Dětská jóga – cenný vklad do celého života

Jóga se v posledních letech stala velmi oblíbeným cvičením díky svým nesčetným zdravotním a duchovním benefitům. Napadlo vás ale někdy sdílet jógu s dětmi a vést je k ní? Dnes se s vámi podělím o několik velkých přínosů, které jóga dětem poskytuje nejen když ji cvičí, ale jak je vede a pozitivně ovlivňuje do celého jejich života. 

Dětská jóga používá ke klasickým jógovým pozicím, kdy hravým způsobem může znázornit jakékoliv zvíře nebo věc kolem, také tzv. jógové hry, které propojují pohyb nebo relaxaci s mentálními technikami, které rozvíjí děti na mnoha úrovních.

Jógové hry jsou zábavné, takže se děti při pohybu také nasmějí, což je velmi cenné pro pozitivní naladění a správný vývoj celého těla, mysli i ducha.

Hlavní slova, kterými bych dětskou jógu nejrychleji přiblížila jsou: 

 • respekt
 • tady a teď
 • nesoutěžení
 • radost
 • zdravý pohyb
 • nalezení středu
 • rovnováha
 • soustředění
 • vědomé dýchání
 • sebehodnota
 • vizualizace

Pojďme se podívat blíže na jednotlivé přínosy dětské jógy, které mají mnohem větší sílu, než se dá shrnout do pár slov.

1. Jóga je nekonkurenční

Mnozí naši rodiče a učitelé nás učili dosahovat maxima za každou cenu, soutěžení, ohodnocování, porovnávání, chtít víc…

Jóga děti učí, že tělo každého z nich je unikátní a odlišné, že není nikdo lepší ani horší než kdokoliv jiný, že pozice a celé cvičení může vypadat různě, že každý máme své světlé a stinné stránky, že máme vnitřní sílu, se kterou můžeme krásně pracovat a propojovat se a mnoho dalšího. Jóga je opravdu pro každého.

 

2. Jóga učí sebepřijetí 

Jóga děti vede k respektování a přijímání sebe sama takového, jaký je, bez posuzování. Přes přijetí sebe sama je učí přijímat a respektovat také všechny ostatní tak, jak jsou. Učí je, aby k sobě byly jemné a milovaly se. Něco, co společnost jako taková potřebuje nejvíce k tomu, aby se ozdravila.

Když se to naučí teď jako maličcí, bude to pro ně naprosto přirozené a neuvěřitelně cenné pro celý jejich život a mnohé situace jim to usnadní. Například v období puberty, kdy nastupují pocity vlastní nejistoty a pochybností, se mohou chytit své vlastní vnitřní kotvy, kterou zasekly hluboko v srdci už jako děti jogínci.

Cvičením, hrami a správně vedenými technikami si už teď začínají plnit svůj vnitřní prostor láskou a důvěrou, tím nejcennějším, co existuje.

Jógový pozdrav Namaste se spojenými dlaněmi před hrudníkem a mírným úklonem hlavy znamená: Světlo ve mně vidí světlo v Tobě. A to je celý princip.

3. Jóga vede k rovnováze

Když začneme cvičit jógu, přirozeně se začínají přenastavovat a upevňovat vnitřní systémy našeho těla, mysli a ducha směrem ke zdraví. Vede nás k volbě kvalitnějšího jídla, stažení hlučnosti, k větší otevřenosti, k přirozenému konání dobrých věcí, stáváme se empatičtějšími, umíme zaměřit svou pozornost a energii, více si volíme své myšlenky a to, jak se chceme cítit, více vědomě tvoříme, tíhneme k harmonii.

Pokud tyto systémy umožníme nastavit i dětem prostřednictvím jógy, budou mít před námi ohromný