Jak může jóga pomoci ženám s rakovinou prsu

U mnoha onkologických pacientů se vyskytují problémy se spánkem, který je tak důležitý v době léčby a hojení. Podle Národního institutu pro léčbu rakoviny má až polovina lidí problémy se spánkem během nebo po léčbě rakoviny. Avšak nová studie University of Texas M.D. Anderson Cancer Center zjistila, že u pacientek s rakovinou prsu, které podstupují chemoterapii, jóga praktikovaná pouze dvakrát týdně, zlepšuje kvalitu a účinnost spánku.

Výzkumy ukazují, že jóga účinně snižuje poruchy spánku u pacientů s onkologickým onemocněním.

 

Důležitost spánku v léčbě rakoviny

Zatímco několik bezesných nocí není pro průměrného člověka nic moc, pro pacienty s rakovinou jsou přímo devastující. Spánková deprivace je spojena se snížením aktivity NK buněk, které jsou rozhodující pro optimální fungování imunitního systému a tudíž pro léčbu.

Jóga pomáhá tělu se uvolnit, uklidnit, usnadňuje usínání a prohlubuje spánek. 

Pokud si chcete dopřát kvalitní spánek, je důležité již před spaním nepracovat na počítači, nedívat se na filmy, nepoužívat telefony a nedívat se na televizi. Jakmile nastane večer, odložte všechny své elektronické přístroje a užívejte pohody s rodinou nebo knížkou a protáhněte se jógou.

Pokud přeci jen musíte večer pracovat s počítačem nebo telefonem, dodržte alespoň hodinu před spaním elektronický klid a choďte spát každý den ve stejnou hodinu.

Je také důležité chodit každý den na čerstvý vzduch na procházky, vstřebávat denní světlo, zhluboka dýchat v přírodě a vnímat. To velmi usnadňuje usínání a zkvalitňuje spánek.

Co je pro onkologické pacienty nejdůležitější, je spánek!

Věda je jedna věc, ale co opravdu dělají pacienti s rakovinou, když nemohou usnout? Doporučuji jógu každému, kdo prochází nebo projde léčbou rakoviny a nejen jim. Jóga je také skvělou prevencí mnoha onemocnění včetně rakoviny.

Jóga pomáhá znovu propojit mysl a tělo, spojení, které často u uspěchaných lidí nefunguje a pak dochází k somatizaci duše do těla, která vyžaduje pozornost, lásku a péči.

V léčbě také velmi pomáhá hluboké vědomé dýchání, které pročistí, prokrví a detoxikuje tělo a uvolňuje staženou mysl.

Také všechny druhy meditace pomáhají. Obrácení pozornosti dovnitř, soustředění se na dech, pozorování myšlenek a mentálních obrazů, práci s vizualizací a vytváření vizí. To vše patří k józe a to vše velmi pomáhá celému léčebnému procesu, který vede přes hluboký spánek k uzdravení.

 

Po rakovině prsu a dvojité mastektomii může být jóga velmi obtížná a bolestivá, tak na sebe buďte hodné a trpělivé. První věc, kterou musíte udělat, je dostat od svého chirurga schválení cvičení jógy a poté svou praxi konzultovat s vaším lektorem jógy, abyste si neublížily, ale zotavovaly se.

Zaměřte se na lásku, pozitivitu, trpělivost, jemnost a dělejte v józe jen to, co vám vyhovuje.

Pokud se chcete inspirovat přírodní léčbou rakoviny, spoustu tipů naleznete v článku Rakovina a přírodní léčba.

Tipy na léčivé meditace naleznete v sekci Meditace.

Tipy na jógová cvičení naleznete v sekci Jóga.

Hodně zdraví a lásky.

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.