Pohled ayurvédy na raw stravu

ayurveda1Pokud si myslíte, že se jedná o velmi kontroverzní téma, máte bezesporu pravdu.  Na jedné straně máme „syrové“ nadšence potravin, kteří doporučují přirozenou, tepelně neupravenou stravu pro všechny, přičemž jejich tvrzení je založeno na skutečnosti, že syrová strava je velkým zdrojem živin, enzymů a prány (životní energie). Na druhou stranu mnoho ajurvédských zdrojů, včetně Charak Samhita (brzký ayurvedický text), doporučují stravu složenou primárně z vařených potravin a to proto, že vaření zvyšuje prvek ohně (Agni), který je nezbytný v asimilaci živin a jejich transformace do tělesných tkání.

Tak jak sladíme tyto dva protichůdné názory? Je jen jedna správná odpověď a ostatní jsou špatné? A kterou cestou bychom se měli dát my, abychom si vybudovali a udrželi pevné zdraví? Pokud je Ajurvéda kompletním systémem, kterým tvrdí že je, měli bychom být schopni aplikovat její principy a zásady do jakékoli diety nebo životní filosofie a získat tak cenný vhled ve využití jejích výhod při vytváření rovnováhy.

Mnozí z nás, včetně mě, zažili výhody syrových potravin a šťáv, jako jsou: zvýšení energie, jasnost mysli, nadšení, zářivou pleť, zhubnutí a mnoho dalšího. Existuje mnoho zdokumentovaných případů jednotlivců, kteří díky syrové stravě překonali vážné zdravotní problémy, některé i život ohrožující. Bez ohledu na naše individuální filosofické sklony, nemůžeme popřít nebo odmítnout takové dramatické výsledky.

Na druhou stranu, jak se postavíme k těm z nás, kteří měli nebo mají méně než příznivé výsledky z konzumace syrové, tepelně neupravené stravy?

Nepříznivé příznaky mohou být: břišní nadýmání, plynatost, zácpa nebo průjmy, nespavost, zimnice apod. Existují mnohé případy lidí, kteří si svým nadšenectvím pro syrovou stravu rozvinuli velkou tělesnou nerovnováhu a dokonce i vážná onemocnění jako jsou: žloutenka, jaterní dysfunkce, vyhublost a neurologické poruchy.

Mé doporučení pro ty, kteří se rozhodli následovat jen syrové stravování je aplikovat některé starověké ajurvédské moudrosti a tím se vyhnout případným problémům a udržet se ve zdraví.

 

ayurindaAyurveda uznává naše jedinečné individuální rozdíly. Není jen jeden dietní přístup, který by byl ideální pro každého. Aby bylo možné správně určit své optimální požadavky, musíme prozkoumat mnoho faktorů. Musíme vzít v úvahu individuální konstituci každého z nás (Prakruti), povahu její nerovnováhy a symptomů (Vikruti), sezónní a klimatické vlivy, fáze života, zaměstnání atd.

Můj oblíbený příklad je: Máme zdravého 25-ti letého jednotlivce konstituce Pitta, žijícího na Havaji v létě, pracujícího jako učitel jógy a 60-ti letého jedince konstituce Váta, s Váta nerovnováhou, žijícího na Aljašce, v zimě a pracujícího venku jako stavební dělník.  Je zřejmé, že i bez pochopení Ayurvedy, nám zdravý rozum říká, že tito dva jedinci budou vyžadovat značně rozdílné diety k udržení homeostázy, rovnováhy a optimálního zdraví.

Obecně platí, že jedinci konstituce Pitta nebo Kapha/Pitta (vysvětlení konstitucí viz níže v článku), bez významné Vata nerovnováhy se mohou velmi dobře stravovat syrovou stravou a to zejména v pozdním jaře a letním období. Ve skutečnosti nejvíce lidí, ne-li všichni, kteří obhajují raw stravu, jsou tzv. Pitta konstituce. Prvek ohně v jejich konstitucích jim umožňuje dobře trávit chladnou stravu. Pokud ale má někdo těžkou Vata nerovnováhu, která se vyznačuje: nadměrné obavy a úzkosti, pocit přemožení, závratě, časté ulétávání – neuzeměnost, suchost, plynatost, nadýmání, zácpa apod. potřebuje převážně stravu vařenou, vyživující, teplou, vlhkou, lehce stravitelnou jako součást cesty k zahojení se.

