Recept na domácí zdravou kokosovou mouku

Domácí výrobě kokosové mouky předchází výroba kokosového „mléka“.

Kokosová mouka rozhodně není totéž jako strouhaný kokos, který běžně zakoupíte v supermarketu. Díky nižšímu obsahu sacharidů a vyššímu podílu bílkovin a vlákniny ji bez problému můžete použít také v protikvasinkové dietě. Výhodou domácí výroby kokosové mouky mimo jiné také to, že kromě mouky budete mít také domácí kokosové „mléko“, které je velmi zdravé a chutné.

Výhodou kokosové mouky je to, že velmi dobře saje tekutiny a tudíž je vhodná na zahušťování a pečení a oproti například mandlové mouce je mnohem levnější. Doma vyrobená kokosová mouka je také o mnoho levnější než ta kupovaná.

Nejdříve bude potřeba, abyste si vyrobili kokosové mléko podle receptu v článku Domácí výroba kokosového mléka.

Hotové mléko nalijte do plastové nebo skleněné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v lednici maximálně 4 dny. Před každým použitím mléko dobře promíchejte, aby se krém (tuk), který se usazuje na stěnách a nahoře, promíchal s vodou, která se drží dole. Tento proces je přirozený a nemusíte se ho obávat. Na kvalitu mléka to nemá žádný negativní dopad.

 

Recept na kokosovou mouku

Vyměníte-li kravské mléčné produkty za ty rostlinné, velmi ozdravíte celý svůj vnitřní systém.

čas přípravy: 5 minut + 40-120 minut sušení

Ingredience:

  • kokosová drť z výroby mléka

 

Postup:

Pokud používáte drť, ze které jste udělali mléko, je třeba ji nejprve vysušit. Dejte ji tedy na plech na pečící papír.

Předehřejte troubu na 120°C a sušte drť 45-60 minut. Poté vyndejte, prohrábněte prstem a zjistěte, zda-li je drť už zcela suchá. Pokud ne, dejte ji ještě dosušit.

Pokud ano, tak ji obraťte a sušte dalších zhruba 20 minut.

Poté mouku vložte do mixéru a mixujte na plný výkon 30-60 sekund.

 

 

ZDRAVOTNÍ BENEFITY KOKOSOVÉ MOUKY

Pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi

Při konzumaci kokosové mouky nedochází k výkyvům hladiny cukru v krvi, má nízký glykemický index (45) a obsahuje méně než 10% stravitelných sacharidů. Pomalý rozklad sacharidů zabraňuje nárůstu krevního cukru a zlepšuje uvolňování inzulínu.

 

Je bohatá na vlákninu a zlepšuje trávení

Zhruba 60% kokosové mouky tvoří vláknina. Vláknina je potřebná pro správné fungování trávení a pomáhá navodit dlouhodobější pocit sytosti, což je v dietě velmi žádoucí.

 

Obsahuje množství vitamínů a minerálních látek

V kokosové mouce najdeme vitamíny B1, B2, B6, E a C. Z minerálních látek je zdrojem manganu, hořčíku, vápníku, železa a draslíku.

 

Je hypoalergenní a bezlepková

Kokosová mouka je přirozeně bezlepková a bývá dobře snášena jedinci s nejrůznějšími potravinovými alergiemi (samozřejmě s výjimkou alergie na kokos).

 

Je zdrojem zdravých tuků

V kokosové mouce nalezneme tzv. MCT tuky (mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem), jejichž výhodou je, že se v játrech přeměňují přímo na energii, namísto toho, aby se uložily do tukových zásob.

 

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Pravidelná konzumace kokosové mouky může přispět ke snížení LDL („špatného“) cholesterolu v krvi a tím i rizika vzniku srdečních onemocnění.

 

Můžete hned vyzkoušet domácí semínkový chléb, vhodný i při protikvasinkové dietě, kde se kokosová mouka používá – Recept na chléb při protikvasinkové dietě.

Hodně zdraví a dobrou chuť!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.