Skvělé moderní trendy, které nám pomáhají být šťastnější a planetě zdravější

Úhel pohledu na všechno si vybíráme každý sám za sebe, stejně jako to, čemu dáme svou pozornost, čemu říkáme své ano každým nákupem, jakým způsobem žijeme a chováme se k sobě, k ostatním i k planetě. Také na otázky ekologie a lásky k přírodě si každý odpovídáme po svém.

Jako ochránkyně a milovnice lesů a přírody vůbec, se s vámi dnes podělím o několik skvělých současných trendů, které mě udržují v pozitivním naladění ohledně stavu naší matičky Země a mě samotné bez ohledu na negativní zprávy kolem, neboť pouze přes smysluplnou práci vnější i vnitřní, se dokážu cítit šťastná a věřím, že v tom nejsem sama. 

Věřím, že Čechy i Slovensko budou stále zelenější, biodiverznější, čistší a zdravější pro nás všechny i pro všechny po nás příchozí také díky těmto osmi směrům, které jsou již běžnou součástí mnohých z nás.

Zero waste hnutí jede!

Tisíce lidí se ve svém myšlení pohnulo dál – od recyklace směrem k zero waste konceptu. Zamýšlí se nad tím, jak se vyhnout plastům, jak produkovat mnohem méně odpadu nebo jak těmto odpadům dát druhou šanci. Množství lidí je již přesyceno plastovými pytlíky na vše možné a nemožné. A právě díky nim má hnutí Zero Waste a bezobalové nakupování v Česku a na Slovensku docela silnou komunitu příznivců. Na to přirozeně reaguje i trh, a tak se v Praze každým rokem objevuje víc a víc obchůdků, které svým zákazníkům nabízí možnost nakupovat bez zbytečných obalů.

TIP: Nakoupit bez obalů můžete v síti prodejen Country Life nebo ve známé pražské prodejně bezobalu.org. Také řetězec DM drogerií zavádí bezobalovou sekci na mycí prostředky. Pokud se obalům chcete vyhnout alespoň částečně i v klasických prodejnách potravin, nezapomeňte si s sebou látkové sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo. 

Na internetu navíc přibývá cenná inspirace – zero waste blogy, kde se dozvíte hodně, hodně užitečné tipy na to, jak svou domácnost nezahltit odpadem a udržet ji svěží.

TIP: Mrkněte třeba na blog czechzerowaste.czloveyourhome.cz nebo bezpopelnice.cz, kde nalezete i tipy na zahraniční zdroje inspirace.

 

Minimalismus jako životní styl

V dnešní době již netrpíme nedostatkem materiálních věcí, spíš jejich přebytkem. Skříně přeplněné věcmi, které jsou léta nedotčeny, jsou dnes standardem téměř každé domácnosti. Víc věcí znamená víc prostoru k uložení, víc nábytku, víc uklízení, víc výdajů, a tedy méně svobody. To si uvědomuje pořád víc a víc lidí, kteří se záměrně zbavují léta nevyužitých věcí a učí se žít více minimalisticky.

Popularita minimalismu ve smyslu „méně mít, více žít“ si svou oblibu získává i v Čechách a na Slovensku. Mýty o tom, že cesta k vnitřnímu nasycení vede přes hromadění materiálních věcí, bourá především mladá generace. Lpění na věcech uložených v šuplíku a skříni vyměnila již většina mladých lidí za investování do zážitků nebo seberozvoje.

TIP: O tom, proč a jak žít šťastně díky minimalismu, si můžete přečíst na dvou známých blozích: minimalist.cz nebo minimalismus.cz.


