11 léčivých bylinek pro domácí pěstování

bylinkyBylinky jsou krásným zdrojem silic, hořčinů, alkaloidů, tříslovin, glykosidů, saponinů, fenolů, flavonoidů, vitamínů a minerálních látek, proto by neměly chybět na vašem talíři. I když třeba nemáte zahrádku, je možné mít od jara do podzimu bylinky na okně nebo na balkóně a mít tak po ruce stále čerstvé vitamíny v krásné dekorativní podobě. Bylinky nejen že předchází nejrůznějším zdravotním obtížím, ale také léčí již ty vzniklé. Abyste se dokázali lépe orientovat v tom, jaké by se hodily na vaše okno, nabízím vám jednoduchý přehled těch nejznámějších a nejjednodušších pro pěstování. 

Všechny bylinky jsou „slunomilky“, vybírejte jim proto místo, kde si slunka užijí. Do truhlíků se hodí vybrat více druhů bylinek, nebojte se toho. Rostliny s podobnými nároky vytvoří kombinace nejen užitečné, ale i zajímavé a pěkné na pohled.

 

Pažitka

pazitkaPažitka je velmi oblíbenou zeleninou. Obsahuje hodně vitamínů a minerálů, zvláště B2, C, dále sodík, vápník a draslík a jiné. Používá se jedině v syrovém stavu, jakékoliv tepelné zpracování ničí železo a bílkoviny, obsažené v listech, sušením ztrácí své jemné cibulové aroma. Pro delší uchování pažitky je nejlepší metodou jí zamrazit. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Je skvělá na chléb s máslem, do polévek, k vajíčkům, do salátů, k houbám nebo rybám. Funguje jako krásná ozdoba.

Vyžaduje vydatnou zálivku a dostatek slunce. Pro pěstování za oknem nedoporučujeme pažitku ze supermarketů, nýbrž ze zahradnictví, neboť taková pažitka má kvalitnější kořenový bal a vydrží. Můžeme ji samozřejmě vypěstovat i ze semínek. Pažitku sestříháváme několikrát za rok, dle potřeby minimálně 10 – 15 cm nad zemí, aby nám neuschla.

Zkuste si dát rozkvetlou pažitku do vázy, budete překvapeni, jak pěkně se tam vyjímá. Sušené květenství se hodí do různých podzimních a zimních aranžmá.

Tip: Pár kapkami citrónu můžete neutralizovat aroma po cibulce.

 

Petržel

petrzelPetržel má močopudné účinky, tudíž je velmi vhodná při urologických obtížích a zánětech, prospívá ledvinám, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, skvěle funguje proti nadýmání, snižuje krevní tlak, podporuje odkašlávání, účinkuje proti střevním parazitům, upravuje činnost žaludku a poruchy menstruace, podporuje trávení a libido.

Je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy skupiny B. Obsahuje užitečné množství vitaminu C a železa.

Můžeme ji přidat skoro do všech jídel, polévek, salátů, omáček, na maso, do smoothies nebo jako ozdobu.

Pro léčitelské účely se používá nálev z kořene, nebo ze sušených semen, které mají větší účinek.

Tip: Žvýkáním petržele osvěžíte dech a neutralizujete pach po požití česneku.

 

Saturejka