Jak se léčit heřmánkem a recept na heřmánkovou mast a olej

Chamomile tea in the jar on the wooden table.
Sušený heřmánek

Heřmánek je nenápadnou, ale velmi cennou bylinkou, se kterou se setkáte nejen na lukách, ale také na polích a podél přírodních cest a právě červenec je k jeho sběru nejideálnější a to nejlépe v pravé poledne za slunného dne, aby se krásně rozvoněl. Mnozí si nemohou zapamatovat rozdíl mezi heřmánkem a rmenem a tak raději heřmánek vůbec nesbírají a to je velká škoda. Heřmánek má na rozdíl od rmenu (rmenec sličný), květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou a žlutý střed vypouklý. Rmen má střed placatý a téměř nevoní.

Heřmánek je všelékem“, zvláště pro malé děti od tří let. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích, nadýmání, průjmu a bolestech v bříšku. Heřmánek by neměly užívat děti do tří let, neboť by u nich mohlo dojít ke zduření nosohltanu!

Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfikuje, napomáhá pocení, uklidňuje, pomáhá při nespavosti, mírní křeče a bolesti (žaludek a další), ulehčuje stolici, je vhodný při hemeroidech, odstraňuje nadýmání a průjem, harmonizuje menstruační poruchy, snižuje horečku, pomáhá od bolesti zubů, pomáhá při vyčerpanosti a únavě, léčí rýmu a močové bolesti, zvyšuje kvalitu vlasů a odstraňuje únavu očí.

Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zánětech očí, při kožních vyrážkách, mokvavých ranách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání a dezinfekci poraněné kůže. Recept naleznete níže.

 

Použití heřmánku:

Heřmánkový olej

heřmánkový olej1Postup:

Připravenou sterilní lahvičku naplňte čerstvými květy heřmánku. Zalijte je olivovým olejem lisovaným za studena. Květy musí být v oleji zcela ponořené. Lahvičku dobře uzavřete a nechte ji stát 14 dní na slunci, třeba na parapetu. Je dobré lahvičku každý den několikrát otočit, aby se olej promíchal. Poté olej uchovávejte v lednici. Množství je na vás.

Je to silný antibakteriální prostředek a také silný antioxidant.

Heřmánkový olej je již dlouho známý svými ztišujícími účinky a používá se i v takových závažných případech, jako jsou záněty, svalové spasmy, migrény, žaludeční problémy, nadýmání, plísně nebo parazité.

V jedné z dřívější studií, publikovaných v magazínu „The Industrial Crops and Products“ bylo zjištěno, že heřmán