Skvělé moderní trendy, které nám pomáhají být šťastnější a planetě zdravější

Úhel pohledu na všechno si vybíráme každý sám za sebe, stejně jako to, čemu dáme svou pozornost, čemu říkáme své ano každým nákupem, jakým způsobem žijeme a chováme se k sobě, k ostatním i k planetě. Také na otázky ekologie a lásky k přírodě si každý odpovídáme po svém.

Jako ochránkyně a milovnice lesů a přírody vůbec, se s vámi dnes podělím o několik skvělých současných trendů, které mě udržují v pozitivním naladění ohledně stavu naší matičky Země a mě samotné bez ohledu na negativní zprávy kolem, neboť pouze přes smysluplnou práci vnější i vnitřní, se dokážu cítit šťastná a věřím, že v tom nejsem sama.  

Věřím, že Čechy i Slovensko budou stále zelenější, biodiverznější, čistší a zdravější pro nás všechny i pro všechny po nás příchozí také díky těmto osmi směrům, které jsou již běžnou součástí mnohých z nás.

Zero waste hnutí jede!

Tisíce lidí se ve svém myšlení pohnulo dál – od recyklace směrem k zero waste konceptu. Zamýšlí se nad tím, jak se vyhnout plastům, jak produkovat mnohem méně odpadu nebo jak těmto odpadům dát druhou šanci. Množství lidí je již přesyceno plastovými pytlíky na vše možné a nemožné. A právě díky nim má hnutí Zero Waste a bezobalové nakupování v Česku a na Slovensku docela silnou komunitu příznivců. Na to přirozeně reaguje i trh, a tak se v Praze každým rokem objevuje víc a víc obchůdků, které svým zákazníkům nabízí možnost nakupovat bez zbytečných obalů.

TIP: Nakoupit bez obalů můžete v síti prodejen Country Life nebo ve známé pražské prodejně bezobalu.org. Také řetězec DM drogerií zavádí bezobalovou sekci na mycí prostředky. Pokud se obalům chcete vyhnout alespoň částečně i v klasických prodejnách potravin, nezapomeňte si s sebou látkové sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo.  

Na internetu navíc přibývá cenná inspirace – zero waste blogy, kde se dozvíte hodně, hodně užitečné tipy na to, jak svou domácnost nezahltit odpadem a udržet ji svěží.

TIP: Mrkněte třeba na blog czechzerowaste.czloveyourhome.cz nebo bezpopelnice.cz, kde nalezete i tipy na zahraniční zdroje inspirace.

 

Minimalismus jako životní styl

V dnešní době již netrpíme nedostatkem materiálních věcí, spíš jejich přebytkem. Skříně přeplněné věcmi, které jsou léta nedotčeny, jsou dnes standardem téměř každé domácnosti. Víc věcí znamená víc prostoru k uložení, víc nábytku, víc uklízení, víc výdajů, a tedy méně svobody. To si uvědomuje pořád víc a víc lidí, kteří se záměrně zbavují léta nevyužitých věcí a učí se žít více minimalisticky.

Popularita minimalismu ve smyslu „méně mít, více žít“ si svou oblibu získává i v Čechách a na Slovensku. Mýty o tom, že cesta k vnitřnímu nasycení vede přes hromadění materiálních věcí, bourá především mladá generace. Lpění na věcech uložených v šuplíku a skříni vyměnila již většina mladých lidí za investování do zážitků nebo seberozvoje.

TIP: O tom, proč a jak žít šťastně díky minimalismu, si můžete přečíst na dvou známých blozích: minimalist.cz nebo minimalismus.cz.

Lehce dostupné alternativy jednorázových produktů

Mezi největší škůdce životního prostředí patří právě produkty, které používáme pravidelně, a přitom jsou jednorázové. Po každém použití se mění v odpad. Ze zvyku takových produktů užíváme víc, než je zdrávo. Třeba takové plastové sáčky na ovoce nebo zeleninu, odličovací tampóny, dětské pleny, menstruační vložky nebo tampony…

Je ale načase se nad svými zvyky zamyslet. Tyto produkty jde dnes zcela lehce zaměnit za jejich ekologické varianty. Látkové pytlíky pro každodenní nákup potravin, látkové pleny pro děti, menstruační kalíšky pro ženy. Čím dál tím víc lidí v Čechách a na Slovenku si volí alternativy, které po prvním použití nemusí vyhodit do odpadkového koše, ale v pohodě jim poslouží i několik měsíců či let.

Lokální systémy bedýnek a podpora farmářů

V Čechách a na Slovensku existují již desítky bedýnkových systémů, které propojují farmáře a jejich poctivé produkty s lidmi žijícími ve městech. 90. léta ve znamení hranolek, hamburgerů a rybích prstů jsou již dávno za námi a mnoho lidí se na vlastní kůži přesvědčilo o tom, že na kvalitě potravin skutečně záleží. Místo belgické zeleniny nebo ekvádorských banánů raději volí lokální produkty, které díky šetrné distribuci neztrácí na své čerstvosti.

Farmářské trhy a bedýnkové systémy jsou trendem, který má každým rokem mnohem víc příznivců. Kromě pozitivního dopadu na životní prostředí přináší i další výhodu navíc – podporu lokální ekonomiky.

TIP: Nestíháte o víkendu zajít na trhy? Vyzkoušet můžete třeba svetbedýnek.czsvetbedniciek.sk nebo freshbedýnky.cz.  

Hnutí slow food

Výživa je jedním z nejdynamičtějších oborů, který v posledních letech zažil obrovský boom. Od fast food trendů, průmyslové velkovýroby a standardizaci chutí či tvarů potravin upustily již miliony lidí u nás i v zahraničí. Zdravé stravování a s tím související hnutí Slow Food se v Čechách a na Slovensku těší velké oblibě.

Česká větev mezinárodního hnutí Slow Food je neziskové eko-gastronomické sdružení, které popularizuje téma jako původ, složení potravin nebo vliv pěstování plodin a výroby po