Krvácení dásní a problémy v ústech- vážné varovné znamení a co s tím + recepty

Zdravé dásně jsou jedním z klíčů ke zdravému tělu

Onemocnění dásní není jen problémem dásní a dutiny ústní, ale je spojeno s infarktem. Stejně jako každý zub je napojený na jednotlivé orgány, tak i dásně plní ochrannou úlohu pro naše tělo. U lidí s periodontálními nemocemi (záněty dásní, paradontóza) je 3x vyšší pravděpodobnost, že budou mít infarkt, než u lidí se zdravými dásněmi.

Důvod je jasný. Toxické bakterie vstoupí skrze dásně do krevního řečiště, dostanou se až k srdci a poškodí tepny. Toxiny a zánět vzniklý periodontálními bakteriemi se přes krevní řečiště dostanou také k játrům a přimějí je k vyloučení látky jménem C-reaktivní protein (CRP), podle jehož hladiny lze mnohem přesněji předpovědět infarkt, než z hladiny cholesterolu!

Tento CRP také vede k zablokovaným cévám, krevním sraženinám, vysokému krevnímu tlaku, náhlým infarktům, 2x vyšší pravděpodobnosti rakoviny střev, Alzheimerovy choroby a všem možným vážným chronickým problémům imunitního systému. Nechejte si zkontrolovat hladinu vašeho CRP! Můžete si také koupit v lékárně test na CRP a vytestovat si jeho hladinu doma.

Pokud máte citlivé či krvácivé dásně, běžte k zubní hygienistce a nechte si je HNED vyčistit. Poté omezte konzumaci zpracované, sladké, sacharidové stravy.

Používejte pravidelně mezizubní kartáček a nit k čištění mezizubních prostor.

Vyplachujte si ústa roztokem vody a peroxidu vodíku. Výborná je k tomu zubní sprcha, která silnějším proudem krásně pročistí i mikrousazeniny mezi zuby, které tam jinak hnijí a vytváří zánět dásní, který se projevuje jejich krvácením.

 

Používejte vlastní zubní prášek z jedlé sody – recept:

Ingredience:

  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 lžička mořské soli
  • 1/4 lžičky kayenského pepře

Postup:

Všechny ingredience smíchejte, namočte si kartáček a poté ho ponořte do směsi. Vyčistěte si jemně zuby a potom vypláchněte ústa vodou.

Upozornění: Pokud máte velmi citlivé zuby, tento prášek nepoužívejte a udělejte se svůj vlastní bylinkový, viz recept níže.

 

Dalším důležitým krokem je očista jater a střev. Očistěte svoji krev a játra půstem (1-3 dny, pokud jste zvyklí, tak i déle), bylinami a očistou střev.

Tipy na očistu střev naleznete v článcích:

Přírodní recept na vyprázdnění střev, zlepšení zažívání a odstranění nadýmání 

15 tipů na to, jak si posílit střeva a být celkově zdravější

Šťáva na vyčištění tlustého střeva, zažívací potíže a hubnutí

Jak jednoduše očistit střeva bez klystýru

 

Recept na bylinkové kloktadlo

Na záněty v ústní dutině je nejlepším lékem kloktadlo, vyrobené z odvaru ze šalvěje nebo řepíku a do něj přidané šťávy z netřesku. Používáme vychlazené a kloktáme několikrát denně, dokud potíže neustanou.

Dobrou službu při zánětech v ústní dutině nám prokáže i heřmánek. Kloktadlo vyrobíme tak, že 50 g heřmánkových květů povaříme 15 minut v 1 litru vody. Scedíme a vychladíme. Používáme na kloktání několikrát denně.

Také pití zeleného čaje velmi prospívá zubům a dásním.

 

Recept na bylinkový zubní prášek

Z bylinek si můžete vyrobit zubní prášek, kterým si budete čistit zuby místo zubní pasty.

Ingredience:

  • 15 g čerstvých šalvějových listů
  • 15 g mátových listů
  • 25 g soli

Postup:

Properte bylinky ve vodě, osušte a nahrubo nakrájejte.

Pak je rozložte na plech, na pečící papír a posypte cca 25 g hrubozrnné soli.

Pečte v předehřáté troubě na 150 °C asi 20 minut.

Pak bylinky rozdrťte v hmoždíři a propasírujte přes husté sítko.

Uchovávejte v uzavřené nádobě.

Používejte místo zubní pasty, a to tak, že zubní kartáček namočíte, ponoříte do prášku, zuby vyčistíte a vypláchnete čistou vodou.

 

Na bolest a krvácivost dásní a problémy v dutině ústní obecně skvěle pomáhá extrakt z grepových semínek.

Grepové semínko je především významným zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, jejichž společným působením je silný antivirový, antimikrobiální a protiplísňový účinek. Jedná se tedy o silné přírodní „antibiotikum“.

Extrakt působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, proti stovce kmenů plísní a také proti jednobuněčným parazitům. Samotné bioflavanoidy navíc ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu, čímž napomáhají v prevenci proti nachlazení, infekcím a zápalům. Mají též antioxidační účinky spočívající v zachytávání volných kyslíkových radikálů. V malém semínku se tak koncentruje schopnost problém řešit (ničení bakterií, virů a plísní) a zároveň posilovat organismus a problémům předcházet.

Díky mnohostrannému účinku grepových kapek, je doporučuji do každé domácí bylinkové lékárničky. Užívání grepových tinktur pomáhá také jako prevence, neboť posiluje organismus pro boj s mnoha problémy.

 

Pokud trpíte na zápach z úst, je třeba si dát do pořádku zuby a dásně, zaměřit se na ozdravení trávicího traktu a zařadit tuto bylinkovou tinkturu.

Recept na bylinkovou tinkturu proti zápachu z úst

Ingredience:

  • hrst čerstvých šalvějových lístků
  • 0,5 litru vody

Postup:

Lístky vložte do hrnce s vodou a přiveďte k varu.

Vařte 5 minut a pak 10 minut louhujte.

Vychladlým odvarem vyplachujte ústa několikrát denně.

Do odvaru můžete pro zvýšení účinku přidat ještě lžičku šalvějové tinktury.

 

Krvácení dásní je vážná věc a jen zakoupení zubní pasty na dásně v drogérii nestačí. Neberte toto onemocnění na lehkou váhu!

Tipy na bylinky k péči o zuby najdete v článku Přírodní tipy na rychlou úlevu od bolesti zubů.

Hodně zdraví!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.