Jak na léčbu přemnožené kandidy, oslabené imunity a trávení, pomocí medicinálních hub

Představte si nechtěnou návštěvu ve svém obývacím pokoji, která požadujte neustálý přísun sladkostí, mouky, škrobnatých potravin, až po alkohol. To je kandida – v přemnožené fázi nejhorší host, kterého si můžeme představit. Tento článek je sbírka několika konceptů a strategií, jak se tohoto návštěvníka přírodně zbavit.

 

Příznaky kandidózy

Kandida (Candida albicans) je typ houbových kvasinek, který vylučuje toxický odpad do krevního řečiště a lymfatického systému. Je přirozenou součástí naší mikrobiologické flóry, ale pokud se v důsledku nezdravého stravování a stresu přemnoží, vzniká tzv. kandidóza, která poškozuje celý systém, má různé projevy a vede až k rakovině. Špatné trávení (obzvláště po sladkém nebo stravě obsahující škroby), deprese, vyčerpanost, průjem, halitóza (špatný dech), menstruační bolesti, plísně na nehtech a mnoho dalšího. Jestliže u vás tyto příznaky přetrvávají, může být na vině právě kandida.

 

Příčina vzniku kandidózy

Kandidózu v těle podporuje výživa s vysokým obsahem vařených škrobů (chléb, pečené/smažené brambory, koláče, sušenky, těstoviny), ale také třeba diety plné rafinovaných sacharidů (kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, cukrem z cukrové třtiny, alkoholem) a strava bohatá na ovocné cukry (hlavně ovocné šťávy). To všechno představuje stravu pro kandidu.

Konzumace množství cukru a škrobů, když není vysoká hladina dobrých střevních bakterií (probiotik), rozhodně přispívá k rozvoji kandidózy. Nízká hladina probiotik může být způsobena nevhodnou stravou, životním stylem, ale také léky.

Příčinou vzniku kandidózy je také nedostatečná výživa a vývoj imunitního systému. Kvůli nedostatku alkalických minerálních solí (které procházejí potravou ze zdravé půdy nebo oceánu) jsou tkáně kyselé a kandida se pak přemnožuje.

Pacienti s přemnoženou kandidou obvykle prošli antibiotickou léčbou, užívají antikoncepci a další léky. Antibiotika zabíjejí většinu dobrých střevních bakterií a umožňují šíření kandidy. Antikoncepce v tabletách narušuje hormonální hladinu a škodí imunitnímu systému.

 

Obrana proti přemnožené kandidě

Kandidě prospívají tmavé, plesnivé oblasti bez kyslíku. Řešením je proto především dostatečné množství přímého slunečního záření na kůži, v co největší míře, přičemž je důležité respektovat pravidla zdravého opalování nebo zvýšit příjem vitamínu D3.

Dále aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, užívání koloidního stříbra a dechová cvičení. Přímé sluneční světlo ničí většinu kvasinek a hub. Vysoce kvalitní koloidní stříbro s vysokým podílem na milión (ppm) se také doporučuje, neboť stříbrné ionty usmrcují přemnoženou kandidu a příbuzné infekční organismy.

Koloidní stříbro by mělo být alespoň 90 dílů na milión nebo více (existuje jeden typ experimentálního koloidního stříbra, který byl účinný při 10-20 ppm, ale nebyl komerčně dostupný). Chcete-li získat kvalitní a konzistentní koloidní stříbro, zakupte si jednoduchý výrobek s koloidním stříbrem.

Více o koloidním stříbře naleznete v článku Často diskutované koloidní stříbro.

Kyslík a ozón jsou dalšími klíčovými faktory, protože oxidují kandidu, která následně umírá.

Zvyšování okysličování pomocí jógy a speciálně hlubokého dýchání, stejně jako kyslíkové a ozonové terapie, jsou cennými pomůckami. Pro více informací o oxygenoterapii doporučuji studovat jógu pranayamu a přečíst knihu: Ed McCabe – Flood Your Body With Oxygen.

Další dýchací techniky naleznete v sekci Dýchání.

Tipy na ozdravná jógová cvičení najdete v sekci Jóga.

 

Anti-kandidová dieta

Anti-kandidová (protikvasinková) strava je originální dietou, podobně jako modifikovaná syrová strava, středomořská nebo paleo dieta. Tato strava by neměla obsahovat žádné rafinované sacharidy, mléčné výrobky kromě ghee a další velký seznam potravin, který naleznete zde. Tato strava by měla být nejlépe v bio kvalitě, neboť je detoxikační.

Vhodné potraviny

  • Zelená zelenina (kapusta, brokolice, květák, chřest nebo artyčok)
  • nesladká zelenina (opuncie nebo jika – ne brambory nebo šťávy z cukrové řepy / mrkvové šťávy)
  • namočená semena (chia, konopí, slunečnice)
  • mořské řasy
  • super rostliny (včetně léčivých hub, jako je reishi a chaga)
  • čínské byliny: například gynostemma, astragalus, ho shou wu, Rehmannia, perla
  • ayurvédské byliny: například tulsi, ashwagandha, shilajit
  • ze superpotravin hlavně zelené práškové trávy, mořský fytoplankton, chlorella
  • mladé divoké kokosové ořechy (ne sladké thajské kokosové ořechy)
  • surový kokosový olej, olivový olej

Vhodné jsou také plody s nízkým obsahem cukru – nejlepší jsou bobule.

Mezi živočišné potraviny proti přemnožené kandidě patří bio kostní vývary, ghí (přepuštěné máslo – recept) a vejce.

Když se chcete zbavit přemnožené kandidy, nedoporučuji sladké ovoce jakéhokoliv druhu.