Vzkaz Stephena Hawkinga pro všechny, trpící depresemi

žena planetyStephen Hawking je jedním z největších myslitelů současnosti. Je dobře znám pro své dílo v oblasti teoretické fyziky. Narodil se 8. ledna 1942 (300 let po smrti Galilea) v Oxfordu. Jako dítě se chtěl věnovat matematice, ale jakmile začal studovat, zaujaly ho přírodní vědy. Během prvního roku na vysoké škole v Cambridge, ve věku 21 let, začal mít příznaky ALS – Amyotrofní laterální sklerózy. Doktoři mu dávali dva a půl roku života.

Nyní, ve věku 74 let, stále pokračuje ve výuce, výzkumu a vysílá do světa krásné a hluboké vzkazy. Říká, že jeho očekávání se blížila nule, když se dozvěděl svoji diagnózu. Od té doby považuje každý aspekt svého života za bonus.

Jeden z nejbrilantnějších mozků nedovolil, aby ho tyto životní výzvy zastavily, pokračoval ve studiu a stal se držitelem dvanácti čestných doktorátů. Věnoval svůj život hledání odpovědí o vesmíru a jeho vzniku – velkém třesku, zkoumá a vytváří vědecké teorie. Nemůže mluvit nebo se hýbat, je připoután na vozík, ale přesto našel způsob, jak inspirovat svět. Pobízí nás hledat mystérium ve hvězdách.

Dívejte se nahoru do hvězd, ne dolů na vaše chodidla. Nikdy nevzdávejte svoji práci. Práce vám dává smysl života a důvod pro něj. Život je bez ní prázdný. Pokud máte štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tady a nezahoďte ji.

Nedávno při své lednové přednášce v Royal Institute v Londýně, Hawking přirovnal černou díru k depresi, aby ujasnil, že jak černé díře, tak i depresi se nedá uniknout. Pointou této přednášky je, že ani černá díra není natolik černá, aby z ní nic neuniklo. Černé díry nejsou věčnými věznicemi, jak se dříve myslelo. Objekty mohou černé díře „utéct“, možná dokonce do jiného vesmíru, takže pokud se nacházíte v černé díře, nevzdávejte se! Existuje cesta ven.

mandalaKdyž byl dotázán na své postižení, řekl: „Oběť by měla mít právo ukončit svůj život, pokud chce, ale myslím si, že by to byla obrovská chyba. Jakkoliv špatný se nám náš život zdá, vždy se dá něco udělat a uspět. Dokud život trvá, trvá i naděje.“

A navázal inspirativním vzkazem na téma postižení:

„Pokud jste postižení, zřejmě to není vaše chyba, ale není dobré obviňovat z toho svět nebo očekávat, že vás budou lidi litovat. Musíte mít pozitivní přístup a musíte ze své situace vytěžit maximum. Pokud je někdo tělesně postižený, nemůže si dovolit být i mentálně postižený. Podle mě by se měl každý zaměřit na aktivity, ve kterých fyzické postižení neznamená výraznou nevýhodu. Obávám se, ž