Kdoulové bonbóny, marmeláda, likéry, čaj a osvěžovač

kdouleKdoule za syrova ani nezkoušejte, ale uvařené a proměněné do mnoha báječných, zdravých receptů, to je jiná! Obsahují vitamíny A, B a C a také minerální látky vápník, draslík, fosfor, mangan, síru, měď, železo a zinek. Z kdoulí se dá vyrobit spoustu báječných receptů, jako je želé, marmelády, bonbóny, omáčky, šťávy, křížaly, kompot, mošty, dezertní vína, pálenky, hodí se pod maso a fantazii se zkrátka meze nekladou. Při jejich úpravě vařením se s kdoulemi zachází jako s jablky nebo hruškami, tudíž na ně můžete použít stejné recepty. Silně aromatické plody tepelnou úpravou měknou a nabývají zlaté až oranžové barvy.

 

Léčivé účinky kdoule:

Působí pozitivně na trávení a problémy žaludku, jako jsou záněty a žaludeční vředy, průjmy a střevní katary. Její střeva stahující a protizánětlivý účinek, je způsoben dvěma látkami – pektinem (rozpustná vláknina, která zklidňuje střeva a ulehčuje jejich pohyby) a taninem (vysušuje střevní sliznici a zmírňují její záněty). Je velmi vhodná také při zbavování se střevních parazitů.

Kdoule velmi pomáhá také při bolestech v krku, sušené křížaly harmonizují celou dutinu ústní a odstraňují zápach z úst.

Konzumace pečených nebo vařených kdoulí prospívá lidem trpícím revma, neboť mají silné antirevmatické účinky. Ti konzumují několik pečených kdoulí denně a během čtyř týdnů se dočkají znatelného zlepšení.

Kdoule prospívá dětem i dospělým, kteří mají problém udržet stolici nebo trpí nadýmáním. Doporučuje se jako první tuhá potrava po akutní fázi průjmu způsobeného gastroenteritidou (zánětem žaludku a tenkého střeva) nebo kolitidou. Pektin v kdoulích pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

 

Kdoule dozrávají v období září a října, kdy je po sklizni můžete uskladnit v chladnější místnosti či sklepě a následně zpracovat. Uskladnění pomáhá uleželosti kdoulí, se kterými se pak lépe pracuje, neboť jsou zralejší, ale můžete je zpracovat i rovnou. Nejlepší však je začít s nimi pracovat až přejdou prvním mrazem, neboť až poté jsou správně sladké. Důležité je plody před zpracováním zbavit tuhé, kožovité slupky, která je těžce stravitelná a jadřinců s jadérky.

 

Dnes se s vámi podělím o recepty na kdoule jen tak, kdoulové bonbóny, křížaly, marmeládu,

 

Kdoule jen tak

Kdoule oloupejte, odstraňte jádřinec a nakrájejte na měsíčky. Veškerou dužinu povařte krátce ve vodě, dokud nezměkne. Nechte zchladnout a dejte si.

 

Kdoulové bonbóny

bonbonyOmyté kdoule nakrájejte na čtyři díly a zbavte jadřinců, slupku nechte. Dejte do hrnce a zalijte trochou vody.  Na mírném ohni duste do změknutí, zhruba 30 minut a občas promíchejte. Zůstala-li vám tam voda, slijte ji a uvařené kdoule rozmixujte.

Ovocnou kaši zvažte a přidejte stejné množství cukru. Dejte opět do hrnce a za stálého míchání jemně provařte opět zhruba 15-30 minut, podle množství, které používáte. To, že je směs hotová, poznáte podle neoddělujících se kusů promícháním vařečkou. Je rosolovitá a drží pohromadě.

Ještě teplou směs nalijte do formiček ve výšce 1 cm, použít můžete vnitřek z bonboniéry nebo rovnoměrně rozlijte na pečící papír a nechte vychladnout a proschnout. Poté formičky vyklopte, na pečícím papíru rozkrájejte nožem na malé čtverečky a můžete je obalit v cukru, rozdrcených mandlích, kakau, kokosu nebo je nechat jen tak. Bez obalení se vám však budou slepovat k sobě.

Skladujte je na pečícím papíru rozložené v patrech, ať se vám neslepují a v uzavíratelné krabičce. Zamezení přívodu vzduchu je uchová vláčné i několik týdnů.

 

Kdoulové křížaly

Oloupané a vypeckované kdoule nakrájejte na plátky a usušte v sušičce nebo troubě na 40-50°C. Po usušení je skladujte v suchu a temnu a důkladně rozžvýkejte.

Kdoulová marmeláda

marmeladaIngredience:

  • 1 kg kdoulí
  • 2 citrony
  • 800 g želírovacího cukru 2:1

 

Postup:

Nastrouhejte kůru z dobře omytých bio citronů a vylisujte z nich šťávu. Kdoule dobře omyjte, ale neloupejte a nakrájejte na malé kostičky a společně s citronovou kůrou a šťávou vložte do hrnce. Přiklopte pokličkou, přiveďte k varu a vařte do změknutí asi 10 minut. Poté vsypte želírovací cukr a odklopené za občasného míchání vařte ještě asi 4 minuty. Hotovou směs plňte ještě teplou do sklenic a ihned je uzavřete.

Marmeládu můžete používat nejen na chléb, ale také na palačinky nebo jako náplň na linecký koláč.

 

Kdoulový čaj z listů

Spařením listů kdouloně získáte léčivý čaj na zažívání, proti horečkám a kašli.

 

Kdoulový likér odšťavením

likerZe zralých, omytých kdoulí bez jader v odšťavňovači vylisujeme jeden litr šťávy.

Ve skleněné nebo porcelánové nádobě s víkem necháme den odstát, čímž mírně nakvasí.

Ze 4dcl vody a 1/2 kg cukru svaříme cukerný sirup, který smícháme s odstátým moštem, litrem 80 procentního konzumního lihu (nejlépe z lékárny) a 0,5 l vody, 0,5 g hřebíčku a 0,5 g skořice.

Macerujeme šest týdnů. Přes filtrační papír roztok přečistíme a přelijeme do lahví. Domácí kdoulový likér má asi 20% alkoholu, výtečnou chuť a vůni.

 

Kdoulový likér zasypáním cukrem

liker1Ze 2 velkých nebo 4 menších kdoulí odstraňte slupku a semínka. Nastrouhejte a vložte do větší uzavíratelné sklenice (1 l).

Zasypte takto velkou sklenici třtinovým nebo bílým cukrem do 1/4 lahve a přidejte 1/4 čajové lžičky skořice, 1/4 čajové lžičky sušeného zázvoru a 1/4 čajové lžičky muškátového květu.

Pak zalijte sklenici až po okraj čistou brandy nebo vodkou nebo lihem z lékárny.

 

Nechte macerovat minimálně 6 týdnů. Vůně a chuť kdoulí bude silná. Pokud chcete likér jemnější, nechte macerovat 2-3 měsíce.