3 jógové pozice harmonizující zánět

Zánět v těle je přirozený proces imunitního systému, který tak reaguje na infekce, poranění, stres a další projevy ataku zvenčí. Je součástí zdravého systému, neboť přispívá k boji s drobnými problémy. Nicméně, když se zánět stává chronický, může to mít vážné zdravotní důsledky, protože následně vede k rozvoji chronických onemocnění a způsobuje viditelné známky stárnutí.

Je důležité tělu věnovat pozornost a péči každý den, snižovat míru stresu, jíst zdravě a vyváženě a také zařadit do svých rituálů tři velmi účinné pozice z jógy, které pomáhají se záněty bojovat.

Jóga obecně je skvělá pro snížení stresu a výzkumy také ukázají, že ti, kteří praktikují jógu pravidelně, mají vyšší hladiny leptinu a adiponektinu v těle, což jsou hormony, které snižují zánět.

Začněte každý den nebo končete svůj den s těmito třemi pozicemi a vaše úsilí bude odměněno.

 

Pozice regenerace


Toto je pozice, která silně regeneruje, zklidňuje nervový systém a podporuje hojení v těle, což je velmi potřebné pro zhojení zánětu.

Regenerační pozice jsou oblíbené pro svou schopnost podporovat klid v celém těle a mysli, což z nich činí jedny z nejlepších pro prevenci a úlevu od zánětu.

Položte se na záda, pokrčte obě nohy v kolenou, ploskami se dotýkají země. Vytáhněte pánevní dno směrem k pupíku a položte svůj pravý kotník na levé koleno. Pak nechte obě nohy pomalu klesnout vlevo od vašeho těla s nádechem. Přesuňte chodidlo pravé nohy na zem, koleno nechte vzhůru, viz obrázek. Dovolte své pánvi a dolní části zad se úplně uvolnit s každým výdechem, abyste si příjemně protáhli své boky.

Vydržte v této pozici 1 minutu.

Poté opět vytáhněte pánevní dno a s dalším nádechem pomalu vracejte nohy zpět na střed. Opakujte to samé na druhou stranu.

Tip: Variací na tuto pozici můžete udělat také pozici na úvodním (prvním) obrázku, úplně nejvýše.

 

Bojovník II 


Tato póza je ideální pro boj proti zánětu, protože přispívá také ke zmírnění bolesti svalů a zároveň zlepšuje krevní oběh a dýchání. Když je váš krevní oběh a dýchání na optimální úrovni, vaše tělo je mnohem lépe vybaveno k účinnému boji proti stresu a funguje mnohem lépe.

Stoupněte si rovně (Tadasana) a nohy si dejte zhruba 1,20m pod sebe. Zvedněte natažené ruce dlaněmi dolů a pak rozšiřte obě paže do stran tak, aby se vaše lopatky přiblížily a váš hrudník otevřel. Pak vytočte vaši pravou nohu o 45 stupňů a levou nohu držte rovnoběžně k zadní straně podložky. Paty by měly být za sebou.

Měli byste cítit mírné napětí ve svalech stehen. Pak ohněte pravé koleno tak, aby bylo nad kotníkem. Ruce držte rovnoběžně se zemí. Vaše kostrč směřuje směrem dolů. Po celou dobu máte vytažené pánevní dno, podsazenou pánev, snižte se ještě o kousek níž v tříslech, po