Jak na refluxní onemocnění jícnu z pohledu funkční medicíny?

Máme tu krásnou spolupráci s paní Mgr. Evou Hájkovou MBA, která spolu s MUDr. Janem Vojáčkem CFMP a Žanetou Kremsa FNLP založila Institut funkční medicíny v Praze, napsala knihu Hravě o živé stravě, má vlastní značku kvalitních, vysokorychlostních mixérů Eva Hajkova a rozběhla úspěšný e-shop výživy a přírodní léčby 21. století bez chemie a konzervantů Puravia.cz.

Eva odpověděla na pár zajímavých otázek na téma léčby refluxu prostřednictvím funkční medicíny, které Vám nyní společně přinášíme.

 

Mohla byste nám vysvětlit, co je to funkční medicína?

Funkční medicína (FN) je za mě trošku nešťastný pojem, který byl převzat z angl. Functional Medicine. Představte si ji spíše jako komplexní přístup k pacientovi, kdy praktik FM má krom jiného, znalosti v oblasti výživy, environmentální zátěže, psychiky, toxické zátěže a dokáže se tedy na pacienta podívat opravdu komplexně. FM neléčí a nepotlačuje symptomy, ale řeší příčiny zdravotních problémů. Lékaři či jiní zdravotníci pak logicky s klientem tráví mnohem více času, než u běžného lékaře tak, aby pochopili celý příběh a dokázali identifikovat možné příčiny a tzv. spouštěče zdravotních problémů, které se pak snaží společně s pacientem vědomě a systematicky redukovat či eliminovat. K tomu používají nejrůznější nástroje, jakými jsou například tzv. časová osa či metrix. FM neřeší akutní stavy, ale zaměřuje se na chronická onemocnění, se kterými si klasická medicína zatím neví moc rady a řeší je dlouhodobou medikací, která zatěžuje organismus a to především detoxikační mechanismy. FM je zde v ČR zcela novým oborem, který si dle mého zaslouží pozornost a i proto jsme společně s kolegou Mudr. Janem Vojáčkem a Žanetou Kremsa založili Institut funkční medicíny a výživy, kde krom kliniky pro klienty se snažíme o odborné vzdělávání lékařů, farmaceutů a výživářů právě v oblasti FM a výživy.

 

Co je tedy refluxní onemocnění a jak se řeší z pohledu FM?

Refluxní onemocnění jícnu (ROJ) je poměrně časté a významně ovlivňuje kvalitu života člověka, který refluxem trpí. Jde o to, že se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu a může způsobovat specifické symptomy až zánět sliznice jícnu. Příčina refluxní choroby jícnu , z pohledu klasické medicíny, spočívá v prolomení tzv. antirefluxní bariéry, jejíž hlavní součásti jsou dolní jícnový svěrač (DJS) a bránice. Postihuje přibližně 20-25 % celosvětové populace a toto onemocnění je mnohdy spojováno s vyšším věkem a životním stylem (strava, pohyb, toxická a psychická zátěž).  Symptomatické projevy jsou především pálení žáhy (pyróza), zápach z úst, pálení v krku, bolest za hrudní kostí při polykání, návratem žaludečních šťáv do úst, chronickým kašlem, chrapotem či dlouhodobým zahleněním. Méně známými symptomy jsou astma, zubní kazy a záněty dásní.

Většina lidí s refluxem užívá léky potlačují sekreci žal