Proč je důležitá etická móda, třídit šatník a nechat energii plynout

V mém životě byla doba, kdy jsem neskutečně hýřila a také doba, která trvá dodnes a nese se v duchu inspirace minimalismem, vědomého nakládání se zdroji, zjišťování původu a způsobu zpracování věcí, podporování eco friendly, fair trade výrobků a bio, etické a udržitelné módy. S tím se pojí také čištění myšlenek a pocit větší lehkosti, rychlosti a čisté radosti ze života. Kvantita vystřídala kvalitu a smysluplnost a nic neubrala na kráse.

Proč to píšu? Protože se s vámi chci dnes podělit o jeden velký kus z celé mozaiky vědomého nakládání se zdroji naší planety, který udělá dobře nejen vám, protože budete žít a cítit se kvalitněji ve všech ohledech, ale také jí – naší milované, nadužívané a momentálně dost znebožené planetě.

Plýtvání

Ruku na srdce. Slevy v obchodech jsou jen manipulací prodejců, abyste si koupili věci, které nepotřebujete, majoritně ze zdrojů, které nectí nic a nikoho, abyste na chvíli dosáhli falešného pocitu štěstí, který nevydrží ani do druhého dne. Taky abyste nakupovali nekvalitní věci a točili se v kruhu konzumerismu, který vás častokrát tak zahlcuje, že chvilkami nemůžete ani volně dýchat a čistě přemýšlet, natož si něco užívat.

Plýtváním venku nepřehlušíme prázdnotu uvnitř!

Přemýšleli jste někdy o ceně oblečení? Nemyslím jen o ceně na visačce, ale o celém pozadí a historii dané věci do momentu, než se dostala až do vašeho zorného úhlu pohledu. O dopadu jejího způsobu výroby na životní prostředí a zdraví lidí, kteří jsou ji častokrát nuceni vyrábět, neboť v jejich chudých poměrech moc možností jak se uživit není?

Když jsem si před lety představila za těmi čísly tváře skutečných lidí, způsobilo to zásadní posun v mé filozofii nakupování a nejen módy.

 

Proč třídit své věci?

Pravidelně třídím šatník, skříně, doplňky, věci po dcerce, hračky, knížky a další věci, které se na mě nalepily a to hned z několika zdravých důvodů.

  1. Chci mít kolem sebe čisto, přehledno, útulno. Vždy se darováním vyčistí a uvolní nový prostor.
  2. Chci, aby mé nepoužívané věci žily dál svým životem a pomáhaly nebo dělaly radost dalším lidem. Na to je skvělý třeba web Nevyhazujto.cz.
  3. Ráda pomáhám, věci rozdávám.
  4. Je to pro mě duševní očista. Čistí mi to prostor kolem i ve mě. Pak snadněji přicházejí nové nápady a příležitosti.
  5. Vždy, když rozdám oblečení, najednou si uvědomím, kolik skvělého oblečení a kombinací vlastně mám. V horách krámů to nikdy tak nevynikne, jako když to máte hezky přehledně pověšené na ramínkách. Z hor hadrů ve skříni také pramení věta: „Nemám co na sebe!“.
  6. Ctím zákon vesmíru: „Dáš, dostaneš.“ Je to princip cirkulace energie, který opravdu funguje, pokud jste ve vnitřním souladu se sebou a dáváte rádi. A tak se ke mě také dostávají zajímavé kousky i od kamarádek, které bych už nikde nesehnala.
  7. Je to ekologické. Nemusí se vyrábět další zbytečné věci, když ti, kterým se líbí staré věci nebo nemají dostatek peněz, si mohou pořídit za pakatel nebo dostat zdarma věci, do kterých se již otiskla duše někoho jiného.
  8. Je zdravější používat použité oblečení a nábytek, neboť se z nich už vypraly a vyprchaly chemické barvy a nehořlavé látky, laky a podobně, hlavně pro děti.
  9. Cítím svůj pozitivní dopad na okolí a na můj svět.

Nebojte se, nemusíte nosit jen recyklovanou a second handovou módu. Pokud si potrpíte na opravdu vysokou módu, stále populárnějším se stává ECO FASHION WEEK (je jich více po světě, včetně Austrálie), kde můžete najít krásné kousky od světových návrhářů.

Pokud naopak second handy milujete, zde najdete MAPU SECOND HANDŮ po celé ČR.

 

Co se stalo?

Současná komerční móda, je móda velmi rychlá a rychle se opakující. Už nemáme jen kolekce jaro/léto a podzim/zima, ale mnohé řetěze produkci schválně urychlují, aby se kola ekonomiky točila a nabízejí každý měsíc jiné módní kousky. To je naprosto dlouhodobě neudržitelný způsob, který devalvuje kvalitu oblečení, přírodní zdroje, naší peněženku i naší radost z dané věci.

Mnoho obchodníků s touto „rychlou“ módou využívá levnou pracovní sílu v zahraničí (Bangladéš, China, …), vyrábí své oděvy bez ohledu na pracovní podmínky dělníků a na negativní dopady chemikálií a dalších prvků na jejich životy a životní prostředí.

Etické, fair trade, ekologické a udržitelné módní značky jsou reakcí na dlouhodobě nefunkční a poškozující průmysl „rychlé“ módy a díky moc za ně, protože i šaty dělají klima!

Z těch českých značek jsou to například Meera design – (klikněte k prohlédnutí), Česká bio móda nebo třeba eshop Etik butik, který nabízí 31 značek i ze zahraničí a najdete tam také například veganskou obuv, české eko papírnictví a další skvělé věci.

Dnes si už můžete koupit oblečení ze sóji, konopí, bambusu, lnu, bio bavlny, která je pěstovaná šetrně k přírodě a dalších přírodních materiálů, které mají velmi příjemné vlastnosti na nošení.

Také celosvětový projekt Change Your Clothes, Change The Climate, který vznikl pod záštitou British Council, se udržitelnou módou intenzivně zabývá.

Udržitelná móda, nazývaná také ekologická móda, se více zaměřuje na to, jak různá vlákna a výrobní metody negativně ovlivňují životní prostředí a snaží se vytvořit tzv. kruhový systém (viz obrázek), který snižuje negativní vliv člověka na životní prostředí prostřednictvím spotřeby oděvu.

Etická móda je kombinací Fair Trade přístupu, aby výrobci dostali férově zaplaceno a měli standardní podmínky k práci a udržitelné módy, která respektuje životní prostředí. Zaměřuje se na sociální a environmentální dopady módy a bere ohled na kvalitu a dlouhověkost.

Vytváření oděvů s ohledem na kvalitu a dlouhověkost snižuje zátěž pracovníků, protože nejsou vyvíjeny tlaky na splnění nesmyslných lhůt a požadavků, které odvětví rychlé módy nastavuje, snižuje zátěž životního prostředí, neboť vyšší kvalita má delší použitelnost a to znamená, že nemusí být nahrazována tak často, jako produkty nižší kvality.

Problémy „rychlé“ komerční módy

Velkým problémem je toto: stojí víc, než si myslíte!

Je pochopitelné, že ve výběru toho, co koupíme hraje velkou roli cena. Ale jak už jsem zmínila, napadlo vás někdy, kolik jsou skutečné náklady na cokoliv? Existují totiž tzv. skryté náklady, spojené s každým nákupem, ale náklady na „rychlou“ módu jsou ještě mnohem vyšší. Představte si celý proce