Proč je důležitá etická móda, třídit šatník a nechat energii plynout

V mém životě byla doba, kdy jsem neskutečně hýřila a také doba, která trvá dodnes a nese se v duchu inspirace minimalismem, vědomého nakládání se zdroji, zjišťování původu a způsobu zpracování věcí, podporování eco friendly, fair trade výrobků a bio, etické a udržitelné módy. S tím se pojí také čištění myšlenek a pocit větší lehkosti, rychlosti a čisté radosti ze života. Kvantita vystřídala kvalitu a smysluplnost a nic neubrala na kráse.

Proč to píšu? Protože se s vámi chci dnes podělit o jeden velký kus z celé mozaiky vědomého nakládání se zdroji naší planety, který udělá dobře nejen vám, protože budete žít a cítit se kvalitněji ve všech ohledech, ale také jí – naší milované, nadužívané a momentálně dost znebožené planetě.

Plýtvání

Ruku na srdce. Slevy v obchodech jsou jen manipulací prodejců, abyste si koupili věci, které nepotřebujete, majoritně ze zdrojů, které nectí nic a nikoho, abyste na chvíli dosáhli falešného pocitu štěstí, který nevydrží ani do druhého dne. Taky abyste nakupovali nekvalitní věci a točili se v kruhu konzumerismu, který vás častokrát tak zahlcuje, že chvilkami nemůžete ani volně dýchat a čistě přemýšlet, natož si něco užívat.

Plýtváním venku nepřehlušíme prázdnotu uvnitř!

Přemýšleli jste někdy o ceně oblečení? Nemyslím jen o ceně na visačce, ale o celém pozadí a historii dané věci do momentu, než se dostala až do vašeho zorného úhlu pohledu. O dopadu jejího způsobu výroby na životní prostředí a zdraví lidí, kteří jsou ji častokrát nuceni vyrábět, neboť v jejich chudých poměrech moc možností jak se uživit není?

Když jsem si před lety představila za těmi čísly tváře skutečných lidí, způsobilo to zásadní posun v mé filozofii nakupování a nejen módy.

 

Proč třídit své věci?

Pravidelně třídím šatník, skříně, doplňky, věci po dcerce, hračky, knížky a další věci, které se na mě nalepily a to hned z několika zdravých důvodů.

  1. Chci mít kolem sebe čisto, přehledno, útulno. Vždy se darováním vyčistí a uvolní nový prostor.
  2. Chci, aby mé nepoužívané věci žily dál svým životem a pomáhaly nebo dělaly radost dalším lidem. Na to je skvělý třeba web Nevyhazujto.cz.
  3. Ráda pomáhám, věci rozdávám.
  4. Je to pro mě duševní očista. Čistí mi to prostor kolem i ve mě. Pak snadněji přicházejí nové nápady a příležitosti.
  5. Vždy, když rozdám oblečení, najednou si uvědomím, kolik skvělého oblečení a kombinací vlastně mám. V horách krámů to ni