Průprava ke správnému dýchání

pohodaTao dechu nás seznamuje se správným dýcháním, abychom zlepšili své zdraví, zvýšili svou energii a poznali sami sebe. Je mnoho typů dechů a dýchání. Proto ale, abychom mohli vůbec začít správně vědomě dýchat, je velmi důležité, abychom se nejprve seznámili se základními pozicemi pro správný nácvik dechu a začali si uvědomovat své tělo. V tomto článku naleznete návod, jak se na správné dýchání připravit. Průprava může sloužit i jako určitý typ meditace.

 

 

Najdeme si nějaké klidné místo, kde nás nikdo nebude vyrušovat. I když je nejvhodnější ráno, cvičit můžeme i kdykoli během dne. Nikdy bychom ale neměli cvičit dřív než hodinu po jídle. Oblékneme si něco pohodlného a volného, zejména kolem pasu a pánve. Odložíme všechny šperky. Při cvičení buďme hraví. Nestarejme se o výsledky – ty se dostaví jakmile nám dech začne pronikat do více částí těla – obvykle když je nejméně očekáváme.

Nácvik je rozdělen na části. Každá nová část je pokračováním části předešlé. Necvičme proto nové cviky, dokud jsme nezvládli ty předešlé.

1. Základní postoj

Z tohoto postoje budeme vycházet nejen v tomto cvičení, ale ve všech cvičeních která budeme dělat ve stoje. Pokud se nám bude zpočátku jevit poněkud nemotorný, nevšímejme si toho. Čím déle jej budeme cvičit, tím lépe mu naše tělo bude rozumět a my brzy zjistíme, že jsme schopni se uvolnit mnohem lépe než při normálním postoji. Základní postoj nás navíc spojí se zemí a poskytne nám pevnou základnu pro experimentování.
Postavíme se, mírně pokrčíme nohy v kolenou, chodidla dáme souběžně ( přibližně na šířku ramen od sebe ) a paže necháme volně viset podél těla. Mírně se předkloníme v kříži tak, aby kostrč směřovala k zemi a záda zůstala rovná. Kolena pokrčíme tak, abychom je měli přibližně nad chodidly. Ucítíme jak se nám otevírá tříselná krajina a hráz mezi řití a genitáliemi. Uvolníme ramena a hrudní kost a zároveň si představujme, že nám něco táhne hlavu vzhůru a že se nám natahuje krk.

2. Probuzení pozornosti

vitrJakmile jsme v této pozici, uvědomujeme si co nejvíc částí svého těla. Potom soustředíme část pozornosti na svá chodidla. Vnímáme různé části chodidel na podlaze – pět prstů, bříška pod p