Udělejte si svůj lahodný čaj na vyrovnání hladiny hormonů

Jen málokdy si dám kávu, zatímco bylinky používám a doporučuji denně, na všechny možné stavy těla i psychiky a tím vylaďuji sebe i okolí, jako drahý nástroj. Tentokrát tu pro vás mám lahodný čaj na vyrovnání hladiny hormonů, který si pro jeho delikátní chuť opravdu zamilujete.

Tato léčivá čajová směs v sobě mísí heřmánek, šatavari, kořen lékořice, ibišek, měsíček, červenou řepu, pomerančovou kůru, pomerančový esenciální olej, lístky růže, brusinku a vanilku.

Směs vypadá složitě, ale když si jí připravíte do velké uzavíratelné sklenice, stačí pak nabrat lžíci této směsi, zalít horkou vodou a váš čaj je hotov. Jeden šálek tohoto čaje vám poskytne výživu pro obnovu vaší vitality a rovnováhy.

Heřmánek, dle mnoha studií, pomáhá snižovat záněty v těle, stres a vyrovnává hladinu kortizolu v krvi.

Ibišek je protizánětlivý a působí jako antidepresivum.

Růže uklidňuje.

Vanilka je často přehlíženou superpotravinou, která svou vůní krásně povzbudí všechny smysly. Stejně jako kokos a skořice, je vanilka také jednou z těch příchutí, které nám nahradí sladidla, neboť její příjemná chuť a vůně působí sladce sama o sobě a tím také léčí.

Šatavari je bylinka ponejvíce používaná v ayurvédské medicíně a seženete ji běžně na internetu. Tradičně se používá jako tonikum ženského reprodukčního systému, podporující plodnost, menstruační cyklus, pomáhá ženám v době kojení, zvyšuje tvorbu mléka, zmírňuje poporodní deprese, omlazuje a ladí hormonální změny. Je to adaptogenní elektrárna, která kromě jiného výrazně podporuje také imunitní systém. Velmi se hodí i pro ženy po přechodu, protože nahrazuje řadu ženských hormonů. U mužů zvyšuje kvalitu a množství spermatu. Kořen naložený v alkoholu má antibakteriální účinek proti Escherichia coli, salmonele a stafylokokům.

 

Bylinky smíchejte v následujícím poměru:

 • 2 díly heřmánku
 • 2 díly ibišku
 • 2 díly měsíčku
 • 2 díly růže
 • 2 díly sušeného kořene šatavari
 • 1 díl sušené červené řepy (plátky)
 • 1 díl sušené bio pomerančové kůry
 • 1 díl kořene lékořice
 • 1 díl sušených brusinek
 • 5 kapek pomerančového esenciálního oleje
 • 5 kapek vanilkového extraktu

Použití:

Směs dobře promíchejte a uložte do uzavíratelné sklenice na tmavé místo.

Na jeden šálek čaje použijte zarovnanou polévkovou lžíci této směsi, kterou nechte louhovat 3-5 minut přiklopené.

Čaj popíjejte každý den po dobu 3 týdnů a pak si udělejte aspoň 3 týdny pauzu.

Kůru můžete opakovat několikrát ročně.

 

Kromě hydratace, příjemné chuti a celé řady zdravotních přínosů, vám tato voňavá směs poskytne také ulevující aromaterapii, jak budete vdechovat čajové výpary. To vás naladí na další část dne a uklidní nálady, podrážděnosti a tlaky.

Další recepty na léčivé čaje naleznete v sekci Zdravé čaje.

23 důležitých potravin pro vaší hormonální rovnováhu

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.