Domácí výroba vitamínové bomby – kimchi a jeho zdravotní účinky

kimchi1Kimchi je tradiční fermentovaná (kvašená) korejská pochoutka, která je vyrobena ze zeleniny a koření. Je nízkokalorické, má vysoký obsah vlákniny, živin, vitamínů – A, B1, B2 a C. Je bohaté na esenciální aminokyseliny a minerální látky, jako je železo, vápník a selen. Kimchi má v sobě impozantní množství silných antioxidantů a má i výhody probiotik ve formě Lactobacillus bakterií. Obsahuje řadu zdravých látek včetně kapsaicinu, chlorofylu, karotenoidy, flavonoidy a isothiokyanáty s nízkým obsahem tuku a cukru. Je to zkrátka vitamínová bomba.

 

Kimchi a zdravotní benefity

1. Trávení a trávící systém

Kimchi je opravdu vynikající jídlo na podporu trávení. Je perfektním zdrojem probiotik. Proces fermentace kimchi nejen zvyšuje chuť, ale také vytváří zdravé bakterie Lactobacillus, které v těle udržují zdravý stav střevní mikroflóry. Kimchi je vyrobeno ze zelí, které je již dobře známé pro své detoxikační kvality a pomáhá tělu zbavit se odpadů a toxinů. Pomáhá při čištění střev a stimuluje lepší vstřebávání živin v těle. Obsah vlákniny přítomný v kimchi také pomáhá při stabilizaci střevních pohybů a zabraňuje zácpě.

 

2. Cholesterol

Pravidelná konzumace kimchi má příznivý vliv na hladinu cholesterolu. Česnek, který se používá k přípravě kimchi, je bohatý na selen a alicin. Alicin je významný prvek, který pomáhá při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Snižuje tak riziko vzniku srdečních poruch, jako jsou mrtvice a infarkt. Selen má rovněž ochranný vliv na stěny tepen tím, že zabraňuje hromadění plaku a snižuje nebezpečí poruch, jako je ateroskleróza. Studie prokázaly, že fermentované kimchi pomáhá při snižování LDL (špatného) cholesterolu.

 

3. Antioxidanty

Kimči je bohaté na silné antioxidanty. Tyto antioxidanty spolu s fenoly a flavonoidy vyvíjí ochranný účinek proti oxidačnímu poškození a chrání tělo před škodlivými účinky volných kyslíkových radikálů – zabraňují předčasnému stárnutí, posilují imunitu, bojují s viry a bakteriemi, odstraňují únavu, …

 

4. Atopická dermatitida

Přítomnost Lactobacillus bakterií v kimchi rozšiřuje léčebné účinky na různá kožní onemocnění, jako je atopická dermatitida, která je charakterizována zvýšenými hladinami IgE a kožními problémy, jako je otok a krvácení. Studie provedená v tomto ohledu ukazuje, že zdravé bakterie přítomné v fermentované kimchi působí supresivními účinky na dermatitidu a také pomáhají při snižování zánětu.

 

5. Bojuje proti obezitě

Jak již bylo uvedeno, kimchi je zdrojem zdravých Lactobacillus bakterií, které tělo využívá pro zdravé fungování. Tato dobrá bakterie také pomáhá při hubnutí tím, že řídí chuť k jídlu a snižuje hladinu cukru v krvi. Obsah vlákniny přítomný v kimchi udržuje tělo bez pocitu hladu delší dobu, tím vám znemožňuje častější přejídání. Studie provedená na obézních pacientech potvrdila příznivé účinky fermentovaného kimchi na tělo s ohledem na index tělesné hmotnosti.

 

6. Imunitní systém

Rozmanitost ingrediencí, to je oč tu běží. Zázvor, česnek, paprika, které jsou v kimchi, to všechno jsou super chrániče naší imunity. Pomáhají v boji proti infekcím a jsou cenné při léčbě nachlazení a chřipky.

 

7. Anti-aging vlastnosti

Dalším cenným přínosem kimchi je jeho anti-aging vlastnost. Tedy chrání proti stárnutí díky přítomnosti antioxidantů a vitamínu C. Studie hodnotící aktivitu anti-agingu kimchi odhalilo, že kimchi pomáhá při procesu stárnutí. Stejná studie také ukázala, slibné výsledky, pokud jde o faktory, jako je snížení oxidačního stresu v buňkách. Prostě a jednoduše s kimchi budete déle mladí a budete stárnout pomaleji.

 

8. Rakovina

Kimchi je opravdu cennou potravinou, která pomáhá při snižování rizika rozvoje různých druhů rakoviny. Studie provedena na vzorcích kimchi potvrdila její protirakovinné účinky. Zelí obsaženo v kimchi obsahuje zdravé flavonoidy, které, jak známo, inhibují růst rakovinných buněk.

 

9. Curovka

Kimchi je potravina prospěšná při diabetu. Studie prováděná na cukrovkářích ukázala lepší toleranci glukózy a nižší hladiny glukózy po konzumaci kimchi. Je to tedy perfektní příloha pro diabetiky.

 

10. Žaludeční vředy

Kimchi vykazuje terapeutické účinky v žaludku u vředové choroby způsobené bakterií Helicobacter pylori.

 

Kulinářské využití

kimchi3Kimchi je vynikající přílohou nebo i předkrm. Může být také přidáno do polévek, dušených pokrmů nebo rýžových pokrmů. Kimchi slouží lahodně dobře i jako zálivka na sendviče, nebo s palačinkami na slano.

TIP: Kimchi je úžasný vyprošťovák. Skvělý místo chipsů u televize.

Zajímavost: Různé studie prokázaly účinnost kimchi při léčbě ptačí chřipky a mnoho dalších virových onemocnění postihující drůbež.

 

Recept na výrobu Kimchi

Ingredience na 4–5 porcí:

 • 1 kg pekingského zelí (hlávka)
 • 1-2 svazky jarní cibulky nakrájené na 5 cm kousky
 • 1 cibule nakrájená na jemnější nudličky
 • možno přidat ještě tenké nudličky mrkve, jablka a
  bílé ředkve

Ingredience na zálivku:

 • 5 lžic mořské soli
 • 2 lžíce prášku z chilli papriček nebo 5 lžic hrubě drcených korejských feferonek
 • 4 stroužky drceného česneku
 • 1 lžička čerstvého strouhaného zázvoru
 • 1 lžíce medu
 • 2 lžíce rybí omáčky (deci)
 • sezam na posypání

Klíčové je nasolení zelí, aby bylo dostatečně měkké (i ty tlusté řapíky) a následně odsolení v podobě opakovaného proplachování. Jestli už je propláchnuto dostatečně, poznáte po ochutnání.

Postup:

How to make Kimchi
Jak udělat Kimchi

Hlávku čínského (pekingského) zelí podélně rozkrojíme a odstraníme kus košťálu, aby šly jednotlivé listy od sebe.

Poloviny nakrájíme na 4 až 6 cm dlouhé špalíky které se nám rozpadnou na jednotlivé lístky.

Ty hodně osolíme solí mimo recept (těch 5 lžic je na zálivku) a dáme do nádoby vhodné velikosti a z vrchu zatížíme.

Nasolené necháme nejméně 2 hodiny nebo přes noc.

Zelí by takto mělo ztratit křehkost a naopak získat vláčnost.

Mezitím si připravíme zálivku ze zbylých ingrediencí a všechno promícháme na hustou zálivku.

Poté zel