 

Jedním z hlavních důvodů mluvících pro konzumaci potravin ve svém přirozeném syrovém stavu je to, že má vysoký obsah Prány. Prána je obvykle definována jako životní energie, ale pokud bychom zkoumali podrobněji zjistíme, že je to mnohem více. Prasna Upanishad (Upanišady jsou staroindická literární díla nábožensko-filosofického charakteru a představují součást hinduistické kulturní tradice. Představují vrchol védské filosofie. Moderní učenci je datují do let 800 až 400 př. n. l.) nám umožňuje lépe porozumět této neuchopitelné látce. Uvádí, že vše, co existuje ve vesmíru, živé nebo neživé je závislé na Práně.

V těle se Prána projevuje jako pět forem Vaty: Prána, Udana, Samana, Vyana a Apana. V přírodě, mimo naše těla se Prána skládá ze tří základních vlastností: Soma (chladný lunární vliv), Agni (tepelný solární vliv) a Marut (jemný vibrační vliv kosmických a vzdušných prvků). Jsou to právě tyto vlastnosti a ne samotné dóši (Vata, Pitta, Kapha – viz níže), které existují v potravinách. Je velmi rozšířené, že vaření ničí Pránu a transformuje naši potravu v „mrtvé“ jídlo. Ale pokud Agni (oheň) je jednou z vlastností Prány, budeme možná muset přehodnotit tuto perspektivu.

Domnívám se, že příliš uvařené potraviny (rozvařené) Pránu skutečně snižují. Je to vzhledem k vysokému Agni spalování, čímž se sníží Soma. Také vaření v mikrovlnné troubě, kde molekuly potravin rychle a prudce explodují do sebe, vytvářejí tření, teplo a mnoho škodlivých volných radikálů, je třeba se při přípravě jídla vyhnout. Vaření pomalu, na ohni (nejlépe na dřevě, i když plyn je mnohem pohodlnější, stejně jako elektrické plotýnky), je ajurvédské doporučení pro maximalizaci vstřebávání živin z naší stravy, které se následně transformují do zdravé tkáně.

 

Takže znamená to, že vaření je jediný způsob, jak umožnit Agni, aby nám pomohla při transformaci potravy do tkání? A co syrové šťávy?

smootSyrové šťávy, jak ovocné tak zeleninové, nám poskytují to nejlepší z toho, co syrová strava může nabídnout. Je to opravdové jídlo, které je bohaté na obrovské množství živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, esenciální mastné kyseliny, vitamíny, minerály a fytonutrienty, nemluvě o kolika ještě neobjevených živinách, které nám příroda bohatě poskytuje. Skutečný problém je v asimilaci těchto živin tak, aby mohly poskytovat optimální nutriční výhody všem tkáním našeho těla. Vnější vrstva molekul ovoce a zeleniny se skládá převážně z celulózy. Protože nám chybí enzym celuláza, který jako jeden z mála musí přijít z vnějších zdrojů (nachází se v syrovém ovoci a zelenině, hlavně v zelených listech), který štěpí celulózu, musíme buď vařit, odšťavňovat nebo žvýkat, dokud jídlo nezkapalní (možností je také mixování smoothies).

Bez vaření je element ohně snížen a to má potenciál vytvořit nerovnováhu způsobenou příliš chladnou, suchou, lehkou nebo dokonce těžkou vlastností zjištěnou v syrových potravinách. Takže, jak můžeme minimalizovat tyto účinky a přesto maximalizovat naši schopnost vytvářet a udržovat optimální zdraví?

 

Pomocí těchto jednoduchých ajurvédských principů může být každá strava vyvážená:

 • Vyhněte se studeným jídlům a tekutinám. Nechte chladné potraviny zteplat na pokojovou teplotu předtím, než je spotřebujete.
 • Popíjením horké vody s jídlem a mezi jídly, pomůžete zajistit teplo pro fyziologii vašeho těla. Přidáte-li malý kousek čerstvého zázvoru do horké vody, pomůžete tak výrazně zvýšit Agni (element ohně), který zlepší vaše trávení a vstřebávání živin.
 • Používání mixéru a konzumace jídla v tekuté formě sníží vysušení.
 • Přidáním čerstvé limetkové nebo citronové šťávy do potravin také zvyšuje Agni kvůli jejich kyselé chuti.
 • Použití organického extra panenského olivového oleje na saláty a jiné suché potraviny pomůže snížit jejich Vata provokující kvalitu a zajistí nám potřebné množství mastných kyselin v našem jídelníčku.
 • A ujistěte se, že každé vaše jídlo obsahuje všech šest chutí: sladkou, kyselou, slanou, štiplavou, hořkou a svíravou, které budou poskytovat nejen nutriční hodnotu toho, co budete jíst, ale budou vytvářet větší pocit pohody, spokojenosti a rovnováhy.

