5 skvělých použití arganového oleje

arganovy olejO arganovém oleji se říká, že je to „tekuté zlato a zázračná ingredience“ a to hlavně díky svému vysokému obsahu vitamínu E, antioxidantů a mastných kyselin.

Arganový olej se získává z ořechů stromu Argan – arganovníku, který nalezneme především v Maroku. Zajímavým faktem o arganovníku je to, že nezačne rodit ořechy dokud není 30 až 50 let starý. Je to jeden z nejdražších olejů, neboť výroba jednoho litru trvá asi 12 až 20 hodin a jeho trvanlivost je pouze 3 až 6 měsíců. Svými mnohými blahodárnými účinky je však neocenitelný. Arganový olej byl hojně používán po staletí berberskými ženami, o jejichž kráse se vědělo široko daleko, takže něco na tom zázraku být musí.

 

Zde je pár tipů na využití tohoto “ tekutého zlata“:

1. Zdravé vlasy

Je báječným přípravkem pro naše vlasy, neboť je hydratuje, zjemňuje, zabraňuje jejich lámání a usměrňuje jejich nepoddajnost. Nezanechává je mastné, ale naopak přirozeně lesklé. Můžete olej použít jako masku po dobu cca 30-ti minut před samotným mytím, kdy nejlepší je vlasy ještě zabalit do potravinové fólie a ručníku, aby se teplem olej dostal co nejhlouběji do struktury vlasů nebo malé množství oleje (pár kapek) můžete rozetřít mezi prsty a vetřít po umytí do konečků pro jejich zcelení a nelétavost. Toto doporučuji u delších vlasů, aby nedošlo k jejich opětovnému zmastění. Již žádné drahé salónní kůry a ošetření!

 

2. Krásná pleť

I když je to olej, má hydratační účinek, působí proti stárnutí pokožky a zároveň ji chrání před nepříznivými vnějšími vlivy a volnými radikály díky svému vysokému obsahu vitamínu E, což je silný antioxidant. Mastné kyseliny v arganovém oleji působí skvěle proti ztrátě pružnosti a snižují zánět (pupínky, exémy, …). Můžete používat každý den pár kapek oleje na celý obličej i dekolt (i pod váš běžný krém) nebo si z něj udělat masku. Olej se dá také přímíchat do vašeho běžného tělového mléka nebo krému a používat tak na celé tělo.

 

3. Přirozeně krásné nehty 

Arganový olej obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které udržují zdravé nehty. Vzhledem k tomu, že se snadno vstřebává, dobře je vyživuje a při pravidelném používání díky němu nehty i přirozeně rostou a nelámají se. Pravidelně vtíráme do nehtových lůžek a postranních kůžiček a při odlakovaných nehtech i do celých nehtů a chvilku masírujeme. Od teď můžeme ušetřit za manikůru i pedikůru.

 

4. Užitečné léčení

Aktivní složka s názvem triterpenoid vyskytující se v arganovém oleji poskytuje úžasnou ochranu kůže a její obnovu, například uzdravuje jizvy, působí protizánětlivě a používá se před a po slunění.

 

5. Kulinářské vaření

Arganový olej je úžasný nejen pro svou ořechovou chuť, ale také pro svou nutriční hodnotu. Vzhledem k tomu, že je plný vitamínu E, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů, ozdravuje nás zvenku i zevnitř. Zlepšuje cirkulaci, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, stabilizuje krevní cukry, poskytuje úlevu při revmatismu a artritidě, chrání nás před kardiovaskulárními a zánětlivými onemocněními a některými typy rakoviny. Na konzumaci si však pořiďte gastronomický arganový olej, nikoli kosmeti