Ájurvéda

ayurvedaÁjurvéda je 5000 let stará medicína těla a mysli. Ayur – život, dlouhověkost, Veda – věda, vědění Ájurvéda – věda o životě. Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby na světě skládající se z unikátního systému výživy, bylinné terapie, relaxace, jógy, meditace, různých procedur včetně masáží, detoxikace a regenerace organizmu, aromaterapie a terapie barvami.

Zabývá se podrobně nejen léčbou, ale i prevencí nemocí, dlouhověkostí. Od roku 1982 je uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský systém.

 

Základní principy ájurvédské medicíny

Ve všem konání uznává moudrý člověk Přírodu za svého učitele, prohlásil Vaghbata, slavný ájurvédský lékař. Ájurvéda je založena na principech vyzkoušených tisíce let: na životě, který je v souladu s přírodními zákony. Poskytuje znalosti nezávislé na proměnlivých vědeckých poznáních, ale na neměnných zákonitostech. Cílem Ájurvédy je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Cílem Ájurvédy je nalézt u každého jedince rovnováhu-harmonii v oblasti fyzické, duševní a duchovní. Na rozdíl například od složitějších systému – např.tantry, jógy nebo makrobiotiky – může zdraví a rovnováhy dosáhnout téměř každý ve svém životě, pokud se bude řídit jednoduchými principy ájurvédy.

Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí a s přírodními zákony. Ájurvéda je holistickou vědou, zabývá se celým člověkem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle, nejdůležitější podmínky zdraví. Podle konstituce, životních podmínek, ročního období doporučuje Ájurvéda individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, dechová a jiná cvičení, bylinné přípravky a procedury.

Individuální konstituce

Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.

5elementuPodle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií -principů (dóša), sedmi tkání (dhatus) a množství kanálů (šrotas). Z těchto pěti prvků-vzduch, prostor, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří dóš. Dóšy nazýváme podle původních slov ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Dóši, tři principy prostupují celou přírodou.

Váta je energie pohybu, Pitta vyjadřuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nacházejí v každém z nás, jen u každého jedince jsou v jiném poměru. Každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk tak jedinečný. Kombinace těchto tří dóš vytváří naši konstituci, neboli metabolický typ.

Přestože vata, pitta a kapha jsou vyjádřením universálního přírodního principu, jejich množství se liší v těle každého jedince. Záleží to na individuální kombinaci těchto elementů u každé osoby, jež je daná v momentě narození. Tento poměr určuje konstituci člověka. Rozlišujeme dále konstituci fyzickou a psychickou.

 

Nerovnováhu organizmu a tím způsobená onemocnění musíme vhodnými prostředky (stravou, životosprávou, bylinami) vrátit do původního stavu – do rovnováhy.

Čtyři principy zdraví

Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje Ájurvéda hromadění ámy (toxinů) při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení vytváří předpoklad pro tvorbu ámy, která poskytuje živiny cizorodým látkám (bakterie, kvasinky). Tito vetřelci se množí, usazují se v tlustém střevě a pronikají do krve, kde napadají různé orgány. Trávení posílíme vhodným kořením. K nejdůležitějším druhům patří zázvor, římský kmín, skořice, hořčičná semínka, kurkuma, fenykl, kardamom a koriandr.

Naše zdraví závisí na třech hlavních principech. Kromě výživy, k nim Ájurvéda řadí spánek a zdravý sex.

Strava
jidloJe známo, že některé potraviny jsou pro určité lidi vhodné a pro jiné neplnohodnotné. Vše závisí na druhu potravy (zda zvyšuje energii Váty, Pitty nebo Kaphy, a jak ovlivňuje mysl) a na vrozené tělesné konstituci jedince. Známe-li svou konstituci, můžeme vybírat vhodné potraviny, které posilují rovnováhu.

Volba potravin je velmi důležitá, ale o zdraví rozhoduje též kombinace potravin (určité potraviny se nedoporučuje jíst společně (např. mléko a ryby, ovoce s jinými potravinami atd.), doba, kdy jíme (hlavní jídlo dne má být mezi 11–13 hodinou, kdy je nejsilnější trávení–agni) a způsob, jakým přistupujeme k jídlu (pomalu žvýkat, jíst v klidu s koncentrací na jídlo). Co se týká množství jídla, Ájurvéda doporučuje naplnit třetinu žaludku potravou, třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle se vyhněte cvičení. Nejvhodnější relaxací je ulehnutí na levý bok s následující krátkou procházkou.

Spánek
Spánek je velmi důležitou součástí života a zdraví. Je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, sílu, plodnost, správnou funkci smyslů a dlouhověkost, nedostatečný a krátký spánek přináší mnohé problémy a vážné choroby. Ájurvéda doporučuje, abychom usínali mezi 22–23 hodinou.

Zdravý sex
Káma znamená milostnou touhu, přeneseně sex. Tvoří jeden ze čtyř cílů lidské existence a má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. V rozmnožování a zplození zdravého dítěte hraje roli prostředí, konstituce, strava, věk a časové období. Přiměřenou sexuální aktivitou lze vhodně usměrňovat výdej energie. Nadměrný sex však lidskému zdraví škodí.

Léčba v Ájurvédě

ayurindaPodstata onemo