Domácí výroba kokosového mléka

kokoKokosové mléko je velmi populární pro svou chuť i bohaté účinky na zdraví. V obchodech je již běžně k dostání, ale není nad vlastní domácí výrobu, kdy si můžete každý den udělat mléko čerstvé a tudíž nejchutnější. Jeho domácí výroba je velmi jednoduchá a cenově mnohem výhodnější, tak bych vám jí chtěla přiblížit.

Seznam ingrediencí je pouze kokos a voda, ale postupů existuje celá řada. Nejlepší je použít kokos čerstvý, který je již běžně celoročně k dostání v obchodech a pro výrobu je nejlepší, ale dá se použít i strouhaný kokos sušený, nejlépe v bio kvalitě kvůli chuti a výživovým hodnotám. Co se týče postupů, tak jsem vyzkoušela namáčení kokosového „masa“ před mixováním, ale to nedoporučuji, neboť výsledkem je divná mastná voda. Také je lepší nemixovat kokos v úplně chladné vodě, ale alespoň pokojové teploty, vlažné nebo teplé, kokos se více propojí a rozvine i svou vůni a mléko bude krásně hladké.

 

Recept

  • 1 hrnek strouhaného nebo na kousky nakrájeného kokosu bez hnědé vnitřní slupky
  • 2 hrnky vlažné vody
  • špetka soli (nemusí být)

Postup

Rozmixujete všechny ingredience v mixéru zhruba 4 minuty na nejvyšší otáčky, nechte chvíli sednout a poté přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko. Přidáním špetky soli zvýrazníte chuť mléka, ale i bez ní chutná skvěle. Uchovávejte v uzavřené skleněné lahvi v lednici a spotřebujte nejlépe ihned nebo během 2 dní.

Tip

Mléko můžete ochutit skořicí, medem, chilli, vanilkou, použít ho jako základ smoothies s banány, karobem, živým kakaem, dalším ovocem, na výrobu pudingu s chia semínky, jako základ sladkých krémů, do thajských polévek a omáček a mnoho dalšího.

Užijte si to a nechte si chutnat po celém těle.

Michaela

Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

18 Komentářů
  1. je možné použít taky klasický kupovaný nastrouhaný kokos co se prodává v hyermarketech? (asi ne , že ano, ten je již asi vysušený.) děkuji za odpověď.
    Beruška