Chcete-li změnit svět, začněte těmito 3 body

„Ne každý z nás může dělat velké věci. Ale všichni můžeme dělat malé věci s velkou láskou. „
– Matka Tereza

Ve světě se děje hodně věcí. Z některých máme strach, jiné nás dojímají, některé pobuřují, další rozesmívají, s mnoha nesouhlasíme a přejeme si je změnit. Ale jak můžeme změnit velké věci, na které sami nedosáhneme, dějí se daleko a systémově nás jako jedince přesahují?

Můžeme se spojovat a jednat komunitně, v organizacích jako aktivisté, pomáhat fyzicky i energeticky, ale pokud na toto nemáte sílu nebo čas, jedinou skutečnou a funkční cestou pomoci u věcí, které nemůžeme změnit svýma rukama a srdcem v okolí nebo na sobě, je být laskaví ke všem, které potkáme a to i v komunikaci online a ke všemu, s čím přijdeme do kontaktu.

Konání ze srdce je klíč k pomoci všemu a zdaleka přesahuje fyzické konání. 

 

Zastavte se na chvíli a představte si okamžik, kdy budete na konci svých dnů. Co bude opravdu důležité? Co zůstane? Co vás naplní pocitem uspokojení z prožitého života? Pocitem skutečného lidství?

Pro mě je odpověď jasná. Vše, kromě momentů, kdy jsem opravdu cítila a žila ze srdce, pracovala na sobě, pomohla druhým a kusu země, na které jsem žila, dělala věci ze sebe, naplno a s láskou, zmizí, nebudou.

Nenaplní nás pocit vyrovnání při vzpomínce na auto, jakým jsme jezdili, množství oblečení, které nám viselo ve skříni, na pracovní pozici a kariéru, které jsme dosáhli, číslovku na váze, částku na bankovním účtě, počet liků na Facebooku nebo Instagramu, kolik hádek jsme „vyhráli“, jestli jsme byli v zimě v Thajsku, jak moc nám to slušelo nebo kdy jsme měli „pravdu“.

Toto téma mě doslova přepadlo v létě 2018, kdy se mi zvýšeně přiblížil můj život a ukázal mi negativní stránky jeho první poloviny v neředěné formě. Někdo tomu říká krize středního věku, nevím. Byl to velmi niterný a bolavý rozhovor s mou duší, který trval dva temné měsíce a při kterém jsem si uvědomila, že nyní mám druhou šanci začít dělat věci jinak, po novu a že když to chytnu a začnu žít naplno zevnitř, na konci nebudou výčitky, strach, lítost nebo omluvy. A to je velká věc.

Přináším vám tedy 3 základní body z mého poznání o tom, jak můžeme všichni pomáhat jen tím, kým jsme a změníme tím nejen kvalitu svého života a umírání, ale celý dosavadní svět.

 

1. Buďte pro sebe

Pokud jsme naplnili materiální potřeby, přichází druhá část našich potřeb a to jsou ty spirituální. Zjistili jsme, že štěstí venku neleží, že musíme dovnitř. A pokud jsme se tam dlouho nedívali, nejsp