 

Zde ještě shrnutí typologie všech tří dóš:

Vata

ayurvedaV lidském těle má Vata na starosti výměnu informací v nervové soustavě, cirkulaci, posun potravy zažívacím traktem a vyměšování. Váta bude mít malou toleranci pro studené počasí, dává přednost teplu a pobytu na slunci. Tento člověk rád jí, proto má problém vynechat jídlo či se postit po delší dobu.

Jedinec Vata konstituce bude oplývat idejemi, avšak bude mu chybět energie je uskutečnit. Nervová soustava je slabší a nutí svého nositele k častému odpočinku a vydatnému spánku. Hlad a energie jsou proměnlivé, stejně tak jako nálada a schopnost dodržovat pravidelný režim. Vata typy trpí suchou kůží. Zejména v zimě mají sklon k depresím. Jejich zažívání je nepravidelné s tendencí k zácpě. Náchylní jsou také k nachlazením, nespavosti, nervozitě, bolestem hlavy a poruchám krevního tlaku. Tito lidé nesnáší chladné počasí a jejich ruce a nohy jsou vždy studené.

Váta by neměla jíst studené a syrové jídlo a měla by mít pravidelný režim. Škodí jí nepravidelnost, cestování, větrný a chladný podzim, ponocování a stres. Vhodným prostředkem k vyrovnání této dóšy je zavedení denního režimu s teplým, výživným jídlem a masážemi teplým speciálním (sezamovým) olejem.

Vata je spojena s nervovým systémem a tělesným pohybem. Hlavní tělesné funkce: dýchání, žvýkání, polykání, buněčné funkce – přívod živin k buňkám a vylučování odpadních látek, krevní oběh a činnost srdce, pohyb svalstva, smyslové funkce a paměťové a duševní funkce.

 

Fyzické projevy (vzhled)

 • postava: štíhlá, vysoká nebo malá, slabé svalstvo
 • kůže: chladná, slabá, suchá, hrubá
 • vlasy: tmavé, vlnité, suché
 • oči: malé, úzké, hnědé, šedé, modré, hnědé
 • krk: tenký, hubený
 • nos: malý, úzký, nerovný
 • ústa: úzká, tenké rty
 • zuby: nepravidelný, vystupující
 • hlas: tenký, vysoký
 • řeč: rychlá, přerušovaná

 

Temperament

 • mentálně: neurotický, náladovost, bystrá ale slabá paměť, tvořivost
 • fyzicky: rychlé pohyby, nepravidelná chuť, nepravidelné vylučování, sklon k zácpě, lehký spánek
 • energie: v návalech, aktivní, slabá životní síla

 

Na stres reagují obavami, nervozitou a/nebo strachem. Váty vydělávají snadno peníze, ale neumí dobře plánovat rychle nabytí finanční prostředky utratí. Vyhýbají se konfrontaci.

 

Vyrovnání Váty

1. Příčina a příznaky nerovnováhy

 • Nepravidelný režim, časté cestování, chlad.
 • Často se projevuje hubnutím, suchou pokožkou, dýchacími obtížemi, nemocemi ledvin, žlučníku, zácpou, slabým imunitním systémem, nervovými chorobami, nespavostí.
 • Psychicky se projevuje strachem, úzkostí a obavami.

 

2. Omezit či lépe vynechat ve stravě

 • syrovou stravu
 • studená jádla a nápoje
 • pochutiny (chipsy, sušenky)
 • sušené ovoce
 • suché müsli
 • fazole
 • košťálová zelenina
 • ječmen, kukuřici, proso, pohanku, žito
 • fast-food, jídlo ve spěchu

 

3. Vhodné

U Váty je vhodná Váta harmonizující strava – výživná teplá jídla připravená na oleji, zejména sladké, kyselé a slané chuti.

 • vařená, výživná jídla
 • oleje, ghí, omáčky
 • vařené obiloviny, zejména pšenice, oves a rýže
 • mléčné výrobky
 • sladké šťavnaté ovoce
 • bílé maso, ryby
 • teplé polévky
 • teplé nápoje
 • ořechy a semínka

 

Pohyb má být pravidelný a mírný (plavání, chůze). Pravidelnost v jídle, spánku a vstávání je vhodná. Váty by měly chodit brzy spát a dostatečně odpočívat. Vyhýbat by se měly studenému větrnému počasí. Vhodné jsou teplé koupele.

