Při vyslovení slova konopí a přívlastku konopný se v mnoha lidech vzbudí spíše negativní emoce spojované s užíváním drogy marihuany. Měli bychom ale vědět, že konopí má své přednosti v kvalitách obsahových látek, které mají zdravé a léčivé účinky na lidský organismus.
Konopí patří mezi vůbec nejstarší pěstované rostliny a existuje ho několik druhů. Právě KONOPÍ SETÉ (Cannabis sativa) obsahuje konopné semeno, ze kterého se lisuje olej.
Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidský organismus potřebuje k běžnému správnému fungování. Tyto mastné kyseliny se obecně nazývají esenciální (EMK) nebo omega-3 a omega-6 kyseliny – jsou to kyselina linolová a alfa-linolenová a vzácná GLA kyselina gama-linolenová. Esenciální se jim říká proto, že si je lidské tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijímat z potravy nebo vstřebáváním.
Konopný olej má ideální poměr těchto esenciálních omega kyselin 3:1. Tyto kyseliny působí preventivně nejen při srdečních a cévních onemocněních, depresích a při vzniku cukrovky, ale i proti poruchám paměti, pozornosti a hyperaktivitě u dětí.
Dříve se tato kyselina dětem podávala v rybím tuku, ale dnes jim chybí a významně to zhoršuje jejich schopnosti ve škole. Tento nedostatek by bylo možné nahradit podáváním jedné polévkové lžíce (10 g) denně.
Co obsahuje konopné semeno
- 25 % proteinů – aminokyseliny tvoří složku stavební tkáně
- 31 % tuku – zejména esenciální mastné kyseliny – omega 6 a omega 3 (takové si tělo nedokáže samo vytvořit a je závislé na jejich přísunu z potravy, jejich účinek spočívá v minimalizaci zánětů v organismu, brání degenerativním změnám buněk např.rakovině)
- 34 % sacharidů
- minerály – hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek
- vitamíny – A, vitamíny skupiny B, C, D, E, K, které ve spojení s nenasycenými mastnými kyselinami mají blahodárné účinky na lidské zdraví.
Perorální účinky:
- působí antibakteriálně, protizánětlivě, regeneračně
- zpomaluje procesy stárnutí
- má protikřečové účinky
- brání rozvoji rakovinných onemocnění
- má podobné účinky jako antibiotika a ve Velké Británii se dokonce používá jako podpůrná léčba AIDS
- má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém
- je vhodný pro pacienty s atopickými ekzémy, lupenkou či akné
- působí preventivně při srdečních a cévních onemocněních, mozkových příhodách a při vzniku cukrovky
- zmírňuje obtíže při bolestech kloubů
- snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů v krvi
- pomáhá při léčbě obezity,
- snižuje menstruační bolesti a zlepšuje pleť
- mimořádně příznivě působí na rozvoj dětského mozku a a jeho správnou funkci po celý život člověka
- působí proti depresím, poruchám paměti a hyperaktivitě u dětí
- je vhodný především pro těhotné a kojící ženy, děti a výkonné sportovce
Lokální účinky:
- konopný olej se pro své mnohostranné účinky přidává do kosmetických přípravků, mastí či masážních emulzí, neboť má výborné zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti
- působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně
- olej podporuje hojení ran, popálenin, lupénky, ekzémů, akné, křečových žil, bércových vředů, diabetické nohy, otoků, alergických reakcí
- dále zpomaluje procesy stárnutí kůže, pleť hydratuje, zvláčňuje a eliminuje tvorbu vrásek
- vlasům dodává lesk a posiluje je, stejně jako vlasy a nehty a jejich tvrdost a zdraví
- uvolňuje ztuhlé klouby, svalstvo, křeče a následně snižuje bolest problematických partií
- harmonizuje stav kožních buněk, vyrovnává pH rovnováhu pokožky, pomáhá obnovovat přirozený ochranný mikrofilm a tím zvyšuje odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostředí
- je hypoalergenní, vhodný i pro citlivou a ekzematickou pokožku, zmírňuje svědění, nemá vedlejší účinky a je vhodný i pro děti
Charakteristika konopného oleje
- olej je zelené barvy a je charakteristický svou jemnou vůní s výraznou chutí po oříškách
- nemusíte se obávat, konopný olej neobsahuje psychoaktivní látky
Zpracování konopného oleje
- jelikož je olej nenasycený, je pro něj charakteristické to, že tuhne při malé teplotě
- samotné lisování musí proběhnout ZA STUDENA velmi opatrně, protože při lisování vzniklé teplo by mohlo zničit cenné látky a hlavně nenasycené mastné kyseliny
- proto se konopný olej nedoporučuje k tepelným úpravám – čím vyšší teplota, tím k většímu zničení dochází
- je vhodný spíše ve studené kuchyni – přidává se do salátů, pomazánek či nepečených dezertů
Dávkování
Podle doporučení odborníků na výživu, potřebuje každý zdravý dospělý člověk průměrně 7 g kyseliny linolové denně, přičemž se doporučuje až 10 g na den. To odpovídá 50 až 60g konopných semen nebo 15 až 20 g konopného oleje na den (1-2 polévkové lžíce). Olej se dá příjemným způsobem použít do zálivek a salátů.
Léčba konopným olejem zevně je vhodná doplňková terapie pro pacienty s atopickými ekzémy, lupénkou nebo akné. Stav postižené kůže se při prvních aplikacích oleje u některých pacientů zhorší. To může trvat dva až tři dny, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.
Lisovaný olej z konopných semen má prakticky nulový obsah psychotropních látek, protože semena konopí setého neobsahují THC ve více než stopovém množství, takže nemohou působit jako droga.
Olej je třeba skladovat v chladu a temnu maximálně 3 měsíce pro potravinářské účely – po této době je ještě další 3 měsíce vhodný pro vnější použití.
Konopný olej je běžně dostupný v mnoha obchodech i na internetu. Při výběru si dejte pozor, aby výrobek po kterém sáhnete byl lisovaný ZA STUDENA! Jen tak poznáte skutečně kvalitní olej.
„Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda,“ pravil Hippokrates.
O až téměř zázračných účincích konopí na naše zdraví si můžete přečíst v článku Nemoci a konopí jako lék.