Cukr jako pomocník v domácnosti, kosmetice a na drobné neduhy

SugarBěžný cukr má z hlediska výživy poměrně nechvalnou reputaci, ale co se týče jeho využití jako pomocníka v domácnosti, můžeme ho vzít zpět na milost. Nabízím zde pár tipů, jak si s ním poradit při běžných domácích úkonech, v koupelně i v domácí lékarničce místo drahé a nezdravé chemie.

 

Řezané květiny udrží déle čerstvé

Do vázy nalijte asi jeden litr vlažné vody, přidejte 3 lžičky cukru a 2 lžíce octa, zamíchejte a vložte květiny. Cukr živí stonky, zatímco ocet zastaví tvorbu bakterií. Díky cukru mohou vaše květiny vydržet déle čerstvé.

Vyleštění nábytku

Nábytek z dubového dřeva bude jako nový, potřeme-li ho pivem, v němž jsme rozpustili cukr a pak nábytek vyleštíme suchým hadrem.

Vyčistí mlýnek na kávu i koření

Nasypte 1/4 šálku cukru (krystal nebo krupice) do kávomlýnku nebo mlýnku na koření a nechte jej běžet několik minut. Zapomeňte na rozebírání na díly, veškerý nahromaděný maz díky cukru zmizí. Jen pamatujte na to, že po čištění musíte cukr z mlýnku vysypat.

Udrží chléb a koláče čerstvé

Do vzduchotěsné nádoby na pečivo nebo do chlebníku přidejte několik kostek cukru. Vaše pečivo si tak uchová déle svou čerstvost.

Zbavuje sýr přebytečné vlhkosti

Hermelín, brie a další druhy sýrů vydrží nejlépe čerstvé pod skleněným poklopem. Pod poklop vložte kostku cukru. Cukr bude vázat vlhkost.

Zbaví zahradu háďátek

Stop škůdcům, Háďátka jsou hlístice – škůdci kořenové zeleniny, ale napadají i okurky, rajčata, polní a okrasné rostliny. Jde o ploché „červy“ dlouhé okolo 1–2 milimetrů. Přezimují hlavně ve sklenících. Na jaře se líhnou larvy, některé zůstávají ve výhoncích a další se stěhují ke kořenům. Napadená rostlina chřadne a kořeny se deformují.

Jestliže vytáhnete ze záhonu zeleninu s hrbolatými kořeny, máte co do činění se škodlivým zahradním červem. Posypte rostliny a půdu kolem nich hrstí cukru, čímž ničemu neublížíte, jen hlístici vytvoříte nepřátelské prostředí.

Lapač much a vos

Smíchejte dva díly cukru s jedním dílem vody a uvařte sirup. Dejte ho vychladit, potom ho nalijte do keramické misky, kterou umístěte venku na zahradní stůl nebo na okenní parapet. Lepící směs se bude chovat podobně jako mucholapka. Každý přírodní lapač je ekologický, šetří životní prostředí, působí bez chemikálií a hubí obtížný hmyz humánním způsobem.

Zaplaší lezoucí hmyz

Ačkoli cukr škůdci přímo milují, spolu s práškem do pečiva se z něj stává jejich nejhor