 

4. Projevy rovnováhy Váty

 • pocit sytosti po jídle
 • správné zažívání
 • pravidelné vyměšování
 • pocit energie a svěžesti
 • svěží pokožka a lesklé vlasy

 

Pitta

ayurveda1aZažívání a metabolismus, včetně látkové výměny fungují na principu Pitty. Protože zažívání a metabolismus jsou hlavní funkce pitta konstituce, tento člověk bude mít tendenci k zažívacím potížím, jako je překyselenost žaludku, pálení žáhy a žaludeční vředy. Další citlivé orgány jsou játra, žlučník, slinivka, dále obecně zánětlivá horečnatá onemocnění, potíže se zrakem a sklon ke kožním onemocněním.

Po psychologické stránce bude přirozená tendence k „ohnivým“ citům jako je hněv, vztek, netrpělivost, negativní a kritické myšlení včetně nespokojenosti a hledání řešení v nadměrné aktivitě. Na druhé straně pitta psychologie se vyznačuje silným intelektem, dobrou pamětí, řečnickým darem a organizační schopností.

Zvýšenou Pittu nalezneme v horkém počasí, při konzumaci pálivých jídel a v náročném zaměstnání. Naopak plavání, syrové zeleninové saláty a sladké ovoce horkou Pittu ochladí a uvedou do původního stavu.

Pitta sídlí v žaludku, další místa jsou krev, srdce, oči a kůže. Oheň Pitty ovlivňuje tenké střevo, duodenum, játra, žlučník, slezina, slinivka a žlázy.

 

Fyzický projev (vzhled)

 • postava: střední, přiměřená svalová hmota
 • kůže: teplá, jemná, vlhká, množství mateřských znamínek, sklon k skvrnám nebo zčervenání
 • vlasy: světlé, rovné, předčasný sklon k šedivění
 • obličej: srdcovitý, s vystouplou bradou
 • nos: pravidelný, průměrné velikosti
 • oči: bystré, modré nebo světle hnědé, načervenalé po koupeli nebo slunění
 • ústa: středně velká
 • zuby: středně velké, dožluta

 

Temperament

 • mentálně: podrážděnost, cílevědomost, výborná paměť, organizační schopnosti
 • fyzicky: vyžaduje pravidelnou stravu, rychlé trávení, pravidelné vylučování, chrápáním
 • energie: průměrná, životní síla v normě, oblíbenost ve fyzické aktivitě

 

Vyrovnání Pitty

1. Příčina a příznaky nerovnováhy

Horkost, nesnášenlivost horkého počasí. Kožní vyrážky, infekce, zánět, překyselení, průjem, nemoci jater, žlučníku, sleziny, slinivky, šedivění a padání vlasů. Psychicky pocitem frustrace, kritičností, netrpělivostí, návaly zlosti.

 

2. Omezit, lépe vynechat ve stravě

 • pálivá, ostrá jídla
 • málo sytá jídla
 • horké nápoje
 • kofein
 • jogurt, sýry, kysanou smetanu
 • pohanka, proso, žito, kukuřice, neloupaná rýže
 • maso, ryby, vejce
 • ořechy
 • většina koření
 • cibule, česnek, řepa, papriky, lilek, rajčata, ředkvičky, špenát

 

3. Vhodné

Ke zklidnění Pitty napomáhá Pitta harmonizující strava – málo kořeněná, teplá, výživná jídla sladké a hořké chuti. Nápoje o pokojové teplotě.

 • ochlazující potraviny
 • sladká, hořká a trpká chuť
 • teplé mléko, tvaroh a ghí
 • pravidelná strava
 • syrové zeleninové saláty s trochou olivového oleje
 • olej kokosový, slunečnicový
 • ovoce sladké chuti
 • pšenice, ječmen, bílá a basmati rýže
 • bílé drůbeží maso a sladkovodní ryby v malém množství
 • aloe vera

 

Pittě prospívá pobyt v chladnějších místech a cvičení ráno nebo večer při ochlazení.

 

4. Projevy rovnováhy Pitty

 • chuť k jídlu a dobré zažívání
 • pocit spokojenosti, energie, plánování práce, laskavé chování

 

Kapha (Kafa)

ajurka1.jpgKapha se naopak stará o svalovou a tukovou tkáň a kostru jako podpůrnou soustavu. Kapha typ se naopak vyznačuje množstvím fyzické energie. Tito lidé mají rádi klid, pohodu a někdy mají sklon k lenivosti. Rádi jí a protože jejich zažívání je pomalé, lehce přiberou na váze. Trpí zahleněním, zvláště požívají-li studené nápoje, jako například mléko. Po psychologické stránce nesnáší změny. Reagují pak pasivitou, či negativitou. Na druhé straně to jsou velmi srdečné, milující typy.

