Jak na léčbu hemoroidů přírodně

Hemoroidy, respektive hemeroidy, jsou křečovou žílou ve vývodu tlustého střeva, která vzniká slabostí pojivové tkáně nebo s poklesem dělohy u žen. Rozeznáváme dva typy hemeroidů – vnitřní a vnější. Hemeroidy vznikají při dlouhodobé tuhé stolici a zácpě nebo naopak při těžkých průjmech, nadměrným tlačením při stolici, při sedavém zaměstnání, nevhodnou stravou, kořením, u některých lidí také hojným pitím kávy, přílišným vztekem, překyselením organismu a vnitřní horkostí.

U vnějších hemeroidů, které jsou viditelné pouhým okem, nám konec tlustého střeva vylézá z konečníku. Je to bolestivé a svědí to. Pro prevenci i u začínajících potíží se po stolici omyjte studenou vodou a na oblast konečníku dejte na několik minut tampónek namočený ve studeném odvaru z dubové kůry. Postižené místo ledujte a na závěr můžete potřít gelem z dubové kůry nebo mastí z měsíčku lékařského.

Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku a způsobují krvácení jasně červenou krví. U obou typů hemeroidů v pokročilém stádiu je nutné navštívit lékaře ke konzultaci.

 

Přírodní léčba hemeroidů

Zvyšte příjem vitamínů C a E.

Do jídelníčku zařaďte více zeleniny, luštěnin, ovoce a celozrnného pečiva. Je více než důležité omezit kyselinotvornou stravu. Více o ní se dočtete v článku Je překyselení organismu mýtus?, kde také naleznete podrobnou tabulku s potravinami. Více tipů na léčivé šťávy a harmonickou stravu pro acidobazikou rovnováhu těla naleznete pod tagem Překyselení.

Omezte silně kořeněná jídla, která konečník rozdráždí.

Na neakutní formu hemeroidů dobře působí pohyb, proto se věnujte turistice a plavání. Naprosto nevhodným sportem je jízda na kole.

Provádějte také cvičení vytahováním pánevního dna, které posílí oblast konečníku a postupně vtáhne vyhřezlé hemeroidy. Toto cvičení vypadá tak, že provedete 20 stahů konečníku a oblasti hráze vzhůru k pupíku a podržíte po dobu zhruba 2 – 3 vteřin a zase uvolníte. Tento jednoduchý cvik můžete provádět několikrát za den, kdekoli, neboť je velmi nenápadný.

Na konečník přikládejte malý sáček s roztříštěným ledem nebo zmrzlým hráškem, který se dobře a jemně tvaruje. Tím se hemeroidy stáhnou, tato oblast se prokrví a tím posílí.

Udělejte si odvar z dubové kůry (koupíte v lékárně) a každou chvíli do ní namočte kosmetický tampón a přikládejte na konečník. Odvar udělejte hodně silný a nechte ho louhovat do úplného zchladnutí, poté ho přelijte do uzavíratelné sklenice a dejte do lednice. Studený funguje nejlépe.

Můžete si také udělat sedací koupele z dubové kůry, které mají při bolestech utišující efekt. Na mírném plameni povařte 15 minut 3 polévkové lžíce rozdrcené dubové kůry asi v litru vody. Natočte do vany studenou vodu, asi 10 litrů a odvar přes sítko do ní přilijte. Tím bude voda vlažná a v té si poseďte asi 20 minut, horká se velmi nevhodná! Zpočátku si odvar připravujte denně, po zlepšení stačí dvakrát týdně.

Silně léčivá je také Aloe Vera a její gel, kterým si můžete postižená místa potírat a užívat ji také vnitřně.

 

Bylinný čaj na hemeroidy

Zarovnanou čajovou lžičku sušené  plavuně vidlačky na jeden šálek čaje spařte a nechte 1 minutu vyluhovat a pak sceďte.

Po doušcích popíjejte ráno před snídaní.

 

Čaj z heřmánku