V knize knih stojí, že na počátku bylo slovo, tedy zvuk. Nikola Tesla řekl, že pokud chceme objevit skutečné tajemství vesmíru, klíčem je přemýšlení v pojmech energie, frekvence a vibrace. Zvuk vytváří vibraci, která vstupuje hluboko do živého organismu a má na něj silný účinek. Po vstupu zvuku ušima, se šíří kostmi, tkáněmi a naplňuje všechny buňky těla, proto může být správně zvolený zvuk efektivně použit pro léčení různých fyzických a psychických onemocnění. Pomáhá mimo jiné uvolňovat potlačené (negativní) emoce, endorfiny a další chemické reakce těla, které harmonizují veškeré tělesné funkce a organizmus se tak dostává do rovnováhy.
Zvuková terapie nebo-li léčba zvukem, spočívá v unikátním vibračním působení speciálních hudebních nástrojů či rytmů na celé tělo, fyziologii a mysl člověka. Její vlivy jsou velmi hluboké a vedle uvolňujících, uklidňujících a osvěžujících účinků, působí také velmi blahodárně v oblasti regenerace, rehabilitace a bazální stimulace a to hlavně u pacientů s onemocněním vnitřních orgánů, dýchacími a alergickými potížemi a psychickými poruchami.
Správně zvolený zvuk pomáhá nejen při léčení, ale dokáže také podpořit koncentraci, učení, rychlejší a čistší myšlení, usínání a kvalitu spánku, meditaci, detoxikaci, regeneraci, pocit štěstí a celkové příjemné naladění. Zvuková terapie je skvělá také pro děti.
V mnoha zemích světa se stala běžnou součástí léčby. Dokonce mnozí zahraniční lékaři klasické západní medicíny s ní pracují a svým pacientům ji doporučují. Je součástí muzikoterapie a často také jógy a specifických tanečních lekcí, hlavně intuitivního a extatického tance.
Jak na léčbu zvukem
K léčbě zvukem můžeme použít pro nás příjemně znějící nástroje, zvuky či celé hudební skladby.
Velmi dobře na psychiku působí zvuky:
- moře nebo potůčku
- zpěv ptáků, delfínů či velryb
- šumění stromů
- praskání ohně
- hra na tibetskou mísu
- deštné hole
- perkuse
- bubínky
- handpany
- zvonkohry (má velmi oblíbená je zvuk Vody)
- flétny a didžeridu
- strunné nástroje
- Sansuly a Kalimby
- křišťálové mísy a zvukové pyramidy
- gongy
- metalofony
- xylofony
- další nádherné speciální kovové nástroje
Zvuk handpanu
Zvuk tibetské mísy
Pro léčbu zvukem je možné použít také tzv. binaurální zázněje nebo-li binaurální beaty.
Americký psycholog a filosof, Ken Wilber, shrnul potenciál binaurálních beatů takto:
„Již dnes existuje technologie, kterou lze využít pro pozdvihnutí vědomí Lidstva. Jmenuje se binaurální beaty.“
Pro pochopení potenciálu binaurálních beatů stačí, když si představíme 4 druhy mozkových vln.
Beta vlny: 14–40 Hz, stav bdělosti a racionálního uvažování
Mozek je v „normálním“, bdělém stavu, jenž nám umožňuje praktické fungování v tom, co lze označit jako „běžná každodenní realita“. V této frekvenci probíhají naše běžné kognitivní aktivity – např. když pracujeme, řešíme různé problémy nebo aktivně konverzujeme. Ve vyšších frekvencích hladiny beta se ale objevují i potenciálně nezdravé emoční stavy jako pocity úzkosti, separace a také známé rozpoložení „Bojuj, nebo uteč!“ spouštěcí stresové reakce v organismu. Když ale meditujeme, dostavuje se přirozeně uvolnění a náš mozek začíná fungovat v nižších frekvencích, které vědci označují jako hladina alfa.
Alfa vlny: 8–14 Hz, stav hluboké relaxace
Hladina alfa je spojena s pocitem celkového uvolnění, relaxace a také zvýšeným uvolňováním „hormonu štěstí“ – serotoninu. Co je ale ještě zajímavější – experimentální studie potvrzují, že fungování v hladině alfa přináší i další benefity. V této zóně k nám přichází inspirace. V alfě jsme přirozeně tvořivější. Rovněž skvěle probíhá proces tzv. super-učení (superlearning). Někteří jednotlivci také zažívají větší napojení na svou intuici. Alfa hladina je i léčivou hladinou – „fungování na těchto vlnách“ spouští léčivé mechanismy v našem organismu.
