Nejkratší a nejjednodušší meditace, kterou můžete udělat

Nejjednodušší a často nejúčinnější techniky meditace jsou ty, které můžete praktikovat kdykoli a kdekoli a dokonce i v okamžiku, kdy zažíváte vnitřní drama.
V našich rychlých a rušných životech nemáme vždy čas či prostor k vytvoření ideálního meditačního prostředí, jako je například zapálení svíček a vonných tyčinek, zapnutí příjemné hudby, poskládání úžasných pohodlných polštářů nebo obklopení se krystaly. Mít prostor pro tento podmanivý meditační rituál je vždy příjemné a už samotnou přípravou vlastně začínáme meditovat, ovšem když se v každodenní realitě ocitneme v obtížné situaci nebo s někým v dramatické interakci, toužíme se co nejrychleji uvést zpátky do rovnováhy a k tomu nám více než „optimální“ podmínky pro meditaci, pomohou okamžitě působící techniky.

Tím, že se rozhodneme čelit výzvám a vstupovat do svého vnitřního prostoru strachu a bolesti, rozvíjíme a kultivujeme svou sílu, tzv. se nabíjíme světlem a získáváme tak extra porci energie a radosti ze života, která se přetransformuje z doposud zaseknuté negativní energie. Je to velmi osvobozující pocit, který nás ukotvuje v přítomném okamžiku, hlubokém prožívání, rozšířeném vědomí a má ve svém důsledku mnohem více přínosů. Jen pár vteřin upřímnosti k sobě samému nás přenese domů…

Nabízím vám k inspiraci jeden z mnoha nástrojů, meditační techniku mantry, která vám může velmi pomoci k rychlému nalezení svého středu v obtížných situacích. Je to technika inspirovaná duchovním učitelem Thich Nhat Hanh a můžete ji použít kdykoliv, kdekoli, za jakýchkoli podmínek, při pocitech napětí, úzkosti nebo frustrace. Nikdo není imunní vůči takovým pocitům a tak je třeba se s nimi naučit pracovat a rozpouštět je, aby nás neničili. Použití mantry přináší zaměření dovnitř, spojení se s Vyšším Já a klid v okamžiku stresu.

Tato meditační technika nevyžaduje žádnou přípravu, nemusíte ani sedět nebo zavírat oči a trvá jen pár vteřin, dokud se neuvolní smutek, strach nebo nejistota, kterou pociťujete.

 

Rychlá meditační technika s mantrou:

1. Právě teď a tady přineste všechnu svou pozornost na váš dech. Po chvíli přesuňte pozornost dolů do břicha, pomalu dech prohlubujte a nechte jím břicho zcela rozvolnit.

2. Nyní si v duchu opakujte: „Nadechuji se, uklidňuji se, vydechuji, usmívám se.“ Zopakujte to jako mantru tolikrát, kolikrát budete potřebovat pro to, abyste se zklidnili.

3. Všímejte si, jak se vaše koutky úst pomalu zvedají a trochu jim vědomě pomozte do úsměvu. Vnímejte svůj dech, jak se stává o něco klidnější, pravidelnější a hlubší. Ten jemný úsměv na vaší tváři přináší uvolnění a nese sebou poselství do vašeho těla i mysli, že všechno bude v pořádku.

4. To je vše. Jednoduché, rychlé a účinné. Vyzkoušejte to a uvolněte se.

Meditace s mantrou do těla:

Výše popsanou meditační techniku uvolnění emocí můžete rozšířit vědomě i do těla. V okamžicích mentálního napětí se nám stahuje také tělo nebo jeho jednotlivé části, které je třeba také vědomě uvolnit.

Přeneste své vědomí do míst napětí v těle. Pokud například pocítíte napětí v ramenou, v duchu si řekněte: „Uvědomuji si, že mám napětí v ramenou.“ Pak si v duchu opakujte: „Nadechuji se a uvědomuji si toto napětí ve svém fyzickém těle. Vydechuji a uvolňuji toto napětí z těla pryč.“ Je to opět jednoduché a efektivní a přinese vám to okamžitou úlevu.

Uvědomováním si slov mantry, která může mít nepočítaně variací a zvolit si můžete svou vlastní, zaměřujete svou pozornost na přítomný okamžik. Thich Nhat Hanh říká: „Propusťte budoucnost, nechte odejít minulost a pojďte domů do přítomnosti“. Přítomnost ztělesňují pocity svobody, lehkosti a radosti a dech je tím, co vás do ní dostane.

Můžete se navrátit do svého dne posíleni silou této meditace mantrou, pocítit plynutí a odhodlání jít kupředu a zažít volnost a svobodu z uvolněného strachu a to vám moc přeji.

Více krásných meditací naleznete v sekci Meditace.

Přeji vám vnitřní klid a hojnost.

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.