Proč byste měli měnit mycí houbu každý týden

Používáte houbičky na nádobí a obecně mycí houby déle než týden? Předpokládám, že odpověď většiny z vás je ANO, včetně mě. Mikrobiologové, kteří provedli nedávnou studii na toto téma, v časopise Scientific Reports doporučují každý týden vyměnit starou houbu za novou. Proč?

Kuchyňské houby jsou špinavější než toalety.

Kuchyně jsou místem, kam se pravidelně dostávají nové bakterie ze zbytků jídla, mytí nádobí a odpadu. Houby, které jsou často teplé, mokré a obsahují stopy starých potravin, jsou ideálním místem výskytu velkého množství nebezpečných bakterií.

Vědci provedli genetickou analýzu bakterií na 28 vzorcích ze 14 použitých hub. Výsledkem je nejkomplexnější analýza mikrobiomu – společenství bakterií – žijících na kuchyňských houbách.

Tato analýza popisuje, že houbovité bakteriální kolonie mohou být dokonce větším nebezpečím pro zdraví, než si myslíme. Pět z deseti nejčastějších bakteriálních skupin mělo patogenní potenciál, který může vést k infekci stafylokoka nebo streptokoka. Testy také zkoumaly nově zakoupené nevyužité houby, u kterých bylo potvrzeno, že jsou v podstatě bez bakterií.

Dalším překvapivým výsledkem st