Bylinkami proti depresi

depreseVýskyt deprese v posledních desetiletích vzrůstá a jedná se tak o jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění. Chemická antidepresiva mají spoustu nežádoucích účinků a zavírají duši člověka. Existuje spousta bylinek, které dokáží přírodní cestou ukonejšit rozbouřené emoce, navodit spánek, vlít novou krev do žil a dodat pocit radosti do života jemným, nezatěžujícím způsobem. 

 

TŘEZALKA UKLIDNÍ NERVY

trezalkaTřezalka tečkovaná se užívá jako přírodní antidepresivum v lidovém léčitelství od nepaměti. Ve formě nálevu se užívá zejména k tlumení neuróz. Neurózy jsou různé poruchy nervové soustavy – strach, nervozita, neklid, úzkosti, psychické napětí, pocity zmaru. Využívá se také k léčbě lehčích forem depresí, kdy může nahradit antidepresiva. Třezalka je plná slunce a dobré nálady a je skvělá při potížích typu sezónní deprese – na podzim, v zimě a předjaří. Středně těžkou depresi dokáže třezalka zmírnit až o 50%, což je více než u syntetických chemických farmaceutik. Díky specifickým látkám, které třezalka obsahuje, má schopnost tišit a klidnit nervozitu, úzkosti a podobně. Má i spoustu dalších pozitivních účinků a nevyvolává ospalost, má však tlumivé účinky. Třezalka může pomoci i při únavovém syndromu a při alergiích, podporuje krevní oběh a trávení. Pozor: lékové interakce u pacientů kardiaků a u žen užívajících antikoncepci.

PŘÍPRAVA TŘEZALKOVÉHO ČAJE

200 ml vroucí vody zalijeme přibližně 1,5 gramu sušené třezalkové natě. Necháme vylouhovat 15 minut a přecedíme.

TŘEZALKOVÉ KAPSLE

Třezalka je běžně k sehnání i ve formě kapslí. Doporučená dávka je 2-3 tobolky denně. Výsledky by se měly dostavit do šesti týdnů.

Upozornění: Třezalku by bez předchozí rady s lékařem neměly užívat těhotné ženy.

 

BAZALKA POMÁHÁ PŘI NERVOZITĚ, ÚZKOSTI ČI ŠPATNÉ KONCENTRACI

bazalkaBazalka je jednou z nejtypičtějších a nejoblíbenějších bylinek středomořské kuchyně. Je to jednoletá, stálezelená rostlina s typickou aromatickou a peprnou nasládlou vůní. Nachází široké uplatnění v léčitelství i gastronomii, ale rovněž i jako okrasná rostlinka. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu, éterický olej v ní napomáhá odstraňování bolestí hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše zimní deprese. Příznivě ovlivňuje také činnost zažívacího traktu, účinná je při poruchách dolních cest močových. Bazalka je výborná čerstvá do salátů, na pizzu a těstoviny, skvělá je v kombinaci s rajčaty. Sklízet a sušit listy před rozkvětem lze po celou sezonu od května do září. Bazalku sklízíme za sucha, seříznutím u země. Sušíme ji ve stínu.

ČAJ Z BAZALKY

Čaj z bazalky připravíme spařením jedné lžičky sušené bazalky v hrnku vařené vody a necháme odstát po dobu deseti minut.

VÝLUH Z BAZALKY

2 čajové lžičky čerstvé bazalky zalijeme 0,5 l vroucí vody. Tento výluh popíjíme 2x denně. Takovýto výluh uklidní nervy, sníží stres z přepracovanosti.

BAZALKOVÉ PESTO

Dvě hrsti bazalkových listů omyjte, osušte a nasekejte. Utřete stroužek česneku a nasekejte lžíci piniových oříšků. Vše smíchejte s 50 ml olivového oleje, osolte a opepřete dle chuti. Vložte do malé skleničky a uložte v chladu.

 

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ UKLIDŇUJE DEPRESIVNÍ NÁLADY A POVZBUDÍ CHUŤ K JÍDLU I DO ŽIVOTA

hermanekHeřmánek je léčivá, vonná bylina. Hojně se užívá v kosmetice i léčitelství. Pomáhá od bolesti, při hojení ran a navozuje celkové uklidnění. Silice heřmánku obsahují značné množství látek, především terpenických, které rostlině dodávají typickou vůni. Sbíranou částí je květ, který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm.

NÁLEV: 

Jednu lžičku heřmánkového květu zalijeme 100 ml vroucí vodou a přikryjeme, nálev necháme stát po dobu cca 15 minut, scedíme jej a pijeme ještě teplý, můžeme i mírně osladit. Pomáhá při stavech smutku, mírných depresích, ale i při žaludečních a střevních poruchách a při zánětech močových cest. Přikládat jej můžeme na gázu při hojení ran.
HEŘMÁNKOVÝ ČAJ S LÉKOŘICÍ: 

Heřmánek uklidňuje a působí protizánětlivě a lékořice pomáhá proti pálení žáhy, nadýmání a křečím.

Příprava:

  • 250 ml vody
  • 5 gramů květů heřmánku
  • 20 gramů lékořice

Heřmánkové květy přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme. Scedíme a v čaji necháme rozpustit lékořici. Doporučuje se pít takovýto čaj 1-3 hrnky denně.

 

BYLINNÝ ČAJ Z HEŘMÁNKU A ŠANTY KOČIČÍ:

Heřmánek i Šanta kočičí mají uvolňující a mírně sedativní účinky. Po dlouhá století se šanta kočičí používá jako léčivá rostlina a také ochucovadlo. Obsahuje v malé míře mírně halucinogenní látky a tak se její sušené listy lidé kdysi kouřili, aby zahnali každodenní starosti a strasti. Žvýkání kořene šanty se doporučovalo plachým osobám, aby jim dodala odvahu a průbojnost.

Příprava:

  • ¼ vroucí vody
  • 1 čajová lžička sušeného heřmánku
  • 1 čajová lžička sušené šanty kočičí

Bylinky zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 10 minut luhovat, Sceďte a mírně přislaďte medem. Popíjejte cca 3 šálky denně.

 

 

ZKLIDŇUJÍCÍ LEVANDULE POMÁHÁ PŘI STRESU I DEPRESÍCH

levanduleLevandule lékařská je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina, charakteristická svojí nezaměnitelnou vůní. Už samotná její vůně je omamná a uklidňující, proto se také někdy sušená levandule vkládá do polštářků, které slouží k dekoraci ložnice a pokoj příjemně provoní. Jste-li v akutním napětí, kápněte jednu kapku levandulové silice na kapesník nebo papírový ubrousek a inhalujte podle potřeby. Napětí a nervozita zvolna opadne. Koupel s pár kapkami levandulového oleje je příjemnou re