Kaphu zvyšuje sedavý způsob života, tučná, sladká jídla, vlhké a studené počasí. Aktivním způsobem života a stravitelným teplým jídlem (zelenina, obiloviny, ovoce trpké chuti) Kaphu vyrovnáme.

Kapha poskytuje hmotu a podporu. Spojena s fyzickým základem pro energii Vata a Pitta. Kapha přivádí organizmu vodu, vyživuje klouby a kůži, zabezpečuje imunitu. Řídí strukturu buněk, tělesné funkce, růst, metabolismus tuků, poskytuje mysli stabilitu.

 

Fyzické projevy (vzhled)

 • postava: velká, zakulacená, vyšší svalová hmota či tuk
 • kůže: studená, vlhká, jemná, bledá
 • vlasy: silné, husté, vlnité, hnědé
 • obličej: velký, kulatý
 • nos: velký, okrouhlý
 • oči: velké, nápadné, modré či světle hnědé
 • rty: plné
 • zuby: velké, bílé

 

Temperament

 • mentálně: tichá, skromná, přemýšlivá, zamyšlená, soucitná, svědomitá, pravdomluvná. Loajalní, odpouštějící. Lenost. Dlouhodobý hněv.
 • fyzicky: chuť k jídlu vyrovnaná, pomalé trávení, pravidelné vylučování, hluboký spánek energie: stálá, bez výkyvů, dobrá výdrž

 

Kapha sídlí v žaludku. Další místy pro Kaphu jsou plíce, srdce, jazyk, klouby a hlava. Voda Kaphy ovlivňuje tukovou tkáň, lymfatické uzliny, nos, hrdlo, dutiny.

 

Vyrovnání Kaphy

1. Příčiny a příznaky nerovnováhy

Nadváha, pomalé trávení, otoky, nadměrná tvorba hlenu, obezita, cukrovka a vysoký krevní tlak. Psychicky pomalost, lenost, hamižnost, také spaní přes den.

 

2. Omezit, lépe vynechat ve stravě

 • studená jídla a nápoje
 • větší množství jídla
 • sladkosti, pochutiny
 • přesnídávky
 • příliš sytá, mastná jídla
 • červené maso
 • spaní přes den a přílišný odpočinek
 • rajčata, okurky, meloun, sladké brambory
 • pšenice a oves
 • ořechy
 • sladké ovoce (fíky, banány, pomeranče, ananas, avokádo)

 

3. Vhodné

Kapha zklidňující strava – jídlo má být lehčí, teplé, sušší, na minimálním množství oleje, nízkotučné, převážně hořké, ostřejší a trpčí chuti.

 • teplá, kořeněná jídla
 • polotučné teplé mléko na spaní, menší množství ghí
 • bílé drůbeží maso
 • fazole
 • zelenina
 • jablka, hrušky, brusinky, borůvky
 • ječmen, kukuřice, žito, pohanka, proso, basmati rýže
 • med

 

Dostatek pohybu a různorodá činnost spojená s relaxací pomáhají Kaphu zklidnit. Vyhýbat se mají dennímu spánku.

 

4. Projevy rovnováhy Kaphy

 • vydatný spánek
 • silná imunita
 • klidná mysl
 • pravidelné trávení
 • pocit energie, láskyplnosti, odvahy a odpuštění

 

Respektujme svou povahu těla i Duše a nekruťme se do něčeho jen proto, že to tak mají lidé kolem nebo že je to trend doby. Naslouchejme svému tělu a potřebám a vytvořme si svůj osobitý systém stravování i celého života.

 

 

podklady ke zpracování článku z: L.A. Yoga and Ayurveda Magazine April 2007, zdroj informací o dóšách: ayurveda.cz
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

4 Komentářů
 1. No tak to by mě zajímalo, jak se vaří do 42 st. Var je var a to je 100 st. Nechám se ráda poučit, jsem koukám houby kuchařka když vařím jen naplno… Snad by tuto podmínku splňoval pomalý hrnec, nevím přesně, jaké teploty se tam používají…

 2. Ajurveda sice doporucuje varene potraviny pro zvyseni elementu ohne v nich, ale je to tepelna uprava do 42°C cili je to porad raw i po tepelne uprave podle Ajurvedy, takze je vse v poradku a Raw neni v rozporu s Ajurvedou 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.