Seznam přírodních antibiotik a jejich použití na nejrůznější nemoci

Jestli se naplní ty nejčernější scénáře, éra syntetických antibiotik do roku 2050 skončí. Kvůli častému užívaní se totiž snižuje jejich účinnost a tak se stále více pozornosti přesouvá k přírodním antibiotikům, tedy k bylinám. 

Stále častější předepisování antibiotik vede ke vzniku tzv. superbacilů, které jsou současnými léky nezničitelné. Podle některých ekonomických propočtů to vypadá, že antibiotická rezistence bude v roce 2050 větší zabiják než rakovina. Podle britského projektu Review on Antimicrobial Resistance (RAR) se účinnost antibiotik kvůli jejich nadužívání rapidně snižuje.

Jsem toho názoru, že matka příroda nám nabízí léky na nejrůznější neduhy a dokáže se také postarat o prevenci a imunitu. Naštěstí tento názor sdílí také mnoho vědců a lékařů současnosti. Fytofarmaka, tedy drogy získané z přírodních zdrojů, jsou předmětem bádání řady odborníků, což je skvělá zpráva, neboť se tak stávají oficiálně uznanou součástí medicíny. Duchovní otec fytoterapie a vodoléčby, bavorský katolický kněz Sebastian Kneipp napsal: „Na každou nemoc vyrostla bylinka.“

 

Zánět močových cest, močovodů, měchýře

Na záněty a to i chronické v oblasti močového ústrojí skvěle zabírá u nás velmi dobře prozkoumaná Medvědice léčivá.  A to hlavně kvůli odborné práci profesora Luďka Jahodáře z katedry farmaceutické botaniky a ekologie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, který Medvědici věnoval mnoho let zkoumání a finálním výstupem je potvrzení o její jednoznačné účinnosti v léčbě tohoto nepříjemného onemocnění.

Přístě tedy v začátcách příznaků této infekce začněte co nejdříve popíjet čaj z této léčivky a pocítíte během tří dnů jednoznočnou úlevu. Doporučuji také pojídání protizánětlivých brusinek a zvýšení příjmu vitamínu C, aby pH moči bylo kyselé.

Brusinky obsahují velmi cenné látky, tzv. antocyanidiny, které poškozují stěnu bakterií, jež způsobují zánět. Bakterie pak nejsou schopny přilnout ke stěně močovodu a tudíž se nemnoží. Proud moči je pak lehce vyplaví z organismu pryč.

Skvělá je také klikva a echinacea.

Tip: Jako prevenci zánětů močového ústrojí doporučuji užívání 2x týdně 2 gramy Celaskonu během prvního týdne. Druhý týden je dobré začít popíjet alkalické minerální vody, například Magnesia. Střídání zásadité a alkalické moči snižuje sklony k opakované infekci.

Více v článku 13 a více tipů na přírodní léčení zánětu močového měchýře 

 

Podpora imunity

Ať jde o jakékoli onemocnění, důležité je stále ve středu zájmu mít silný imunitní systém. Ten se dá velmi dobře posílit například pojídáním kvasnic. Je prokázané, že pivní kvasinky zvyšují fagocytózu, což je pohlcení a zničení cizorodého materiálu, a to hlavně u střevních magrofágů, tedy buněk, které požírají cizorodé látky.

V povzbuzení imunity hrají velkou roli také glukany, látky nejčastěji získavané z hub, které jsou známe především z tradiční východní (čínské) medicíně. U nás velmi známou léčivou houbou je hlíva ústřičná. Její extrakt si můžete koupit nebo z hlívy vařit skvělá jídla.

Pelargónie sidonská je dalším klenotem, který pomáhá budovat imunitní systém. Tato rostlina se již mnoho let používá například v Německu jako dětský přípravek při bakteriálních infekcích. Obsahuje kumarinové látky a oxidované polyfenoly, které povzbuzují imunitu a působí antibakteriálně.

O tom, jak podpořit imunitu vašeho dítěte se dočtete v článku Přírodní tipy i s recepty na podporu imunity vašeho dítěte.

 

Střevní záněty

Na záněty ve střevech, jako je například ulceózní kolitida nebo Crohnova nemoc, kterými trpí v České republice kolo 40.000 pacientů, skvěle zabírá kurkumin, v potravinářském průmyslu označovaný jako E100 (žluté přírodní barvivo). Kurkumin je extrahován z oddenku rostliny Curcuma longa.

Dalšími poklady na léčbu zánětů trávicího ústrojí jsou Aloe Vera, mladý ječmen a mladá pšenice. Užívání pšeničné šťávy je pro léčbu různých obtíží zažívacího traktu a pro celkovou detoxikaci organizmu oficiálně doporučováno po více než 30 let a potvrzeno vědeckými studiemi.

Vše o zelených potravináých najdete v článku Uzdravující zelené potraviny.

Na boj se zánětem se vám budou hodit informace z článků:

Celostní doporučení na přírodní léčbu zánětu 

Test odhalení chronického zánětu v těle – 10 otázek z praxe 

Příčiny zánětů, jejich léčba a recept na silně protizánětlivou šťávu bez odšťavovače

 

Infekce horních cest dýchacích, kašel

Velké úspěchy v léčbě kašle slaví extrakt z listů břečťanu. Existuje velký počet kontrolovaných klinických studií, ve kterých byl prokázán jeho léčebný účinek. Břečťan zlepšuje odkašlávání a zároveň působí proti kašli.

Skvělé na kašel jsou také bezinky, jitrocel, divizna, proskurník a sléz. Jsou to léčivky obsahující slizy, které přikryjí receptory, jež přijímají impulzy pro kašel a tím zabraňují jejich dráždění a kašli.

Recept na domácí tymiánový sirup proti kašli

Jak na různé nemoci léčivkami

 

Seznam přírodních antibiotik aplikovaných při vybraných onemocněních  

Akné

 • cist šedavý
 • čekanka
 • grapefruit
 • kadidlovník
 • levandule
 • kokosový olej

Alergie

 • agáve
 • černucha
 • měsíček
 • ořešák
 • dobromysl
 • kopálová pryskyřice

Angína

 • merlík
 • picao preto