Levandule je nejen krásnou voňavou květinou, ale také velmi léčivou a prospěšnou bylinkou. Její silice má antibakteriální a antiseptické účinky, které se používají v řadě přípravků k léčení ran a kožní vyrážky. Účinně působí při léčbě antispastických (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a zažívacích potížích, při problémech se spánkem, podporuje relaxaci a uvolnění organismu po namáhavém dni, při bolestech hlavy, migréně, škrábání v krku, kašli a dalších neduzích. V kosmetice se využívá ke zklidnění a regeneraci pokožky.
Usušená voňavá levandule svázaná do kytice poslouží v domácnosti jako pěkná dekorace na stole, nasypané kvítky do bavlněného sáčku v posteli vás bude příjemně ladit pro pohodovou noc a v prádelníku nejenže příjemně provoní jeho obsah, ale současně bude odpuzovat moly.
Miluji levanduli a nyní je čas její sklizně, kterou jsem dnes absolvovala a provoněla tak nejen sebe, ale celý dům. Hned jsem využila její kvítky k přípravě lahodné limonády, o jejíž recept se s vámi dnes podělím.
Mnoho lidí trpí úzkostmi, jež jsou dle průzkumů celosvětově třetím nejčastějším psychickým problémem a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když zmíním, že určitě každý z nás již poznal, jak nás dokáže potrápit i bolest hlavy. Současná medicína může pomoci, obzvláště v těžších případech, léky však nejsou pro mnohé z nás řešením. Vždy se nejdříve snažím řešit věci přírodní cestou a to se v případech úzkosti a bolestech hlavy dá zvládnout právě lahodnou levandulovou limonádou, která krásně uvolní, zklidní a naladí vaše smysly na příjemno.
Účinky levandule:
- uklidnění psychiky a sklidnění nervového systému
- nespavost
- nervová slabost
- návaly krve do hlavy a bolesti hlavy
- třesavka
- migréna
- hysterie, hysterické záchvaty
- nadýmání, plynatost, flatulence
- astma
- žaludeční kolika
- jaterní potíže
- žlučníkové potíže
- katar průdušek, zánět průdušek, bronchitida
- chřipka
- angína
- vřídky v dutině ústní
- ochrnutí jazyka a zajíkání se
- bolesti svalů (po namožení apod.)
- úrazy
- revma, revmatoidní artritida, revmatismus
- vykloubení kloubu s bolestmi
- natržení svalu (reptura svalu) s bolestmi
- zánět nervu (neuritida)
- kožní vředy
- infikované rány
- povrchové záněty kůže
- prokrvení kůže
Také levandulový olej je báječný a jeho výroba namočením květů zcela ponořených do oleje a nechaných v temnu 2 týdny je velmi jednoduchá. Jedná se o jeden z nejjemnějších esenciálních olejů a zároveň je velmi účinný. Levandulový olej má chemicky složitou strukturu s více než 150 aktivními složkami, což vysvětluje jeho účinnost při nejrůznějších zdravotních potížích. Má úžasné protizánětlivé, protiplísňové, antidepresivní, antiseptické, antibakteriální, antimikrobiální, protikřečové, analgetické, detoxikační, hypotenzní a sedativní vlastnosti.
Jedna floridská studie popisuje účinek levandulového oleje, který snížil frekvenci tepu a tlumil úzkost studentům čekajícím na náročný test. V nemocničním prostředí působí levandulová aromaterapie příznivě na snížení předoperačního stresu, kdy dokonce předčila účinností masáže nebo dokonce odpočinek. Bylo prokázáno, že pomáhá proti depresím, nespavosti a zmírňuje porodní bolesti. A neoficiální důkazy naznačují, že levandulový olej prospívá také lidem s bolestmi hlavy, kocovinou, zácpou a ulevuje od bolesti.
Ještě před klinickým výzkumem levandule se zkoumaly účinky čichání levandule. Anxiolytický efekt (efekt odstraňující nebo snižující úzkost a duševní napětí) čichání levandule byl prokázán v několika malých a středních klinických výzkumech (viz zdroje 1-8 pod článkem). Účinnost aromaterapie levandulí je přisuzována psychologickým účinkům vůně v kombinaci s fyziologickými účinky těkavých olejů v limbickém systému (zdroj 9). Pro uklidňující účinky levandulového oleje a jeho jednotlivých složek byla levandule hojně užívána už tradiční medicínou. Čichání levandulového oleje snižuje úzkost a depresi (měřeno podle Hamiltonovy škály) a zlepšuje náladu.
Uvedu vám několik příkladů vybraných klinických testů týkajících se levandulové aromaterapie a níže k nim naleznete originální zdroje:
Mudr. Dunn a jeho kolegové prokázali anxiolytické účinky levandulového oleje při aromaterapii u pacientů na jednotkách intenzivní péče. Pacienti se účastnili alespoň jednoho aromaterapeutického sezení, kde jim byl podán 1% levandulový olej. Významné anxiolytické účinky byly zaznamenány po prvním sezení. Druhé a třetí sezení už nebylo tak účinné jako v prvním sezení. (zdroj 2)
Mudr. Alaoui-Ismaili a spolupracovníci zjistili, že vůně levandule působí na pacienty příjemně a vytváří příznivé změny autonomního nervového systému. (zdroj 11)
Mudr. Tysoe a jeho kolegové použili aromalampy s levandulovým olejem a vyzkoušeli je na personálu v nemocnici. Značný počet respondentů (85%) věří, že levandulové aroma zlepšilo pracovní prostředí. (zdroj 12)
Mudr. Lewith a jeho kolegové zkoumali účinky levandulové aromaterapie na depresivní nálady a úzkosti u pacientek léčených chronickou hemodialýzou. Účinky aromaterapie byly měřeny pomocí Hamiltonovy stupnice deprese (HAMD) a Hamiltonovy stupnice úzkosti (HAMA). Levandulová vůně výrazně snížila průměrné skóre HAMA, což poukazuje na účinný, neinvazivní prostředek pro léčbu úzkosti u pacientů na hemodialýze. (zdroj 13)
Levandulová aromaterapie, ať už s masáží nebo bez, může také snížit vnímání bolesti a potřebu konvenčních analgetik u dospělých a dětí, ačkoli je potřeba provést další odborné studie. (zdroj 15)
A po krátkém úvodu do studií levandule již zpět do kuchyně a k obyčejným věcem.
Recept na léčivou levandulovou limonádu
Ingredience:
- 5 šálků vody
- ¼ šálku sušených kvítků levandule
- šťáva z 6 citrónů
- šálek domácího medu
- kvítky levandule na ozdobu
Postup:
Levanduli spaříme 0,5l vroucí vody a necháme odstát do zchladnutí na teplejší pokojovou teplotu, max 42°C. Zhruba 20 minut.
Přidáme med a dobře promícháme.
Přidáme citrónovou šťávu a zbývající vodu a opět dobře promícháme.
Nakonec dáme limonádu vychladit do lednice.
Tip 1: Kdo chce může limonádu přecedit, já ji však nechávám i s kvítky.
Tip 2: Vegani mohou místo medu přidat agáve sirup nebo jiné preferované sladidlo.
Tip 3: V horkých dnech můžete místo 2 šálků z 5, což odpovídá ekvivalentu zbytku vody v receptu, která se přidává do výluhu na závěr, přidat led nebo tříšť.
Další způsoby využití levandule proti bolesti hlavy a úzkosti:
- Přidejte 5 –