Seznam bylinek na nachlazení

healing herbs on wooden table, mortar and pestle, herbal medicine, top view
Léčivé byliny

Smrkáte, kýcháte, kašlete, pálí vás sliznice, třeští vám hlava a máte pocit, jako byste právě složili vagón uhlí? Tohle nemusí být příznaky pravé a nefalšované chřipky, ale obyčejného, zato pořádného nachlazení.

Většina lidí v tomto případě ulehne na pár dnů do postele (pokud si to ovšem může dovolit) nebo navštíví lékaře, který jim často po několikahodinovém čekání v čekárně předepíše naprosto zbytečná antibiotika nebo doporučí běžně dostupné prostředky z lékárny, které si ovšem pacient hradí sám. Co to zkusit jinak?

Bylinky mohou být cenným pomocníkem, ale je třeba je dobře znát a vědět, které v daném případě použít. Namísto konvenčních přípravků můžete vyzkoušet léčivky zakoupené v lékárně či bylinkářství nebo ty vlastnoručně nasbírané a nasušené. Zda dáte přednost jednodruhovým bylinám nebo osvědčeným bylinným směsím, to už je na vás. Každopádně byste měli mít povědomí o léčivých i případných nežádoucích účincích daných rostlin a zejména v případě hotových směsí dávat pozor na obsah těch léčivek, které by pro vás mohly být nevhodné. I bylinky totiž mohou ublížit a někdy je lepší méně nežli více.

 

První pomoc při nachlazení

citron zazvor med mataZaručeně spolehlivým lékem při nachlazení a chřipce je zázvor, který se těší poměrně velké oblibě. Příjemně štiplavý oddenek s naprosto všestranným využitím může být první pomocí při nachlazení či začínající chřipce, ať už ve formě čaje nebo v podobě lahodných kandovaných kostiček, které můžete sehnat v každé zdravé výživě.

Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny. Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a kinetóze v dopravních prostředcích. Ve velmi malém množství se doporučuje se také v těhotenství, zejména v prvních měsících je velmi účinný proti těhotenským nevolnostem. Těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru by se mu však měly vyhýbat. Mohl by způsobit silné prokrvení dělohy a při jeho nadměrném užívání by mohlo hrozit riziko potratu nebo předčasného porodu.

 

Recept na heřmánkový čaj se zázvorem – ideální při chřipce a nachlazení 

cajZázvorový čaj si můžete také připravit doma. Stačí vám k tomu kousek oddenku zázvoru, který zbavíte slupky a nastrouháte do konvičky, přidáte pár kvítků sušeného heřmánku, který vám při nachlazení pomůže snížit horečku a utišit nepříjemné pálení sliznice či bolesti kloubů a hlavy. Čaj přelijete vařící vodou, necháte vyluhovat, poté sc