5 jógových pozic, které vám uleví od bolesti beder

Ať už vaše bolesti v dolní části zad způsobuje přílišné sezení, málo pohybu nebo poranění, mohou vás velmi zpomalit nebo dokonce odstavit od vašeho běžného životního stylu a bez cvičení se mají tendenci bohužel vracet. V důsledku častého sezení u počítačů musíme cvičit všichni a to nejen sportem, který nás baví, ale také speciálním cvičením na záda. Dnes vám nabídnu pět jógových ásan, které při pravidelném cvičení významně ulevují od bolestí v oblasti spodních zad až do úplného vymizení a navracejí páteři pružnost. 

 

Pozice kočky

Klekněte si a opřete ruce o podložku. Dbejte na to, aby vaše zápěstí byla pod rameny a kolena pod kyčlemi. Odtlačte se od dlaní i kolen směrem vzhůru. S nádechem zvedněte hlavu, podívejte se ke stropu, prohněte se v zádech, vystrčte zadeček a znovu se odtlačte od dlaní. Vaše pánevní dno je vytažené směrem k pupíku. Koleny můžete mírně zatlačit do podložky a dozadu – to zvyšuje účinnost cviku.

S výdechem překlopte pánev podsazením, zabalte hlavu mezi ruce a bradu směřujte k hrudníku a vykleňte celá záda. Odtlačte se opět od dlaní i kolenou a opět vytáhněte pánevní dno vzhůru.

Opakujte pětkrát až desetkrát.

Pak dosedněte na paty, protáhněte ruce a chvilku si odpočiňte prodýcháváním do břicha.

Pozice kočky je skvělá na protažení celé páteře a uvolnění zádových svalů, pro všechny, včetně úplných začátečníků.

Kočku zahrnujte do každého vašeho cvičení jógy. Pokud máte čas pouze na jednu pozici, udělejte si právě kočku, několikrát. Pokud jdete do fitness, dejte si ji před cvičením na zahřátí a rozpohybování páteře.

Tip: Pokud máte bolavá zápěstí, můžete se opřít o celé pěsti, které budete mít v úrovni pod rameny.

 

Rovnovážná pozice stolu 

Z kočky se dostanete velmi jednoduše do této pozice nejprve zvednutím pravé nohy rovnoběžně s podložkou. Odtlačte se od dlaně směrem vzhůru a volně dýchejte do břicha. Pak zvedněte levou ruku rovnoběžně s podložkou. Vytáhněte ruku do dá