Plýtvání jídlem = plýtvání zdroji

Zamysleli jste se někdy nad tím, co všechno vyhazujete, když vyhazujete nesjezené, zkažené jídlo z lednice? 🥦🍆🥕
Plýtváním jídla je i plýtváním zdrojů, které byly použity během celého potravinového řetězce. Jedná se nejen o peníze, energii, která jde na produkci, dopravu a balení potravin, ale i o přírodní zdroje, včetně vody. 💧

Právě voda se stává stále více globální, vzácnou a diskutovanou komoditou. Odhaduje se, že do roku 2035 40% populace nebude mít snadný přístup k pitné vodě.
K tomu částečně přispívá i zemědělství, jelikož využívá až 70% celosvětové spotřeby sladkovodní vody. Nejvíce se jí spotřebuje na výrobu masa, potažmo mléčných výrobků.

Dnešní komerční živočišný průmysl se stal hlavní příčinou vymírání druhů, mrtvých zón v oceánech, vodního znečištění a destrukce přírody. Zodpovídá za 51% emisí skleníkových plynů! To je více, než když sečtěte emise všech dopravních prostředků dohromady a to včetně stále vzrůstající letecké dopravy. Metan, který dobytek produkuje, ohřívá planetu až 100 x rychleji než oxid uhličitý. Navíc je neuvěřitelně náročný na zdroje. Na výrobu 1 kg hovězího masa se spotřebuje 15 500 litrů vody. Na výrobu litru mléka tisíc litrů vody! Také kácení amazonského pralesa jde z 91% na vrub živočišné produkci – na uvolněných plantážích se pěstuje kukuřice a sója pro dobytek. Víc než 1/3 světové sklizně obilnin skončí v jejich žaludcích.
Kdybychom místo krmné sóji a kukuřice pěstovali jídlo pro lidi, bylo by možné ve světě zastavit hlad. Hned teď, OKAMŽITĚ!

Každou minutu produkuje dobytek 32.000.000 kilogramů exkrementů, které prosakují do půdy a do spodních vod a to je číslo jen z USA.

Dva hektary zemědělské půdy uživí 1 masožravce, ale 14 vegetariánů a hned 50 veganů! OSN nedávno vyzvala ke snížení konzumace masa a mléčných výrobků. Když ne kvůli našemu zdraví, tak pro nás všechny lidi, zvířata a pro naši milovanou planetu to za to stojí!

Naše planeta se ocitla na kraji svých možností… Každé plastové brčko, flák komerčního masa, koupená igelitka nebo móda z neudržitelných zdrojů, všechno hraje ohromnou roli…

Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji vám tyto dokumunety: Cowspiracy, Live and let live, Dairy is scary, A plastic ocean, …

V roce 2048 má být z oceánu vylovena poslední ryba… To je za chvilku!

Když zemře oceán, zemřeme i my.

Více podrobností na toto téma naleznete v článku Jedna jediná změna ve vašem jídelníčku může pomoci zastavit světové hladovění .

 

Snížení konzumace masa a včasné kontrolování čerstvosti jídla v ledničce je určitě cesta vpřed! Jdete do toho se mnou? 

Pro více informací o dopadu plýtvání jídlem se podívejte na toto video od FAO.

Plýtváním jídla je jedním z témat, kterým se Glopolis zabývá. Pro více informací mrkněte na stránky evropského projektu Strefowa, které jsou v Češtině.

Za naši planetu, za vše živé… Díky!

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.