Jak se léčit heřmánkem a recept na heřmánkovou mast a olej

Chamomile tea in the jar on the wooden table.
Sušený heřmánek

Heřmánek je nenápadnou, ale velmi cennou bylinkou, se kterou se setkáte nejen na lukách, ale také na polích a podél přírodních cest a právě červenec je k jeho sběru nejideálnější a to nejlépe v pravé poledne za slunného dne, aby se krásně rozvoněl. Mnozí si nemohou zapamatovat rozdíl mezi heřmánkem a rmenem a tak raději heřmánek vůbec nesbírají a to je velká škoda. Heřmánek má na rozdíl od rmenu (rmenec sličný), květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou a žlutý střed vypouklý. Rmen má střed placatý a téměř nevoní.

Heřmánek je všelékem“, zvláště pro malé děti od tří let. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích, nadýmání, průjmu a bolestech v bříšku. Heřmánek by neměly užívat děti do tří let, neboť by u nich mohlo dojít ke zduření nosohltanu!

Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfikuje, napomáhá pocení, uklidňuje, pomáhá při nespavosti, mírní křeče a bolesti (žaludek a další), ulehčuje stolici, je vhodný při hemeroidech, odstraňuje nadýmání a průjem, harmonizuje menstruační poruchy, snižuje horečku, pomáhá od bolesti zubů, pomáhá při vyčerpanosti a únavě, léčí rýmu a močové bolesti, zvyšuje kvalitu vlasů a odstraňuje únavu očí.

Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zánětech očí, při kožních vyrážkách, mokvavých ranách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání a dezinfekci poraněné kůže. Recept naleznete níže.

 

Použití heřmánku:

Heřmánkový olej

heřmánkový olej1Postup:

Připravenou sterilní lahvičku naplňte čerstvými květy heřmánku. Zalijte je olivovým olejem lisovaným za studena. Květy musí být v oleji zcela ponořené. Lahvičku dobře uzavřete a nechte ji stát 14 dní na slunci, třeba na parapetu. Je dobré lahvičku každý den několikrát otočit, aby se olej promíchal. Poté olej uchovávejte v lednici. Množství je na vás.

Je to silný antibakteriální prostředek a také silný antioxidant.

Heřmánkový olej je již dlouho známý svými ztišujícími účinky a používá se i v takových závažných případech, jako jsou záněty, svalové spasmy, migrény, žaludeční problémy, nadýmání, plísně nebo parazité.

V jedné z dřívější studií, publikovaných v magazínu „The Industrial Crops and Products“ bylo zjištěno, že heřmánkový olej je také silný antioxidant. Ve srovnání s dalšími deseti druhy esenciálních olejů vykazoval v tomto směru vůbec nejlepší výsledky.

 

Léčivá heřmánková mast

mastPostup:

250 g vepřového sádla zahřejte a vsypeme do něj dvě plné hrsti čerstvých květů.

Když směs vzkypí, promíchejte ji, přiklopte pokličkou a nechte přes noc na chladném místě.

Druhý den směs mírně zahřejte a proceďte přes jemné plátýnko nebo sítko.

Můžete také jemný hadřík vložit ještě do síta a přecedit to přes ně. Mast bude ultra jemná.

Nalijte ji do čistých uzavíratelných skleniček.

 

Tip: Kdo nechce používat sádlo, může zkusit včelí vosk, 4 lžíce rozpustit v hrnci a pokračovat stejným způsobem. Vazelínu určitě nedoporučuji, přece byste se nechtěli natírat ropou.

Použití:

Před použitím masti doporučuji postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Heřmánkovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže.
Díky správné aplikaci masti pomáháte zvyšovat její účinek.

Heřmánek se v kosmetice používá pro své výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění, spálení se, po kousnutí hmyzem, na ekzémy, akné, poškrábání, na různé drobné ranky a podobně.
Mast je vynikající i k péči o dětskou pokožku (pouze pro děti od 3 let).

Heřmánková tonizační voda (výluh) je skvělým regenerátorem pleti, která je po pravidelném používání pružnější, hebčí a zdravější.

 

Heřmánkový čaj

cajPostup:

Jednu vrchovatou kávovou lžičku spařte 1/4 litrem vody a nechte krátce vyluhovat.

Heřmánkový čaj pijte při všech obtížích popsaných výše.

Skvěle funguje na rozmrzelost a náladovost .

Poznámka: Heřmánkový čaj pijte opravdu jen při potížích, nikdy ho nepoužívejte dlouhodobě. Má účinky jako antibiotikum a může po dlouhodobějším užívání zlikvidovat střevní mikroflóru.

 

Pára z heřmánku

koupelPostup:

Vroucí vodou přelijte jednu polévkovou lžíci suchých květů, vylouhujte a nalijte do lavoru nebo velké mísy. Přehoďte si předs hlavu ručník tak, aby kolem lavoru nebylo vidět ven a páry zhluboka vdechujte, nejlépe nádech nosem, výdech pusou. Vydržte alespoň 10 minut, nejlépe 15 minut.

Také je velmi účinné si ponořit do lázně předloktí a nechat je tam po stejně dlouhou dobu. Krásně to uvolňuje rýmu a čistí dýchací cesty, také příjemně zklidňuje psychiku a celý organismus.

 

 

Bylinný polštář