Léčivá síla jednotlivých stromů a jak s ní pracovat

Každý strom je živoucí bytostí, která poskytuje prostoru a každému, kdo se s ním spojí ohromnou životodárnou sílu.
V minulosti lidé pečovali o tzv. posvátné háje, které jim poskytovali bezpečný, klidný a magický prostor pro meditaci, kontemplaci a načerpání nové síly a inspirace.
 
Stromům indiáni říkali „stojící lidé“. Žijí déle, tudíž je jejich komunikace oproti té naší pomalejší a odehrává se hlavně pod zemí, proto mají mnozí lidé za to, že vlastně ani nejsou živými bytostmi. Opak je pravdou.
 
A nejen to, jsou velkými léčiteli – uzdravovateli, učiteli, přáteli, vesmírnými anténami, poklady, pomocníky, inspirací, moudrostí a darem. Když se k nim dostanete těsně po pokácení a položíte jednu dlaň na kmen a druhou na řez, můžete velmi silně cítit jejich řinoucí se energetickou krev, která se chová stejně jako ta lidská viditelná. Někdy to zkuste, to je víc než milion slov…
 
Každý strom má svou tvář, svou osobnost, svůj příběh. Když umíme naslouchat, předá nám i svá tajemství a dozvíme se mnohé i o sobě.
 

Jak pracovat s léčivou silou stromů?

Každý strom má trochu jiné léčivé vlastnosti a charakter. Pojďme se podívat na jednotlivé stromy a jejich schopnosti.

Borovice

Borovicová pryskyřice má hojivé účinky, léčivé jsou také pupeny, ale jejich jarní sběr lze provádět jen se souhlasem majitele lesa. Odvar z čerstvých nebo sušených pupenů se používá při chronických bronchitidách, při neurózách a také při revmatismu. Pobyt u borovice, zvláště pak v borovém lese, napomáhá k vyostření intelektu, posiluje paměť a navrací emocionální rovnováhu. Zklidňuje zlost a stres. Borovice mají také antiseptické účinky, léčí a chrání před infarktem a v jejich blízkosti se můžeme snadněji zbavit rýmy či nachlazení.

Bříza

Bříza je strom pro melancholiky, zahání chmury a je nositelkou dobré nálady. Už samotný pohled na štíhlé kmeny břízy a její jemné větve působí uklidňujícím dojmem. Spánek pod břízou se doporučuje lidem, kteří se cítí vyčerpáni nemocí nebo těžkou prací. Z mladých březových pupenů si můžete připravit salát, z čerstvých mladých listů zase čaj. Extrakty z břízy jsou elixírem pro zdraví a krásu. Čaj z mladého listí působí protizánětlivě a močopudně a napomáhá rozpuštění močových kamenů. Užívá se při revmatických potížích a při poruchách funkce slinivky břišní. Zevně působí na pročistění a regeneraci pokožky, vyhlazuje také vrásky. Když obejmeme kmen břízy, přinese nám to klid a celkové posílení. Napomůže i při rozvíjení intuice a vnímavosti.

Buk

Z bukvic se získává jedlý olej, lisovaný za studena, který se vyrovná oleji olivovému. Čerstvé bukové listí se žvýká při vyrážce v ústech, odvar z listí buku je účinný na svědivou vyrážku. Pobyt u zdravého buku uleví od stresu, bolestí hlavy a prospívá při léčbě krevního tlaku (normalizuje ho). Bukový les nám poskytuje pocit bezpečí a nepříjemné problémy pak dokážeme vnímat z nadhledu. Buk posiluje v člověku schopnost tolerance k ostatním. Máte–li problémy ve svém okolí, chcete–li mít ve všem jen svojí pravdu, obejděte buk, který vám pomůže