13 a více tipů na přírodní léčení zánětu močového měchýře

jablecny ocetZánět močového měchýře a močových cest je časté onemocnění, které nejvíce postihuje ženy. Důvodem onemocnění je anatomická blízkost urogenitálního traktu a konečníku, u žen díky kratší močové trubici a celkové náchylnosti. Z 80% je vyvoláno bakterií Escherichia coli, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je to pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná bakterie, která se stará o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily našemu zdraví nebezpečné bakterie. Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy.

Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. Dalšími příčinami vzniku zánětu bývá pohlavní styk, zadržování moči, těhotenství, menopauza, cukrovka a nachlazení.

 

Typické projevy zánětů močových cest jsou:

  • časté močení
  • bolest v oblasti močového měchýře
  • malé množství moči
  • pálivé pocity při močení
  • změna barvy moči
  • bolesti v oblasti pánve
  • horečka
  • nevolnosti a zvracení

Při těchto příznacích zánětu je nutná okamžitá akce, aby se zánět nerozšířil až do ledvin a proto doporučuji vyhledat lékaře co nejdříve. Pakliže netrpíte silnými příznaky, ale pociťujete „jen“ počáteční diskomfort nebo máte-li už antibiotika, velmi doporučuji ke konvenční léčbě použít i tu přírodní, která bude harmonizovat útok chemie v těle a pomáhat vám se rychleji uzdravit. K případné antibiotické léčbě určitě doporučuji užívat zároveň laktobacily, aby se obnovovala střevní mikroflóra důležitá pro mnoho procesů v těle, včetně imunitních reakcí. Tyto tipy lze také velmi dobře používat jako prevenci.

 

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je bohatým zdrojem enzymů, draslíku a dalších užitečných minerálů, které dokáží zabránit bakteriím se v močových cestách usazovat a množit.

Pokud vás trápí zánět, můžete použít jablečný ocet jako přírodní antibiotikum proti vzniklé infekci.

Postup:

Nalijte 2 polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vlažné vody. Můžete přidat i čerstvou citrónovou šťávu a dochutit ji medem. Dobře promíchejte a vypijte. Tuto šťávu pijte 2x denně po dobu několika dní. Pakliže se nedostaví do 3 dní zlepšení, vyhledejte lékaře.

 

2. Indický angrešt (Amla) – běžně k dostání na internetu

Indický angrešt obsahuje látky, které omezují růst bakterií.

Postup:

Do sklenice vlažné vody přidejte čajovou lžičku prášku z indického angreštu a jednu čajovou lžičku prášku z kurkumy a špetku pepře.

Vařte vodu dokud se polovina neodpaří.

Zbytek roztoku pijte 3xdenně po dobu 3 až 5 dní.

Můžete také konzumovat více ovoce a zeleniny jako citrony, pomeranče, kiwi, bobulovité ovoce, papáju, rajčata a papriky. Obsahují totiž vysoký podíl vitamínu C, který se záněty a infekcemi účinně bojuje a posiluje imunitní systém.

 

3. Brusinkový džus

brusinky juiceLátky obsažené v brusinkách, konkrétně proanthokyanidiny, brání bakteriím zachytit se na stěnách močového měchýře. Brusinkový džus má mírně antibiotické účinky.

Pijte polovinu sklenky (1 dcl) brusinkového džusu denně jako prevenci infekce, nejlépe naředěného s 1 dcl vody.

Pokud již infekcí trpíte, pak byste měli vypít 3 až 4 sklenice brusinkového džusu denně. Tím zabráníte, aby se infekce rozšířila. Vybírejte vždy džusy nepřislazované neboť cukr záněty naopak podporuje. Pakliže nenajdete vhodnou kvalitu džusu, kupte si brusinkový extrakt.

Upozornění: Nepijte brusinkový džus, pokud jste měli nebo máte problémy s ledvinovými kameny.

 

4. Jedlá soda (soda bicarbona)

Záněty v těle vznikají v důsledku kyselejšího prostředí těla. Jedlá soda vám pomůže zvýšit acidobazickou rovnováhu kyselé moči, čímž vám bude ulevovat od bolesti a napomůže urychlit čas rekonvalescence.

Přidejte jednu čajovou lžičku jedlé sody do sklenice vody a pijte ji 1 – 2 krát denně, dokud vaše potíže neodezní.

 

5. Obklad z esenciálních olejů

Tee tree olej, jalovcový olej a santalový olej mají antibakteriální, protiplísňové a protizápalové vlastnosti, které napomáhají boji s bakteriemi při infekcích, včetně infekcí močového měchýře.

Smíchejte 10 kapek tee tree oleje se stejným množstvím jalovcového oleje a oleje ze santalového dřeva a natírejte si touto olejovou směsí oblast pánve v blízkosti močového měchýře denně po dobu 3 až 4 dnů. Tento obklad bude působit proti bolesti močového měchýře.

 

6. Borůvky

borůvkyBorůvky obsahují látky omezující růst bakterií, včetně těch způsobujících záněty močových cest. Antioxidanty v borůvkách posilují imunitní systém.

Snězte šálek nejlépe čerstvých borůvek každé ráno k snídani. Můžete si je přidat do smoothie nebo kaše.

Pravidelné zahrnutí borůvek do vašeho jídelníčku i v podobě bio džusů bez cukru, je výborným způsobem, jak infekcím močových cest a měchýře účinně předcházet.

 

7. Ananas

Ananas obsahuje enzym nazývaný bromelain, který má mimo jiné také silné protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace 100 až 150 gramů ananasu dokáže infekcím močového měchýře předcházet.

Nepoužívejte ananas z plechovky, ani pasterizované ananasové džusy, protože ty už po průmyslovém zpracování žádné enzymy neobsahují.

 

8. Medvědice lékařská

Medvědice lékařská (Uva Ursi) je bylinka obsahující protizánětlivé látky, včetně látek s antiseptickými vlastnostmi. Podporuje močení a zabíjí škodlivé bakterie. Tuto bylinu seženete v lékárnách nebo v obchodech s přírodními doplňky stravy a v bylinářstvích. Je také obsažena ve Vrbovkové směsi.

Upozornění: Lidé s onemocněním ledvin nebo jater, těhotné ženy a kojící ženy a děti by Uva Ursi neměli užívat.

 

9. Teplé obklady

Pravidelné přikládání termoforu s horkou vodou pomůže snižovat tlak v močovém měchýři a poskytne vám úlevu od bolesti způsobené infekcí. Je potřeba se celkově držet v teple a v klidu. Na zánět močového měchýře také pomáhá moxování.

Nalijte do termoforu horkou vodu a položte na spodní část pánve na několik minu

 

10. Voda a šťávy