 

Lehce dostupné alternativy jednorázových produktů

Mezi největší škůdce životního prostředí patří právě produkty, které používáme pravidelně, a přitom jsou jednorázové. Po každém použití se mění v odpad. Ze zvyku takových produktů užíváme víc, než je zdrávo. Třeba takové plastové sáčky na ovoce nebo zeleninu, odličovací tampóny, dětské pleny, menstruační vložky nebo tampony…

Je ale načase se nad svými zvyky zamyslet. Tyto produkty jde dnes zcela lehce zaměnit za jejich ekologické varianty. Látkové pytlíky pro každodenní nákup potravin, látkové pleny pro děti, menstruační kalíšky pro ženy. Čím dál tím víc lidí v Čechách a na Slovenku si volí alternativy, které po prvním použití nemusí vyhodit do odpadkového koše, ale v pohodě jim poslouží i několik měsíců či let.


 

Lokální systémy bedýnek a podpora farmářů

V Čechách a na Slovensku existují již desítky bedýnkových systémů, které propojují farmáře a jejich poctivé produkty s lidmi žijícími ve městech. 90. léta ve znamení hranolek, hamburgerů a rybích prstů jsou již dávno za námi a mnoho lidí se na vlastní kůži přesvědčilo o tom, že na kvalitě potravin skutečně záleží. Místo belgické zeleniny nebo ekvádorských banánů raději volí lokální produkty, které díky šetrné distribuci neztrácí na své čerstvosti.

Farmářské trhy a bedýnkové systémy jsou trendem, který má každým rokem mnohem víc příznivců. Kromě pozitivního dopadu na životní prostředí přináší i další výhodu navíc – podporu lokální ekonomiky.

TIP: Nestíháte o víkendu zajít na trhy? Vyzkoušet můžete třeba svetbedýnek.czsvetbedniciek.sk nebo freshbedýnky.cz. 


 

Hnutí slow food

Výživa je jedním z nejdynamičtějších oborů, který v posledních letech zažil obrovský boom. Od fast food trendů, průmyslové velkovýroby a standardizaci chutí či tvarů potravin upustily již miliony lidí u nás i v zahraničí. Zdravé stravování a s tím související hnutí Slow Food se v Čechách a na Slovensku těší velké oblibě.

Česká větev mezinárodního hnutí Slow Food je neziskové eko-gastronomické sdružení, které popularizuje téma jako původ, složení potravin nebo vliv pěstování plodin a výroby potravin na životní prostředí. Osvěta v oblasti výživy má nezastupitelný podíl na zelenější a zdravější budoucnosti naší planety.

TIP: Víc informací o hnutí Slow Food se dočtete na slowfood.cz.


 

Hnutí slow fashion

„Slow movement“ se postupně rozšířil i do jiných oblastí. Své příznivce našel i v módním průmyslu. Slow fashion je současným trendem, který má potenciál nastavit mnohem zdravější hranice konzumu módy. A proč je osvěta v této oblasti tak potřebná?

Tyto dvě minuty mluví za všechno…Módní průmysl je totiž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí vůbec.

Lidé, kterým se ekologie stala blízká, se začali mnohem víc zamýšlet nad svým šatníkem. A právě díky tomu se v posledních letech rapidně násobí počet uvědomělých lidí, kteří dávají červenou módním trendům známých značek za pár kaček. Své kousky si volí mnohem starostlivěji a s ohledem na životní prostředí.

TIP: Zajímá vás víc? O tom, jak může vypadat váš šatník v duchu slow fashion, se dočtete v Lohas magazínu nebo mrkněte přímo na módní kousky od biosatnik.cz nebo etikbutik.cz.

 

Rostoucí zájem o přírodní kosmetiku

O to, co je obsahem kosmetiky, kterou užíváme na denní bázi, se zajímá pořád víc a víc lidí. Chemie v deodorantech, šamponech, zubních pastách nebo sprchových gelech již není žádné tabu. Mnozí uvažujeme o snížení spotřeby každodenní kosmetiky, hledáme přírodní alternativy dosud užívaných produktů, jiní si svou kosmetiku vyrábí zcela sami.

Poptávka po přírodní kosmetice se za poslední léta mnohonásobně zvýšila, čímž se snížila zátěž kladená jak na náš organismus, tak na životní prostředí.

