Přírodní tipy na bio hnojiva a repelenty

zahrada1Vzhledem k tomu, že léto je v plném proudu, rozhodla jsem se se s vámi dnes podělit o 12 jednoduchých přírodních „udělej si sám“ repelentů proti škůdcům našich zahrad a hnojiv, které obohatí půdu a zabrání ublížení slimákům a hmyzu. Tyto repelenty jsou bezpečné i pro ekologické zahrady.

 

Hnůj

Existuje pár věcí pro obohacení půdy ve vaší zahradě, než je jen obyčejný starý prohnilý hnůj. Můžete zakoupit pytle hnoje ve většině zahradních centrech nebo, pokud máte drůbež, kozy nebo králíky, můžete taky použít jejich trus. Králičí trus má nejvyšší obsah dusíku a může být bezpečně přidán přímo do půdy, ale bobky od ostatních zvířat by měly být před použitím kompostovány.

 

Insekticid ve formě česnekového spreje

Česnekový sprej působí jako odstrašující prostředek, který odhání hmyz na jiné rostliny. Na rozdíl od mnoha jiných druhů insekticidních sprejů jej lze bezpečně aplikovat na listy rostlin. Dejte stroužek česneku do mixéru, zalijte dvěma šálky vody a na den odložte. Poté tuto směs přidejte do rozprašovače.

 

Kopřivový čaj

koprivaJe nepříjemné osahávat kopřivy – jejich listy jsou zahnuty v ostré vlasy, jejichž injekce histaminu a dalších chemických látek produkují ostrý nepříjemný pocit. Ale vykopejte je (v rukavicích samozřejmě) dejte do kbelíku s krytem a vodou a ve třech až čtyřech týdnech budete mít nádhernou tekutou rostlinnou potravu.

 

Sprej z rajčatových listů

Rajčatové listy jsou plné alkaloidů, které mohou být účinným repelentem proti mšicím. Doporučuje se namáčení 1 – 2 šálků nasekaných nebo rozmačkaných rajčatových listů ve dvou šálcích vody přes noc a přidání dalších dvou šálků vody před nanesením na rostliny ve vaší zahradě. Dejte si tuto směs mimo domácí zvířata, protože listy rajčete mohou být jedovaté.

 

Vaječné skořápky jako hnojivo a repelent

6391_458451784212134_152541998_nVaječné skořápky jsou víceúčelovou pomocí v zahradě, která funguje jako hnojivo a odpuzuje škůdce. Přidejte drcené skořápky na dno výsadbových otvorů, zejména při pěstování rajčat, papriky a lilku, nebo je šiřte kolem základů rostlin. Drcené skořápky (s ostrými hranami) v kruhu kolem základů rostlin odradí slimáky a hlemýždě.

 

Pivní past na slimáky

Dejte trochu piva do talířku nebo do pohárku od jogurtu (zahrabaného až po okraj) ve vaší zahradě a slimáci se do této pasti chytí. Škoda, že do pasti spadnou a utopí se, ale jinak by snědli všechny vaše drahé zahradní rostliny. Jednoduché, levné a ideální způsob, jak se zbavit všeho piva po párty.

 

Kávová sedlina jako hnojivo

Nevyhazujte použitou kávovou sedlinu! Může přidat hodně výživného dusíku do půdy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení použitá kávová sedlina není kyselá a může působit