Zázračná máta – bylinka na mnoho obtíží + recepty

Máta je jednou z nejuniverzálnějších a nejoblíbenějších bylinek, kterou využijete hlavně v létě, díky jejím ochlazujícím, zklidňujícím a hojivým účinkům. Podívejte se na konkrétní její použití i s recepty na jednotlivé zdravotní obtíže.

Ulevuje od bolesti hlavy, rýmy a kašle

Pokud cestujete letadlem nebo klimatizovaným autobusem, přecházíte mezi rozpálenými ulicemi a studenými obchody, může vás začít bolet hlava, rozjet rýma nebo kašel. Pro tyto případy skvěle funguje mátový olej, který velmi doporučuji jako součást vaší domácí i cestovní lékárničky.

Tip: Pokud vás bolí hlava, smíchejte pár kapek mátového esenciálního oleje s některým z nosných olejů (kokosový, olivový, jojobový, …) a natřete jej na spánky, čelo a zátylek. Při rýmě jej nakapejte do aromalampy nebo do hrnce s horkou vodou a na cestách třeba na kapesník a inhalujte. Opravdu se vám uleví. Na kašel nejlépe pomáhá domácí mast proti kašli namazaná na hrudník. Její výroba vám zabere chviličku a dokáže zázraky!

Recept na jednoduchou domácí mast pro úlevu při kašli

Smíchejte ½ hrnku kokosového oleje s ¼ hrnku olivového oleje a ¼ hrnku včelího vosku a ve vodní lázní vše pozvolna rozpusťte. Když je vše tekuté, odstavte z plotny a nechte trošku vychladnout. Pak do směsi nakapejte 20 kapek mátového esenciálního oleje a 20 kapek eukalyptového esenciálního oleje, pořádně zamíchejte a přelijte do vhodné skleničky. Pak už jen podle potřeby natírejte na hrudník a prsa… a taky na spánky, krk a zátylek, i kd