Čím častěji meditujete, tím větší je pravděpodobnost, že se váš mozek dostane do hladiny alfa a bude v ní určitou dobu fungovat.
Během skutečně hluboké meditace se váš mozek může také dostat do hladiny théta.
Théta vlny: 4–8 Hz, stav hluboké meditace a snění
V hladině théta se náš mozek nachází například ve fázi hlubokého spánku, v němž sníme (tzv. REM fáze). Vítejte v říši snů a podvědomí. Do této hladiny obvykle vklouzneme z alfy a pak pokračujeme do hluboké bezesné delty (viz níž). Do hladiny théta ale vede i záměrná cesta – dá se sem dostat v hluboké meditaci (tzv. „tibetský stav vědomí“) nebo v navozeném transu, jak to znají domorodé kultury. Říká se, že mystické pocity jednoty a propojení se světem se dostavují právě v hladině théta. V hladině théta se otevírají silné možnosti pro navázání kontaktu s nevědomou částí naší psychiky, například prostřednictvím lucidních snů, intuitivních vhledů, záblesků inspirace. Rovněž vzniká prostor pro zpracování emočního materiálu a odbourání emočních bloků. Jenom nepatrná mozková aktivita se pojí s hladinou delta.
Delta vlny: 1–4 Hz
V této frekvenci probíhá bezesný spánek. Absentuje jakékoliv uvědomování si fyzického těla a mysli. Říká se, že ti nejzkušenější mistři meditace se umí v deltě „oprostit od všeho“ a napojit na kolektivní nevědomí neboli kolektivní mysl světa.
Jak jste si jistě všimli, především pobyt v hladině alfa a théta otevírá obrovský potenciál pro zlepšení kvality našeho života. Je vhodné podotknout, že náš mozek se v těchto hladinách (a vlastně ve všech hladinách) ocitá každý den. Znáte ten příjemný stav těsně před usnutím anebo těsně před plným probuzením? To se nacházíte v hladině alfa. Pak se probudíte a jste po většinu času v hladině beta. Poté, co usnete, se ocitáte střídavě v hladinách théta a delta.
Proč se tedy snažit s navozováním různých vlnových délek, když jsme v hladině alfa nebo théta denně tak jako tak? Protože pobyt v hladině alfa nebo théta během meditace má jednu zásadní kvalitu navíc – jsme plně vědomí. A to je obrovská výhoda, protože můžeme se svou myslí pracovat tak, jak chceme. Můžeme vizualizovat úspěch nebo své zdraví. Můžeme osvobodit naši mysl od škodlivých programů. Můžeme se léčit na všech úrovních. Můžeme odbourávat své emoční bloky. Otevírá se nám prostor pro kreativitu.
Při poslouchání binaurálních beatů se prostřednictvím sluchátek do našich uší dostávají dva tóny odlišné vlnové délky (jeden z jednoho sluchátka, druhý z druhého). A tady přichází akustická věda. Již v roce 1839 německý badatel Heinrich Wilhelm Dove vypozoroval, že když je lidský mozek vystaven dvěma odlišným frekvencím, interpretuje je jako jeden konzistentní zvuk – dnes nazývaný „binaurální beat“. Výsledná frekvence, kterou vytvoří náš mozek, je pokaždé matematickým rozdílem frekvencí dvou tónů – tónu, jenž proudí do našeho levého ucha, a tónu, jenž se dostává do našeho pravého ucha. Například: Dostává-li se do našeho pravého ucha tón s frekvencí 100 Hz a do levého ucha zase tón s frekvencí 105 Hz, mozkové vlny začnou vibrovat na délce rozdílů těchto dvou signálů – ano, na délce 5 Hz.
Jak binaurální beaty fungují?
Možná už tušíte, v čem je ta velká výhra. S pomocí binaurálních beatů můžeme náš mozek lehce dostat přesně tam, kde ho chceme mít. Můžeme ho doslova vyladit do stavů, které jsou pro nás vysoce prospěšné – hluboce léčivých meditativních stavů, např. stavů relaxace, stavů vysoké produktivity anebo kreativity.
Dobrý den,
krásné a zajímavé čtení i poslech, děkuji Vám mockrát.
Zároveň mi dovolte popřát Vám vše dobré k Vašim narozeninám!
Milá Věrko,
moc děkuji. 🙂
Michaela