Jsou vedlejším produktem vznikajícím při hoření leteckého benzinu, paliv pro rakety, ale i běžné pyrotechniky, používají se také u automobilových airbagů a často se vyskytují ve vodě, která se využívá na zavlažování zemědělských plodin, přes které se pak dostávají do lidského těla. Existuje přímá souvislost mezi úrovní chloristanů v krvi a produkcí hormonů štítné žlázy.

 

Plasty

Plasty jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i pro vaše tělo. Z plastů se často uvolňuje chemický prvek Antimon.

Studie provedená univerzitou v Kodani zjistila, že hladina antimonu v ovocných džusech, které byly skladovány v plastových lahvích, byla 2,5 krát vyšší než je bezpečná úroveň pro pitnou vodu.

Nenechávejte svou vodu v plastové láhvi na sluníčku a to ani v autě a nepoužívejte ji více než 5x!

Recept na šťávu posilující štítnou žlázu

Ingredience:

 • 1 sklenici (2 dcl) neslazené brusinkové šťávy
 • 7 sklenic (1,4 litru) čisté vody
 • 1 čajovou lžičku skořice
 • 1/2 čajové lžičky zázvoru v prášku
 • 1/2 čajové lžičky muškátového oříšku
 • 3/4 sklenice čerstvé pomerančové šťávy (z přibližně 3 pomerančů)
 • 1/4 sklenice čerstvé citronové šťávy (z přibližně 1-2 citronů)

Příprava a užívání

 1. Přiveďte vodu k varu. Snižte teplotu a přidejte do ní brusinkovou šťávu, skořici, zázvor a muškátový oříšek.
 2. Dobře promíchejte a nechte povařit na mírném ohni 20 minut.
 3. Odstavte hrnec a nechte šťávu vychladnout na pokojovou teplotu.
 4. Pak do ní přimíchejte pomerančovou a citronovou šťávu.
 5. Užívejte podle potřeby, nejlépe alespoň 2-3 sklenice denně.

Další Recepty na smoothie a šťávu harmonizující štítnou žlázu

Hodně zdraví!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.