10 tipů, jak se stát více vědomým

vědomíCo to vlastně znamená být více vědomý? A proč bychom o to měli stát? Jedná se o postupnou realizaci vědomé vlády nad naší myslí, která nám vrátí do rukou opratě našeho života, neboť si budeme vědomi našich myšlenek a tudíž budeme svobodně rozhodovat o tom jak a na co chceme myslet, jak se chceme cítit, jak konat a žít. Je to klíč k našemu spokojenému životu.

Velkou výzvou v celé věci je fakt, že k růstu vědomí potřebujeme vědomí. Není však potřeba se toho obávat, neboť všichni v sobě již nosíme to vědomé semínko – tzv. Boží jiskru, ze které, budeme-li přítomní, čestní a rozhodnutí, můžeme vyrůst.

 

Zde nabízím 10 způsobů, jak můžete vědomě zvyšovat své vědomí:

 

1. Pravda

Pravda zvyšuje naše vědomí. Lež ho snižuje.

Nejdůležitější věcí je přijmout pravdu. Cokoli se bojíme poznat, snižuje naše vědomí, proto se říká, že strach nás nechrání, ale naopak.  Podívejte se pravdě do očí a pohovořte si například se svým partnerem o tom, co vám nevyhovuje, z čeho máte strach a mluvte jen za sebe. Pak se opravdu z hloubky podívejte na další vztahy, na vaši práci, kariéru, na sebe a pokuste se vše, co vidíte přijmout takové, jaké to momentálně je a zamyslet se nad tím, co to vlastně znamená, být upřímný – pravdivý. Při tomto hlubokém poznávání skutečného stavu věcí také pozorujte své pocity, emoce a přijímejte je tak jak přicházejí, ať se vám líbí nebo ne. Po jejich přijetí opět odejdou a vy budete mít možnost učinit změny.

Mluvte pravdu. Je-li pro vás upřímnost velkou výzvou, tak jen proto, že jste k sobě nebyli dostatečně upřímní v minulosti. Lži, které říkáte ostatním, zastiňují lži, které říkáte sobě. Uvědomujte si ty oblasti, kde nejste schopni být skutečně upřímní a prozkoumejte je zhluboka, abyste zjistili proč. Jedině tam můžete najít žábu sedící na prameni vaší svobody. Vodítkem vám může být fakt, že Nelžeme o věcech, které jsme 100% přijali.

Čím více budete schopni přijímat pravdu o svém životě, tím více se stanete vědomými. Čím více bude vaše vědomí sílit, tím jednodušší pro vás bude přijímání veškerého.

Ano, může to mít následky přepnutí z lží a polopravd na plnou pravdu, ale velmi uvědomělí lidé vědí, že překročení tohoto mostu za to opravdu stojí. Je o tolik jednodušší, méně stresující a plné radosti být opravdu sám sebou, nepředstírat a dovolit ostatním to samé. Ne každý ocení vaše skutečné já a to zejména v případě, že je zvyklí na falešnou verzi o vás, ale to vám nebude vadit v případě, když vy sami se přijmete takoví, jací jste a oceníte se.

 

2. Odvaha

odvahaOdvaha zvyšuje vaše vědomí. Zbabělost ho snižuje.

Odvaha je vrátný mezi růstem nevědomí a růstem vědomí. Jak dlouho budete zůstávat v nevědomí, tak dlouho vám život bude házet problémy, až do chvíle, dokud nezesílíte a nepřevezmete nad sebou – svým životem vědomý dohled. Když budete čelit svým obavám, váš strach zmizí a problémy se přemění na příležitosti. Když od svých problémů utečete, váš strach jen naroste.

Jeden z nejsilnějších principů života, který byste si na své cestě za vědomím měli osvojit je: „Čehokoli se bojím, tomu budu čelit.“ Čím více budete čelit svým strachům, tím vědomější se stanete. Jak si budete osvojovat tuto zásadu, tak se odv