TIP: Pokud i vy toužíte vyzkoušet skvělou přírodní kosmetiku, tak z oblasti té pěstící vám ze srdce doporučuji Inlight z Británie, která tu má české zastoupení a na dekorativní kosmetiku značku Zuii, kterou také již bez problému v Čechách koupíte a která je z 95% jedlá!

Více o mých zkušenostech a použití 100% přírodní kosmetiky najdete v článku 13 osobních tipů z praxe pro krásnou pleť i s konkrétními účinnými krémy.

Tipy na výrobu domácí kosmetiky najdete také v sekci DIY – Přírodní kosmetika.


 

Mindfulness/Všímavost

O mindfulness neboli všímavosti se v našich končinách mluví pořád častěji. Zájem o vylepšení klíčových oblastí života (zdraví, vztahy, seberealizace) a uvolnění stresu prostřednictvím jednoduchých technik všímavosti roste nejen mezi dospělými, ale i mezi dětmi.

Mindfulness v podobě psychohygieny do svých učebních osnov zařadilo již několik základních škol v Čechách. Praktikování mindfulness ve školách vděčíme za koncentrovanější a vnímavější děti, které mají ten nejlepší předpoklad pro to, aby z nich jednou vyrostli mnohem vědomější lidi.

Právě v uvědomělé společnosti se tyto trendy můžou změnit na zcela přirozené návyky masy lidí.

TIP: Přidáte se k lidem, kteří aktivně pracují na vylepšení svého života pomocí tradičních technik mindfulness? Naučte se díky mindfulness tréninku nacházet krásu v maličkostech a užívat si každý den naplno.

Tipy na meditační cvičení i pro začátečníky najdete v sekci Meditace.

Mindfulness vám pomůže rozvinout také správná praxe jógových cvičení, na které najdete celou řadu článků s mnou ověřenými tipy v sekci Jóga.

 

Záleží vám na přírodě a jejím prosperujícím stavu? Nenechte se nikým odradit a buďte dál krásným příkladem toho, že všechno jde, pokud se pro to rozhodneme!

Přiložte s radostí ruku k dílu

Tvořit smysluplnou činnost, která naplní naše srdce pocitem zadostiučinění, sounáležitosti, propojení a lásky, je to nejvíc, co můžeme zažívat.

Pokud cítíte, že už vám nestačí jen třídit odpad, nakupovat s minimem plastů, šetřit vodou, používat biologicky odbouratelné prostředky, zajímat se o původ všeho, co nakupujete, šířit osvětu mezi přátele a další skvělé aktivity, kterými velmi pomáháte sobě, nám všem i Zemi, zapojte se do něčeho, co vás přesahuje a zároveň je bez vás slabší. Do smysluplné organizace, která s vámi rezonuje a dá vašim několika hodinám týdně nebo měsíčně skvělý pocit ze života a ze sebe samého.

Může to být organizace na podporu a ochranu přírody, lesů, zvířat, vody, půdy, fair trade, ekologického zboží, edukace o vědomém přístupu ke zdrojům a planetě a mnohé další, které na území ČR a SR působí.

I kdybyste měli jít jen jednou zasadit do půdy pár stromů, budete mít zážitek na celý život, který daleko přesáhne pouhé fyzické sázení!

Za sebe vás mohu s láskou pozvat k projektu Home for Trees (Domov pro Stromy), který ochraňuje lesy a stromy v ČR a brzy také v SR a sází nové.

Na FB navštivte stránku Home for Trees, kde se dozvíte spoustu užitečných informací o přírodě a stavu planety z celého světa a skupinu Home for Trees, kde koordinujeme konkrétní sázecí akce.

Pokud nepoužíváte Facebook, stačí se dole na stránkách Home for Trees zaregistrovat svým emailem a my vám dáme vědět, až půjdeme sázet a o všem, co se nám povedlo zachránit a rozvinout.

Více o tom, jak můžete zlepšit stav přírody najdete v sekci Ekologie.

Díky za to, že tu jste!

Díky za to, že hledáte informace a způsoby, jak přírodní cestou prospět sobě a všemu živému kolem!

S láskou…

Spiritualplanet
Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..