Jednoduchá technika na uvolnění napětí z těla i mysli

V józe existuje technika nazývaná sankalpa, která pracuje s vědomou myslí, směřováním pozornosti a proměňováním myšlenek do reality. Pravidelným opakováním svého cíle, přání či záměru vaše podvědomí posléze uvěří.

„Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.“ indický filosof Svámi Šivananda

Touha, jako jemná sankalpa/záměr, kdy netlačíme na „pilu“, ale naladíme se na její skutečnost, je naším velkým pomocníkem každý den, v období úzkostí o to více.

Neustále se vše proměňuje a spolehnout se na stabilitu je téměř nemožné. Je tedy dobré věnovat se své mysli více, abychom neztráceli pevnou půdu pod nohama a naučili ji tvarovat podle svých cílů a záměrů?

 

Pojďme se tedy společně naprogramovat na láskyplný vnitřní dialog, jehož pravidelným opakováním naše podvědomí uvěří, že tento program nyní prožíváme. Sankalpou utváříme dění okolo i uvnitř sebe.

Sankalpu je vhodné vkládat v relaxaci po jógové praxi nebo v meditaci, když je tělo uvolněné a mysl klidná. Mysl je v tuto chvíli schopna přijímat a vytvářet v podvědomí program, který se postupně stane realitou života.

  1. Jasně formulujte přání, cíl, záměr.
  2. Vyjádřete ho pozitivně a v přítomném čase.
  3. Zapojte emoce a představy, které podpoří plnění cíle.
  4. Buďte s daným tématem vnitřně spojení, procházejte jej svým životem v těle.
  5. Opakujte pravidelně každý večer před spaním a sankalpu neměňte, dokud se nestane realitou.

 

Sankapla nám může pomoci uchopit také současné velké kolektivní i osobní strachy jako příležitost k růstu a poznání, jejich přijetím a vnitřní prací s nimi. Každý den se nalaďte na jednu z následujících léčivých vět (sankalpu/afirmaci), kterou nechte prostoupit skrze celé vaše tělo i mysl jejím opakováním, aby se ve vás ukotvila a pomáhala vám ladit mysl/frekvenci výš.

S každým výdechem uvolňujte strach a negativní pocity z těla.

S každým nádechem do sebe nadechněte přijetí, klid, vděčnost, harmonii a nekonečnost, které pomohou vašemu fyzickému i psychickému tělu cítit se