Zázračná máta – bylinka na mnoho obtíží + recepty

Máta je jednou z nejuniverzálnějších a nejoblíbenějších bylinek, kterou využijete hlavně v létě, díky jejím ochlazujícím, zklidňujícím a hojivým účinkům. Podívejte se na konkrétní její použití i s recepty na jednotlivé zdravotní obtíže.

Ulevuje od bolesti hlavy, rýmy a kašle

Pokud cestujete letadlem nebo klimatizovaným autobusem, přecházíte mezi rozpálenými ulicemi a studenými obchody, může vás začít bolet hlava, rozjet rýma nebo kašel. Pro tyto případy skvěle funguje mátový olej, který velmi doporučuji jako součást vaší domácí i cestovní lékárničky.

Tip: Pokud vás bolí hlava, smíchejte pár kapek mátového esenciálního oleje s některým z nosných olejů (kokosový, olivový, jojobový, …) a natřete jej na spánky, čelo a zátylek. Při rýmě jej nakapejte do aromalampy nebo do hrnce s horkou vodou a na cestách třeba na kapesník a inhalujte. Opravdu se vám uleví. Na kašel nejlépe pomáhá domácí mast proti kašli namazaná na hrudník. Její výroba vám zabere chviličku a dokáže zázraky!

Recept na jednoduchou domácí mast pro úlevu při kašli

Smíchejte ½ hrnku kokosového oleje s ¼ hrnku olivového oleje a ¼ hrnku včelího vosku a ve vodní lázní vše pozvolna rozpusťte. Když je vše tekuté, odstavte z plotny a nechte trošku vychladnout. Pak do směsi nakapejte 20 kapek mátového esenciálního oleje a 20 kapek eukalyptového esenciálního oleje, pořádně zamíchejte a přelijte do vhodné skleničky. Pak už jen podle potřeby natírejte na hrudník a prsa… a taky na spánky, krk a zátylek, i když je mast určená hlavně pro masáž hrudníku, nebojte se jí namazat i jinde!

Vzpruží a dodá energii

Jestli potřebujete trochu „nakopnout“ a dodat energii, ale v horkém létě nemáte chuť na kávu nebo do sebe nechcete ládovat zbytečné cukry v podobě různých energetických drinků, vsaďte na mátu. Při dlouhé jízdě v autě, kdy se potřebujete soustředit na cestu, nakapejte mátový esenciální olej na kapesník a párkrát se nadechněte. Skvělým bojovníkem proti únavě je také kombinace mátového esenciálního oleje s grepem a bergamotem. Před cestou si tyhle oleje smíchejte v malé roll-on lahvičce a až budete potřebovat vzpruhu, přejeďte si s ní zápěstí a předloktí. Tady ale pozor, citrusové esenciální oleje jsou fotosenzitivní, takže se po jejich použití nevystavujte přímému slunečnímu záření nebo je natírejte na chodidla, i tak jejich vůni krásné ucítíte!

Proti bolesti zad a svalů

Máta je také skvělým pomocníkem proti bolesti zad, kloubů a namožených nebo ztuhlých svalů. Až to na dovolené přeženete se sportem, smíchejte mátový esenciální olej s olivovým nebo kokosovým olejem a vetřete jej do bolavých svalů, můžete přidat i kapku levandulového esenciálního oleje. Stejně postupujte, i pokud vás bolí záda nebo klouby.

Pokud nemáte možnost oleje si namíchat, můžete na svaly použít i již výše popsanou mast proti kašli.

Jako přírodní repelent

Pokud vám dojde repelent, smíchejte pár kapek mátového esenciálního oleje s některým nosným olejem, třeba hroznovým, který se velice rychle vstřebává a natřete jím kůži. Máta hmyzákům vůbec nevoní, takže se vám budou vyhýbat. Jestli máte po ruce mátu čerstvou, skvělým a jednoduchým způsobem, jak se zbavit otravného hmyzu, je mátové lístky rozemnout v dlaních a vetřít je do kůže.

Seznam domácích receptů na ty nejúčinnější repelenty najdete v článku Nejúčinnější přírodní repelenty proti klíšťatům, komárům, blechám a mouchám – i pro zvířata.

Na štípance

Pokud jste repelent či mátu nepoužili a něco vás kouslo, máta pomůže i s tím. Smíchejte mátový esenciálního olej s olejem mandlovým (nebo jiným), což je olej vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku, a potřete směsí štípance. Tahle kombinace skvěle funguje i na podrážděnou kůži od kopřiv. A jestli jste si po procházce v lese na kůži našli přisáté klíště a nemáte po ruce pinzetu, funguje namočit konec vatové tyčinky do uší do mátového esenciálního oleje a na klíště ji přiložit. Samo by se pak mělo vzdát.

Úleva při alergiích

Tohle je jedno z nejlepších využití mátového oleje! Jak už jsme si řekli, mátový olej skvěle pom